Montaż wędki dla początkujących- zaczynamy od wyboru blanku

Zbuduj swój kijek. Co ? Jak ? Czym? Tutaj ...
ODPOWIEDZ
Krzysztof Łyczek
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:
Lokalizacja: Kraków/ obecnie Warszawa

Montaż wędki dla początkujących- zaczynamy od wyboru blanku

Post autor: Krzysztof Łyczek »

Kilka wskazówek dla początkujących, jak wybrać blank

treść niniejsza powstała przede wszystkim na podstawie artykułu Ala Campbella dostępnego w portalu flyanglers Online. Najchętniej zamieściłbym tłumaczenie, ale to byłoby niezgodne z prawami autorskimi. Niemniej osoby zainteresowane odsyłam do oryginału, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło: choose the right rod blank Al Campbell

potrzebującym tłumaczenia na prywatne skrzynki mailowe prześlę takie, które zrobiłem dla kolegów




Pierwszym zasadniczym pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć przed zakupem blanku jest kwestia ciężaru linki, którą zamierzamy rzucać, czyli klasa AFTM. Generalnie w naszych warunkach do delikatnego łowienia i w niedużych potokach dobrym wyborem mogłaby być linka o ciężarze 1-4 AFTM. # 4 pozwala już poknać nieco wiatru, w przypadku potrzeby łowienia głębszego w klasie tej można już znaleźć 3 stopień tonięcia. 3, 4 pozwoli bez obawy użyć cienkiego przyponu do suchej muchy i da przyjemność przy holu lipieni. Panuje opinia, że najbardziej uniwersalna jednak jest klasa 5, ( to ta klasa, która dla wielu wyda się jeszcze do akceptacji jako maksymalna do suchej i minimalna do streamera ), wędziska w klasie 5- 7 sprawdzą się na dużej wodzie w sytuacji, gdzie warunki nie zmuszają nas do stosowania najcieńszych żyłek i gdy często łowimy głębiej przy silnym uciągu wody. Od klasy #6 w górę dostępne są linki w szóstym stopniu tonięcia, tj około 15 cm/sek. Nastawiający się na troć lub szczupaka mogą szukać wędziska w klasie około 8.

Jeżeli zdecydowałeś się już na klasę blanku, to pora zrobić krok następny- określić długość wędziska. Wędziskami krótszymi ( powiedzmy do 8”6” przyjemniej się rzuca i są one wygodne, gdy roślinność i drzewa są nad głową. Natomiast w warunkach łowienia z zakrzaczonego brzegu, użycia belly boat oraz do rzutów rolowanych bocznych zdecydowanie lepsze będzie wędzisko dłuższe, powiedzmy 9’ lub nawet nieco więcej. Takim kijem jest również łatwiej prowadzić muchę oraz stosować mending linki, pozwoli on również osiągnąć nieco większy dystans rzutów. Kwestia długości wędki jest drugim krokiem do ostatecznego wyboru blanku.

Trzecim istotnym pytaniem jest kwestia akcji, która by Ci odpowiadała.

Akcja szybka generalnie lepiej pokonuje wiatr, daje większa prędkość linki i zwykle daje większy zasięg rzutu. To te wędziska, które uginają się w górnej 1/3 długości.

Akcja wolna ( slow ) oznacza uginanie się wędziska w 2/3 długości. Daje bardziej łagodne rzuty i przyjemnie się nimi operuje lekkimi linkami na krótkich dystansach. Będą też łatwiejsze do opanowania dla początkujących.

Gdzieś pomiędzy opisanymi charakterystykami leży akcja najbardziej uniwersalna- moderate action, to te wędziska, które podczas pracy uginają się zasadniczo w połowie długości.

Należy zaznaczyć, że nie ma czegoś takiego jak akcja dobra lub zła-wybór powinien nastąpić na podstawie indywidualnych upodobań i przewidywanych warunków łowienia.

Ostatnią kwestią mocno wiążącą się mocno z kosztami zakupów jest kwestia wyboru materiału i modułów grafitu z którego blank jest zbudowany. Moduły to termin określający cechy sztywności materiału z którego blank jest zbudowany. Pora zastanowić się , jak blank pracuje przy rzucaniu. Otóż podczas wymachu następuje ugięcie wędki- blank uginając się gromadzi energię, a następnie uwalnia ja wyrzucając linkę do przodu. Im wyższe moduły, tym większa zdolność do gromadzenia energii oraz tym większa prędkość jej uwalniania.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że najistotniejszą częścią składową wędki jest właśnie blank to w konsekwencji logiczny powinien być wybór najlepszego, na jaki nas stać, a ewentualnych oszczędności lepiej poszukać w osprzęcie.

Niestety podniesienie modułowości skutkuje nieznacznie zwiększoną podatnością grafitu na kruche pękniecie oraz bardzo znacznie zwiększeniem jego ceny. Blanki o modułach powyżej 65 mln kosztują dziesięciokrotnie więcej niż blanki z grafitu standardowego ( ok. 33 mln )

Dlatego dla osób relatywnie nowych w muszkarstwie oraz łowiących w ciężkich warunkach terenowych wskazane jest zejść nieco z wymaganiami do wyrobów średnio modułowych, zmniejszając ryzyko przypadkowego uszkodzenia. Jeżeli mowa o pieniądzach, to przy zakupie warto rozpatrzyć też warunki gwarancji.

Kupując blank dla siebie uprzedź małżonkę, że przystępujesz do czynności budowy wędki , stanowiącej rzemiosło szlachetne, absorbujące, wymagające skupienia, spokoju i czasu. Spróbuj Jej to wynagrodzić jakimś prezentem, zwiększysz w ten sposób szansę, że w pogodny sposób będzie tolerować Twoje nowe zajęcie oraz uszczuplenie budżetu na komponenty.

CDN -w dalszych częściach będzie o tym, jakich narzędzi potrzebujemy oraz jaka jest standardowa kolejność montażu.





link :

http://www.flyanglersonline.com/begin/graphite/
ODPOWIEDZ