cygantowka

Guideline, wodery Dee/buty Alta - recenzja

WSTĘP


Kontynuując testy nowych produktów firmy Guideline na 2010 rok, przedstawiam recenzję woderów Dee i butów Alta z podeszwami gumowymi Traction. Do chwili przystąpienia do testów byłem wierny produktom Simms, które nie bez powodu zajmują czołowe miejsca w rankingach popularności. Jednak po kilkunastu wyprawach wędkarskich, podczas których używałem wyrobów Guideline, zmieniłem pogląd na kilka spraw. O ile buty Alta na początku nie zrobiły na mnie wielkiego wrażenia, tak wodery urzekły mnie od pierwszej przymiarki, a mój zachwyt nimi rósł wraz upływem kolejnych godzin, które spędziłem brodząc w nich. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Schowek01

 

OD PRODUCENTA


Wodery

 

Dee łączą w sobie najlepsze elementy woderów Alta i Techstretch, a do ich produkcji zastosowano nową membranę z materiału dwuskładnikowego. W wyniku tego uzyskano produkt najwyższej jakości, którego cena jest dwu lub nawet trzykrotnie niższa niż w przypadku porównywalnych woderów konkurencji.

Membrana dwuskładnikowa to wodoszczelny, oddychający materiał. Wymiana gazowa polega na odprowadzaniu na zewnątrz wilgoci w postaci pary wodnej przy jednoczesnym blokowaniu przenikania wody do wewnątrz woderów.

 

Eclipse™ Twin Sensor II to produkowana w Japonii czterowarstwowa gruba tkanina poliestrowa najwyższej klasy. Cechuje ją wodoodporność na poziomie 20000 mm/psi i oddychalność rzędu 8000 g/m2/24 godz.

Schowek02

 

Dee mają nogawki takiego samego kształtu jak w przypadku woderów Alta, ale od linii bioder w górę zostały skrojone tradycyjnie. Odpinane szelki oraz ściągacz na wysokości klatki piersiowej zapewniają idealne dopasowanie górnej części woderów. Obszerna zewnętrzna kieszeń siatkowa pełni też rolę ocieplacza do rąk.
W cieplejsze dni, kiedy zwijamy wodery do pasa, pomocna staje się wewnętrzna kieszeń, którą można wówczas wywinąć na zewnątrz. Dla lepszej swobody ruchów, materiał na kolanach został ponacinany w unikalny sposób, co znacząco ułatwia wspinanie się na brzeg i pokonywanie dużych kamieni. Dół nogawek jest wykończony wytrzymałymi ochraniaczami przeciwżwirowymi z siatki. Bardzo wytrzymałe skarpety wykonane z neoprenu dużej gęstości zostały skrojone indywidualnie dla lewej i prawej stopy.

Kolor: Dark Tan
Dostępne rozmiary: XS, S, M, ML, MK, L, LL, LK, XL, XLK, XXL *)
Cena: 1300 PLN
Gwarancja: 2 lata

*) Niestety producent nie udostępnia tabeli rozmiarów z obwodami i długościami.

Buty

Alta zostały zaprojektowane tak by były mocne, wygodne i ciche. Konstrukcja oparta o wytrzymały szczotkowany zamsz, skórę Nubuck i siatkę poliuretanową, gwarantuje trwałość i elastyczność. Zakres rozmiarów zapewnia możliwość dobrania butów idealnie dopasowanych. Solidna konstrukcja jest wzmocniona od zewnątrz, po bokach i wokół palców, gumowymi „amortyzatorami”, które dodatkowo tłumią odgłosy brodzenia. Alta są wyposażone w neoprenowe wkładki, które zapobiegają wchłanianiu nadmiernych ilości wody, ułatwiają suszenie butów i oferują komfort.

Alta posiadają nowe, zaprojektowane specjalnie do tego celu podeszwy gumowe Traction (wykonane z miękkiej, przemysłowej gumy o wysokiej przyczepności). W ich tworzeniu wykorzystano rozwiązania stosowane w butach wspinaczkowych. Podeszwy posiadają unikatowy bieżnik składający się z gumowych ćwieków różnej wysokości, który zwiększa przyczepność, nawet w ekstremalnych warunkach.

Aby zwiększyć do maksimum trwałość butów, są one podwójnie szyte w miejscach najbardziej obciążonych a także zastosowano język z poduszką, usztywniacz kostki z wyściółką i mocne zaczepy sznurowadeł.


Pomimo tak solidnej konstrukcji, para butów w rozmiarze 11 waży zaledwie 1250 gramów! Tak mała masa dodatkowo zwiększa komfort podczas długich okresów użytkowania.


Kolor: Grey/Brown
Dostępne rozmiary: 7-14
Cena: 530 PLN
Gwarancja: 2 lata

MOJA OPINIA

Wodery

Jeszcze przed założeniem ich na siebie, wstępne oględziny woderów Dee były bardzo obiecujące. Na pierwszy rzut oka pozytywnie zaskoczyła mnie jakość wykonania, zabezpieczenie szyć i miejsc klejenia neoprenowych skarpet. Wszystko idealnie spasowane, a co ważniejsze nieupaprane klejem, jak to bywa u innych producentów.

Schowek03a

 

Tkanina, z której wykonane są spodnie jest elastyczna i miękka, a sposób, w jaki została skrojona i zszyta, pozostawiając nadmiar materiału na kolanach i biodrach, powoduje, że spodnie doskonale dopasowują się do sylwetki i nie ograniczają ruchów podczas chodzenia czy brodzenia. W efekcie wodery po kilkunastu krokach układają się optymalnie do kształtu nóg i krocza, a po chwili można zapomnieć, że w ogóle ma się je na sobie. Nie mogę tego powiedzieć o nogawkach woderów Simms, które są bardzo sztywne.

Schowek04

Spodobało mi się też zastosowanie zamiast nylonowego, elastycznego paska z gumy, który lepiej dopasowuje się do obwodu brzucha i powoduje, że spodnie dobrze przylegają. Pasek ten sprawdził się również do podtrzymywania woderów, kiedy w cieplejsze dni lub przy niskiej wodzie skracałem spodnie do wysokości pasa. Ściągacz z blokadą na górnej krawędzi spodni to coś, czego zawsze brakowało mi w Simms’ach. Uratował mnie przed zalaniem wodą wnętrza woderów, kiedy testowałem pierwszy raz buty Guideline. W chłodniejsze dni niezastąpiony jest ocieplacz do rąk, umieszczony na klatce pod przewiewną siatkową kieszenią. Dodatkowy poprzeczny pasek od strony pleców jest bardzo pomocny przy układaniu i zapinaniu szelek.

Schowek05

Na pochwałę zasługują też skarpety neoprenowe. Paski naklejone na łączeniach neoprenu posiadają specjalne plastikowe mikrokulki, które zapobiegają ślizganiu się stóp w butach. Mój szacunek zyskały fenomenalne ochraniacze przeciwżwirowe, które opinają szczelnie buty, a ich krawędzie wzmocnione dwustronnie dodatkową lametą nie dość, że sprawiają solidne wrażenie, to przede wszystkim nie przepuszczają nawet najmniejszych drobinek piasku. Dla porównania neoprenowe ochraniacze w Simms zaczynają się strzępić na krawędziach już po kilkunastu użyciach.

Schowek06

Podsumowując, o woderach Guideline mogę powiedzieć krótko: rewelacja! I to za przystępną cenę.

 

Buty

Alta przypadły mi do gustu stylistyką. Podczas gdy większość solidnych butów jest dość toporna, nowa linia obuwia Guideline to nowoczesna stylistyka i lekkość (nie tylko pod względem wagi). W przeciwieństwie do masywnych produkcji konkurencji, Alta wyglądają bardziej jak buty turystyczne.

Schowek07

„Zepsuty” podkutymi Vibram’ami, nie potrafiłem niestety odnaleźć przyczepności w podeszwach Guideline Traction na skalistym dnie Sanu, a duże kamienie porośnięte śliską roślinnością spowodowały, że kilka razy lądowałem bez zaznaczenia telemarku ;-) Dlatego buty Alta bez podkucia założyłem tylko dwa razy: pierwszy i ostatni raz. Po dziewiczym teście, czym prędzej zamontowałem w podeszwach wkręty Orvis PosiGrip (Guideline nie ma w ofercie wkrętów), co jak się okazało, załatwiło sprawę.

Schowek08

Ponieważ noszę rozmiar 14 i mam szeroką stopę, bardzo spodobało mi się, że elastyczne boki butów pozwalają na duży zakres dopasowania poprzez ściąganie lub luzowanie sznurowadeł. Ogromną zaletą i jednocześnie ulgą dla nóg jest bardzo mała waga butów, dzięki czemu po pokonaniu kilku kilometrów wodą, na koniec dnia nie miałem wrażenia, jakby nogi były z waty. Wyciągane i dość cienkie wkładki butów Alta, w moim przypadku nie zapewniają tak dużej wygody, jak te w butach Simms. Pełen komfort uzyskałem dopiero, kiedy zacząłem stosować dodatkowe skarpety neoprenowe. Na szczęście wkładki nie ślizgają się wewnątrz butów, choć początkowo się tego obawiałem. Natomiast ich wyjęcie po zakończeniu wędkowania pozwala dużo szybciej wysuszyć wnętrze butów.

Schowek09

OCENA


(od 1- najgorsza do 5 - najlepsza)

 

Wodery Dee

- jakość materiałów:  5
- jakość wykonania:   5
- wygoda:                 5
- funkcjonalność:       5
- cena/jakość:           5

Buty Alta z podeszwą gumową

- jakość materiałów:         5
- jakość wykonania:          5
- wygoda:                        4
- waga:                            5
- przyczepność podeszew: 3 *)
- cena/jakość:                  5

*) Ocena dotyczy przyczepności podeszew niepodkutych na podłożu skalistym i dużych kamieniach, porośniętych oślizgłą roślinnością. Po zamontowaniu wkrętów przyczepność oceniam na 5.


Dyskusja na temat artykułu  Tutaj:


Wodery i buty na potrzeby testów udostępniła firma FishingArt, dealer marki Guideline

Schowek10 Schowek11