Sprawdzony węzeł do much tubowych

Z każdej półki cenowej, recenzje, pytania, porady...
Kacper.K
Posty: 710
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Kacper
nazwisko: Kwiek
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Sprawdzony węzeł do much tubowych

Post autor: Kacper.K »

Kuba Chruszczewski pisze:http://flytyer.pl/zestaw-muchowy-cz-iii" onclick="window.open(this.href);return false;
Węzeł 3. Co ciekawe w sieci w 90% przypadków w opisie tego węzła pomijany jest ostatni etap (fotka 3.c.). Pominięcie tego manewru powoduje, że węzeł jest o połowę słabszy.
Mądrego to i posłuchać warto :cheers:. Robiłem bez tego ostatniego kroku.
Jacek Lurka
Posty: 1582
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Jacek Jabba
nazwisko: Glassbreaker
Lokalizacja: Maków Podh./Brodnica

Re: Sprawdzony węzeł do much tubowych

Post autor: Jacek Lurka »

Kuba Chruszczewski pisze:http://flytyer.pl/zestaw-muchowy-cz-iii" onclick="window.open(this.href);return false;
Węzeł 3. Co ciekawe w sieci w 90% przypadków w opisie tego węzła pomijany jest ostatni etap (fotka 3.c.). Pominięcie tego manewru powoduje, że węzeł jest o połowę słabszy.
Nauczyłeś mnie tego węzła Kubuś, chyba nad Rabą. Stosuję go do streamerów. Bardzo dobrze mi się sprawdza.
Pozdrawiam
Jacek
Zygmunt
Posty: 383
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Zygmunt
nazwisko: Kotuła

Re: Sprawdzony węzeł do much tubowych

Post autor: Zygmunt »

cygant pisze:A co powiecie o węzłach do umieszczenia haka na luźnym postronku? Mam na myśli długą pętlę i hak na końcu muchy. Zazwyczaj robię pętelkę jak do przyponu, chyba perfection loop się to nazywa, słyszałem, że dobrze sie sprawuje rapalla knot. Jakies sugestie ? Testy ? ;)
Perfection loop nie jest mocny, rapala (jak również half rapala) do wiązania much na lużnej pętli jest ok
Pozdrawiam
Zygmunt

"It is better to have a bad day fishing rather than a good day working..." (popular fishermen saying)

Beer is living proof that God loves us and wants us to be happy." by Benjamin Franklin.

My favorite animal is .... steak. Fran Lebowitz
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Sprawdzony węzeł do much tubowych

Post autor: WujTom »

Perfection loop, który uwielbiam, niestety rzeczywiście do mocnych nie należy. Od czasu, gdy kosztowało mnie to "nowiuską" głowicę (pętelka na końcu runingu strzeliła na zaczepie) stosuję go tylko przy bardzo grubych żyłach. A i wtedy staram się o tym pamiętać, i nie forsuję zestawu. Najchętniej do wiązania muszek na luźnej pętli, ale tak jak napisałem - gdy łowię relatywnie grubą żyłą, i nie spodziewam się potworów na końcu zestawu. Na łososiach już sobie daruję, na trociach w morzu spoko.

Palomar wygląda świetnie, na bank się przesiądę na ten węzeł. Dzięki Janusz i Kuba. Chciałbym tylko zwrócić uwagę na jedną wadę tego węzła. Z tego co widzę, jest dość żyłożerny. I nie chodzi tu o moje skąpstwo, tylko o sytuacje, gdy łowimy głęboko, na krótkim dyszlu, jak ja to mawiam. Przypon ma wtedy np metr i i jedna czy dwie zmiany muszki może go skrócić ponad dopuszczalne normy. Ot, taka drobna uwaga....
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: Sprawdzony węzeł do much tubowych

Post autor: venom »

Ja perfection loop uzywam jedynie na pętelkę przyponu konicznego, ale to wiadomo że tam jest 0,45 a tippet 0,10 ;-) może więc być i słaby ;-)
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
Kuba Chruszczewski
Posty: 4573
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Kuba
nazwisko: Chruszczewski
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

Re: Sprawdzony węzeł do much tubowych

Post autor: Kuba Chruszczewski »

No i to jest właśnie ten najlepszy węzeł do montowania muchy na luźnej, niezaciskającej się pętli. Wykonany poprawnie, czyli z finalnym przełożeniem końcówki.

ED/ Nabałaganiłem, mój komentarz dotyczy tego postu Janusza:
Janusz Panicz pisze: Węzłe Rapala rządzi:

http://www.netknots.com/fishing_knots/rapala-knot/
http://www.flytyer.pl
Don’t tell Mom I’m flyfishing guide,
She thinks I play piano in a whorehouse...
Rafal15_10-11
Posty: 784
Rejestracja: niedziela, 20 lut 2011, 15:09
imię: Rafał
nazwisko: Kamiński

Re: Sprawdzony węzeł do much tubowych

Post autor: Rafal15_10-11 »

najmocniejszy jest san diego jam
https://www.google.pl/search?q=san+dieg ... B464%3B470" onclick="window.open(this.href);return false;
a jak pentelka to Rapala
yari
Posty: 516
Rejestracja: czwartek, 4 mar 2010, 23:36
imię: Jarosław
nazwisko: Stachowiak
Lokalizacja: Poznań

Re: Sprawdzony węzeł do much tubowych

Post autor: yari »

Witam.

Nie wiem Koledzy czy zauważyliście, że węzeł z linku od Kuby różni się od tego z linku od Janusza :idea:
1. żyłka po przeciągnięciu przez oczko haka wraca do pętelki u każdego z innej strony.
2. W ostatnim etapie też wraca do pętelki z "innej" strony co jest efektem różnicy z pkt.1.

No niby szczegół ale być może bardzo istotny co do wytrzymałości. Jak już mamy temat to go drążmy. Może, któryś z Kolegów już to przerobił i wie jak jest prawidłowo.
Stosuję ten węzeł, jednak teraz dość rzadko ( kiedyś do woblerów obowiązkowo) i przyznam szczerze nie wiem jak jest prawidłowo :niewiem:

Co do "perfection loop" - myślę, że lepiej stosować węzeł nr. 4 ze strony Kuby. Moim zdaniem jest OK i często go stosuję zarówno do łączenia przyponu ze sznurem jak i do luźnej pętli przy tubkach, nie twierdzę, że jest mocniejszy od Rapali ale wystarczająco mocny na nasze ryby i dla mnie dużo mniej upierdliwy. :peace: :cheers: :)

Pozdrawiam
"Machaj wędą - ryby będą" :)
Kuba Chruszczewski
Posty: 4573
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Kuba
nazwisko: Chruszczewski
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

Re: Sprawdzony węzeł do much tubowych

Post autor: Kuba Chruszczewski »

No i to jest jedna z różnic. Jedni radzą tak, inni siak... Znowu szykują się testy, bez tego nic.
A perfection loop to najsłabsza pętla z tych, które testowałem.
http://www.flytyer.pl
Don’t tell Mom I’m flyfishing guide,
She thinks I play piano in a whorehouse...
yari
Posty: 516
Rejestracja: czwartek, 4 mar 2010, 23:36
imię: Jarosław
nazwisko: Stachowiak
Lokalizacja: Poznań

Re: Sprawdzony węzeł do much tubowych

Post autor: yari »

Kuba Chruszczewski pisze:....Jedni radzą tak, inni siak... Znowu szykują się testy, bez tego nic.
Zatem -- .... Posiemy uprzejmię... :wink:

Dotarłem do oficjalnej strony Rapali. Rapala Knots

Wprawdzie w zakładce Suffixa podają jak wiązać ten węzeł. Myślę jednak, że to raczej ten prawidłowy. Na oficjalnej stronie Rapali chyba by "knota" :wink: nie wstawili. Jednak gdybyś Kubuś był tak uprzejmy i wziął to na swoje stanowisko testowe to Bardzooo prosiemy :)

Pozdrawiam
"Machaj wędą - ryby będą" :)
ODPOWIEDZ