One Hand Skagit

Z każdej półki cenowej, recenzje, pytania, porady...
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

One Hand Skagit

Post autor: venom »

Jako że połamałem wpis....u dwururkę, a nowa nie znajduje się w priorytetach (eh... kuwa życie...), sezon trociowy w najlepszym okresie, czyli końcówka z jesiennymi ciągami i niebawem nowy sezon, będę zmuszony łowić jednoręczną.
Na machanie znad głowy miejsca brak, chwilowo płytko, ale wiosną woda duża, więc wydaje się to optymalnym rozwiązaniem.
Macie jakieś doświadczenia w tej materii??
Gdzieś w czeluściach amerykańskich for, wyczytałem że waga głwoicy= klasa wędki +4 w górę...
Długości różnie, ale generalnie przy 10' kijach dlugośc całego zestawu z tipem 23-26' przy zastosowaniu 8-10' końcówek, co daje głowicę 15-18'... przy czym mówią raczej a ciętych samemu z odpowiedniej klasy linek DT (czyli tak jak początki dwuręcznego skagita)

Ktoś sprawdzał?? próbował?? testował coś??
Kijek z fightin' buttem, ale czasu jest to pewnie dorobię mu wkręcanego gripa do drugiej ręki...
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
Kuba Chruszczewski
Posty: 4573
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Kuba
nazwisko: Chruszczewski
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

Re: One Hand Skagit

Post autor: Kuba Chruszczewski »

Tu masz tabelkę:
http://www.speyrivers.com/Gear_singlehandspey.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
a tu filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=RGu_55o0scg" onclick="window.open(this.href);return false;. Fajnie gościowi idzie :uklon:
http://www.flytyer.pl
Don’t tell Mom I’m flyfishing guide,
She thinks I play piano in a whorehouse...
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: One Hand Skagit

Post autor: venom »

thx Kaubański
Tabelkę znam, bo między innymi ją wygrzebałem wcześniej z linków na hameryckich forach, nie ma w niej tylko dugości optymalnych i pewnie opiera się o klasyczne głowice skagit short.
filmidło zaraz zerknę, bo jakies też juz oglądałem ;)
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
Kuba Chruszczewski
Posty: 4573
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Kuba
nazwisko: Chruszczewski
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

Re: One Hand Skagit

Post autor: Kuba Chruszczewski »

Tak, tam jest mowa o standardowych skagit short. Ja próbowałem coś sam robić, ale... jedyny materiał jakim dysponowałem to była stara DT #10. Z niej jedyne, co udało mi się wykroić, to był kawałek, który przy wadze mniej więcej odpowiedniej był za długi, bo miał ponad 7 m., o geometrii już nie wspomnę, na pewno nie jest to to, ossochozi. Daje się tym rzucać, (machaliśmy na zlocie dunajcowym), ale tak sobie.
http://www.flytyer.pl
Don’t tell Mom I’m flyfishing guide,
She thinks I play piano in a whorehouse...
romasz
Posty: 1363
Rejestracja: wtorek, 13 gru 2011, 23:11
imię: Roman
nazwisko: Czajkowski
Lokalizacja: Warszawa

Re: One Hand Skagit

Post autor: romasz »

na rio jest filmoinstrukcja: chyba scandi short v.t. ?/! - do wykorzystania w jednoręcznej +3 wt klasie - znajdziesz,
ja stosowałem odwrotnie - do dwuręcznej 11" 5/6 stosowałem forty+ airflo 8FS7 i na Łebie było ok.
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: One Hand Skagit

Post autor: venom »

jaka dwuręczna 11' ;) to był tylko JMS czyli słicz ;) jednoręczna z przedłużką ;)
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: One Hand Skagit

Post autor: WujTom »

Marian, za 30 dolców dostaniesz skagit short w odpowiedniej wadze. Z doświadczenia wiem, że jednoręczne #9tki grają ze skagitem w przedziale 380-420gr. Kwestia oczywiście jaka to węda, ale Kuba ma np 420gr short do starego kija #8-9 i gra. Moja #9pod 450gr już stękała, i pewno 400 było by optymalne. W cięcia się nie pieprz, waga to nie wszystko. NIE ZROBISZ TEGO DOBRZE!

Druga ręka w takich kijkach nie jest konieczna. Tzn zupełnie bez problemu można jedną rączką, a drugą tylko odpowiednio pracujemy linką, co baaaardzo poprawia prędkość, a co za tym idzie, zasięg zestawu, oraz komfort rzutów. Ja rzucałem pełnej długości skagitem z 12ft tipem kijem 9 ft. Kij w jednej łapie, w drugiej linka. I mimo przeciążenia szło czysto i płynnie.

"I nie za szybko. Tylko powoli. Szybko nie wolno, bo łapa.... boli....." ;-)
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: One Hand Skagit

Post autor: venom »

Kuwa, popatrz na swoją łapę jak łopata 12 do węgla i moją jak łopatka do piasku ;)

Kijek to ten od Romcia Cormoran Speciland 10' #7/8
Patyk o tyle dziwny, że łowiłem nim machając normalnie, zarówno linką Cortlanda WF6, jak 40+ #8.
Myślałem że to jego maximum do czasu testowego pomachania mutitipem Airflo 7/8 też znad głowy ;-)
Kijek dał radę, ale trzeba było powoli i delikatnie, choć z haulem na przyspieszenie linki i wyrywało ją z palców a nawet butów ;)
Ten mój skagit 510 za cięzki napewno, ale mam u Arka zamówionego tego z listy budżetowego 450 odpowiednika Skagit maxa.
Jak będzie jeszcze za ciężko to pomyślę wtedy o Rio skagit Max Short375-400G.


PS. dlatego pytam o doświadczenia by dobrać linkę, a o docinaniu napisałem w kontekscie tego co pisali po amerykańskich forach...
Nie będę przecież kupował linki 12 żeby uciąć jak w tej cenie kupie gotową głowicę ;)
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: One Hand Skagit

Post autor: WujTom »

Łapa nie ma nic do rzeczy. Całą energię masz z double haul'a. A nawet triple haul'a ;-). Wędą już jakoś strasznie nie machasz. Jak za bardzo, to zgasisz i rozładujesz. Ale to trza zobaczyć.
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
romasz
Posty: 1363
Rejestracja: wtorek, 13 gru 2011, 23:11
imię: Roman
nazwisko: Czajkowski
Lokalizacja: Warszawa

Re: One Hand Skagit

Post autor: romasz »

jaka dwuręczna 11' ;) to był tylko JMS czyli słicz ;) jednoręczna z przedłużką ;)

?
?
Marianku drogi - jest spore prawdopodobieństwo, ze możesz nie mieć racji
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: One Hand Skagit

Post autor: venom »

To coś tam miał za jedenastostopową dwururkę??
Takich nikt nie produkuje ;)
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: One Hand Skagit

Post autor: WujTom »

Marian, jeśli to 7/8, to szukałbym zdecydowanie poniżej 400 gr. Tzn najpierw testy (może ktos ma coś w okolicach)
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: One Hand Skagit

Post autor: venom »

za trzy tygodnie imprezka na Drwęcy jest - zajrzę, napewno ktoś będzie miał to założę i machnę ;-)
Przy okazji bedę cos juz może wiedział o dostepnosci ewentualnych noclegów nad nasza piekną trociową rzeką ;)
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
romasz
Posty: 1363
Rejestracja: wtorek, 13 gru 2011, 23:11
imię: Roman
nazwisko: Czajkowski
Lokalizacja: Warszawa

Re: One Hand Skagit

Post autor: romasz »

To coś tam miał za jedenastostopową dwururkę??
Takich nikt nie produkuje ;)

o - i tu masz rację :-)
to taka starsza konstrukcja scotta - A3 1106, szybko zniknęła i nie ma bezpośredniej kontynuacji w L2H i T3H /które chyba są delikatniejsze/, /albo i nie nie miałem w łapkach/
długość switcha, konstrukcja dwuręcznej, linki też dla dwuręcznej, rzucam scandi 320 grain i mogłoby być jeszcze trochę ciężej, z nad głowy lata przyjemnie z outbondem WF7F/I - 275 grain
harp
Posty: 358
Rejestracja: sobota, 6 lis 2010, 00:20
imię: michał
nazwisko: kuczewski
Kontakt:

Re: One Hand Skagit

Post autor: harp »

Venom. Przyślij mi zdjęcie tego złamania. A drugie jak będziesz we Warsiawie to bier tego kija.mam głowicę 460 czy jakoś tak. Będzie piknie z tym latała. Sprawdzimy.
ODPOWIEDZ