Ile to moze wazyć ??? Linka WF10

Z każdej półki cenowej, recenzje, pytania, porady...
Paweł Ziętecki
Posty: 1646
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Paweł
nazwisko: Ziętecki

Re: Ile to moze wazyć ??? Linka WF10

Post autor: Paweł Ziętecki »

Michał. upraszczając, do rzutów z nad głowy 300 grain +/- 30 , co dla 40+ daje wf7 lub 8. :P WF 10 będzie za ciężka. Da się tym rzucać, ale trzeba zachować bardzo wolne tempo. Wędki DH wytrzymują bardzo dużo. Szczególnie po stronie "przeciążone". :P
Obstawiałbym dla 40+ wf 8 , ale nie znam ani Echo ani 40+. :mrgreen:
Paweł
michalo
Posty: 872
Rejestracja: wtorek, 22 lut 2011, 18:52
imię: Michał
nazwisko: Owoc
Lokalizacja: Cykarzew.

Re: Ile to moze wazyć ??? Linka WF10

Post autor: michalo »

No widzisz...to jest dla mnie bardzo istotne info bo zdawałem sobie sprawę że z nad głowy trzeba lżej...nawet zdecydowanie lżej niż skagitem ale żeby aż tyle lżej....no to bym nie pomyslał.... :?
If I'm not dead enough for life
Am I alive enough for death?
_______________________________
Jeszcze jeden wina łyk...by się zrobić tak na styk.
Paweł Ziętecki
Posty: 1646
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Paweł
nazwisko: Ziętecki

Re: Ile to moze wazyć ??? Linka WF10

Post autor: Paweł Ziętecki »

Przy dobieraniu linki do rzutów z nad głowy zaczynaj od określenia odpowiedniej dla danej wędki głowicy "scandi". I jej wagę trzeba zmniejszyć. O skagicie nie myśl. Dla mnie wskazówką była zawsze polecana przez RIO linka outbond. Rzucam wielkimi muchami, więc wybierałem cięższe linki. Ty nie musisz, ale jak nie masz obycia z TH - wybieraj cięższą z zalecanego przedziału.
I tak do Twojej wędki ja wziąłbym wf9 i rzucał badzo wolno, Ty wf8, a dabo, jako wytrawny rzucacz wf7. Na przykład. :mrgreen:
Paweł
michalo
Posty: 872
Rejestracja: wtorek, 22 lut 2011, 18:52
imię: Michał
nazwisko: Owoc
Lokalizacja: Cykarzew.

Re: Ile to moze wazyć ??? Linka WF10

Post autor: michalo »

A Bruce Wszechmogacy machnąłby czwóreczką :lol: Qrde...przeciez ja mam wf8fs...zara idę na plac....no może rano :)
If I'm not dead enough for life
Am I alive enough for death?
_______________________________
Jeszcze jeden wina łyk...by się zrobić tak na styk.
Paweł Ziętecki
Posty: 1646
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Paweł
nazwisko: Ziętecki

Re: Ile to moze wazyć ??? Linka WF10

Post autor: Paweł Ziętecki »

Napisz jutro jak poszło. :P
Paweł
dabo
Posty: 35
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 19:40
imię: darek
nazwisko: bobel

Re: Ile to moze wazyć ??? Linka WF10

Post autor: dabo »

proponuję lżej wf7 bo to bezpieczniej(nie wiem ile wyczucia przy machaniu rozmówca użyje),przy okazji subtelniej,choć na wietrze ciężkie wf8 mniej znosi-fakt;
aha z tymi klasami RW Ambush wf8 300/20',Cortland multitip wf9 300/36', Shimano CSW wf10 300/33' trzy linki trzy klasy o tej samej sumarycznie wadze całkowicie odmienne w rzucaniu...
ciekawe z tym lekkim scandi i odciążeniem...
u mnie punktem wyjścia ciężki skagit 450-150(10gram)=300 i podobnie +30=wf8 lub -30=wf7 ;
daleki zasięg-długa linka/głowica cienka rozbiegówka.
Mój ulubiony filmik zesłany przez M.Dużyńskiego obrazuje zadziwiające możliwości przy wyczuciu zestawu-kunszt adaptacji rzucającego do potencjału sprzętu(nie chodzi o naśladowanie)no właśnie zawodnika do materiału,a nie odwrotnie jak przywykliśmy...
http://vimeo.com/35338719" onclick="window.open(this.href);return false;
Ostatnio zmieniony niedziela, 16 mar 2014, 01:55 przez dabo, łącznie zmieniany 1 raz.
dabo
Posty: 35
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 19:40
imię: darek
nazwisko: bobel

Re: Ile to moze wazyć ??? Linka WF10

Post autor: dabo »

michalo pisze:A Bruce Wszechmogacy machnąłby czwóreczką :lol: Qrde...przeciez ja mam wf8fs...zara idę na plac....no może rano :)
i o to chodzi,o to chodzi...
Paweł Ziętecki
Posty: 1646
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Paweł
nazwisko: Ziętecki

Re: Ile to moze wazyć ??? Linka WF10

Post autor: Paweł Ziętecki »

Darek, nie pisałem o lekkim scandi tylko o normalnym scandi. :P
Paweł
dabo
Posty: 35
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 19:40
imię: darek
nazwisko: bobel

Re: Ile to moze wazyć ??? Linka WF10

Post autor: dabo »

Lekkie(mój pewnie zbędny wtręt) t.zn. zaawansowani dla w/w Echo SOLO-360 wg tabel np rio(początkujący ciężkie 390),
lżejszy sprawdza się lepiej bez wiatru i przy subtelnych tipach oraz wabikach,ale...
ostatnio zrobiłem eksperyment i w sumie lekkie 385/34' steelhead scandi poniosło bez miauknięcia tip wolframowyT-14/12'5"
co prawda z kotwicą na mojej wysokości,ale i tak byłem zaskoczony.
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Ile to moze wazyć ??? Linka WF10

Post autor: WujTom »

Michał, a możesz mi powiedzieć, po jaką cholerę kombinujesz z wynalazkami (pierwszy post Irka)? Jeśli nie chcesz z nad głowy (outbound), tylko jak skagitem (czyli rzuty z wody z pętlą) to najlepszy będzie.... tadaaaaammmm: skagit. Do tego odpowiedni tip i wsio. No chyba, ze wiesz, ze wody jest tam na grubsze kilka metrów, plus uciąg (w wąskich cieśninach nawet w morzu potrafi zapierdalać). Ale wtedy lepiej brać pełną linkę tonącą SH (bo na większe głębokości nawet długie sinktipy mogą nie wystarczyć) i rzucać znad głowy. Z takimi linkami jednak techniki skagitowe nie zadziałają, bo w takich linkach proporcje (długości i rozkład masy) temu nie sprzyjają, a i szarpanie sie z długą pełną tonącą głowicą w celu uzyskania pętli to mordęga. Tzn dużo można, ale po co?

Więc może, żeby ułatwić kolegom doradzanie, napisz, co chcesz uzyskać, w jakich warunkach łowić. Sam jestem ciekawy co nas tam czeka i jak sie na to przyszykować. Słyszałem, ze łowią tam dorsze właśnie na gwałtownych spadach, w miejscach z uciągiem, i to takim, ze potrafi dorosłego wywalić. Ile w tym prawdy - nie wiem. Nie wiem też, jak sie na to przygotować, ale intuicyjnie poszedłbym w kij SH i pełną linkę tonącą. Jakiś łańcuch....
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
dabo
Posty: 35
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 19:40
imię: darek
nazwisko: bobel

Re: Ile to moze wazyć ??? Linka WF10

Post autor: dabo »

Przy łowieniu na dystansie rozważyłbym dwie opcje:
jak wieje-12'6" znad głowy i linkę salmon steelhead silver Sh
A jak nie wieje-15'/16' speyem z wody długą głowicą tonącą
Ostatnio zmieniony piątek, 11 kwie 2014, 21:15 przez dabo, łącznie zmieniany 2 razy.
michalo
Posty: 872
Rejestracja: wtorek, 22 lut 2011, 18:52
imię: Michał
nazwisko: Owoc
Lokalizacja: Cykarzew.

Re: Ile to moze wazyć ??? Linka WF10

Post autor: michalo »

WujTom pisze:Michał, a możesz mi powiedzieć, po jaką cholerę kombinujesz z wynalazkami (pierwszy post Irka)? Jeśli nie chcesz z nad głowy (outbound), tylko jak skagitem (czyli rzuty z wody z pętlą) to najlepszy będzie.... tadaaaaammmm: skagit.
No ale ja wlasnie chce górą a nie skagitem, do skagita to mam linki. Może na początku to zle okreslilem ale docelowa intencja -to jak napisalem w ktoryms poscie- "pierdolnac" daleko za dorszem.
If I'm not dead enough for life
Am I alive enough for death?
_______________________________
Jeszcze jeden wina łyk...by się zrobić tak na styk.
michalo
Posty: 872
Rejestracja: wtorek, 22 lut 2011, 18:52
imię: Michał
nazwisko: Owoc
Lokalizacja: Cykarzew.

Re: Ile to moze wazyć ??? Linka WF10

Post autor: michalo »

WujTom pisze: Słyszałem, ze łowią tam dorsze właśnie na gwałtownych spadach, w miejscach z uciągiem, i to takim, ze potrafi dorosłego wywalić. Ile w tym prawdy - nie wiem. Nie wiem też, jak sie na to przygotować, ale intuicyjnie poszedłbym w kij SH i pełną linkę tonącą. Jakiś łańcuch....
Tak, w przesmykach - pełna zgoda, ale przy tej latarnii nie sądzę żeby był aż taki prąd...whatever...po mojemu - skoro mam DH i mozna kupic linke za smieszne pieniadze specjalnie na takie lowienie to czemu nie sprobowac??? Choc bym nie wiem jak spratolil rzut to i tak wycisne 2x dalej niz wedką SH (mam na mysli porownanie wlasnych rzutow a nie np kogos kto SH rzuca 30metrow :roll: ).

M
If I'm not dead enough for life
Am I alive enough for death?
_______________________________
Jeszcze jeden wina łyk...by się zrobić tak na styk.
dabo
Posty: 35
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 19:40
imię: darek
nazwisko: bobel

Re: Ile to moze wazyć ??? Linka WF10

Post autor: dabo »

O ile przy powierzchni to muchówki nawet fajne...o tyle na głębinie to może być samo umartwianie chyba?!
Ostatnio zmieniony piątek, 11 kwie 2014, 21:16 przez dabo, łącznie zmieniany 1 raz.
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: Ile to moze wazyć ??? Linka WF10

Post autor: venom »

Kombinujesz michal...
Chcesz ebnąć znad glowy i ciezko utopić.
Ustal wagę dla linki, potem weź deepfindera 600 albo700 grain, dotnij do wagi.
Jeden wymach do tylu i sruuuuu do przodu...
Poleci jak ze spina, a w dno idzie jak lancuch.
Prosto, szybko, tanio i skutecznie...

Patatajkiem z cegłofonu
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
ODPOWIEDZ