Szczupakowo

Szkółka wiązania much wszelakich, komentarzem i zdjęciem okraszona
ODPOWIEDZ
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Szczupakowo

Post autor: WujTom »

Czołem koleżeństwu.
poniżej kilka fotek dokumentujących jeden z wielu sposobów budowania dużej, ale relatywnie lekkiej muszki szczupakowej. Kiedyś pisałem o konstrukcjach opartych na włosiu z ogona jelenia (wiązanego w rewersie). Tym razem idea podobna, ale zamiast jelenia użyłem flesza z bogatej oferty Novatech'u ;-). W handlu ten materiał spotykany jest chyba pod nazwą "twisted coś tam", ale pewien nie jestem. Nowatech chyba jeszcze swojej nazwy nie wprowadził;-)
Oprócz tego użyłem zwykłej płaskiej lametki w kolorach złotym i złotym holo, na grzbiet poszło troszkę długiego włosa (jakaś dłuższa koza, owca, nayat itp) Może to być też jakiś syntetyk ( w mniejszych rozmiarach dywan) - co tam kto ma w lodówce......
Kolejną charakterystyczną cechą tej konstrukcji jest wykorzystanie techniki dubbing brush'a. Lubię takie rozwiązanie (tu artykuł autorstwa Kuby: http://flytyer.pl/dubbing-brush - narobię sobie różnych miksów kolorystycznych z samych fleszy, albo w połączeniu z np dywanem i potem nawijam według aktualnego smaku ;-)
Ta konkretna muszka ma jeszcze dość ciężki łeb z żelu/lakieru UV, ale to oczywiście nie jest konieczne i oczy można kleić do skrzydełka muszki.

Całość zrobiłem na rurce 4,6mm.

1. Rura 4,6mm
Obrazek

2. Dubbing brush z samego flesza - długość włosów ok 3-5cm. Jeden taki brush starcza na 3 muchy. Kolorki: perłowy zielony, złoty, czerwony i miedziany.
Obrazek

Obrazek

3. Kolejny brush, już długim fleszem. Miks kilku gatunków i kolorów, długość włosów w tym wypadku 15-20cm.
Obrazek

Obrazek

4. Włos "grzbietowy" - tu coś co w handlu znane jest jako Nyat - nie pytajcie co to. Nie mam bladego pojęcia. Tak jak pisałem, w mniejszych muchach dywan będzie idealny. Wiążę go +/-na 3/4 długości fleszy z dużego brush'a
Obrazek

Obrazek

5. Bródka
Obrazek

Obrazek

6. Gały 10mm, klejone na lakier UV. Po przyklejeniu przestrzenie między gałami wypełnione żelem UV.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

7.
Kilka pasków
Obrazek

8. Jeśli chcemy , żeby mucha była, przynajmniej optycznie, bogatsza, to można zajrzeć jej od tyłu ;-), i używając kleju, lub lakieru (w tym wypadku UV) podkleić flesze z pierwszego brush'a. Smarujemy w miejscu styku fleszy z rurą, ustawiamy stopień podniesienia włosia poprzez większe lub mniejsze dociśnięcie włosów do rury.
Najlepszy byłby elastyczny klej szybko schnący. Można też oczywiście nawijać kulkę z chenili, czy stosować inne patenty, ale mi się nie chce, klejem jest szybciej. Zresztą nie jest to konieczne - bez kleju też wygląda i zachowuje się w wodzie dobrze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

9. Ready, steady.....

Obrazek

Obrazek


Fotki z telefonu, nie czepiać się ;-)
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Szczupakowo

Post autor: Janusz Panicz »

Masz obcykane te muszki szczupakowe :cheers: A na tubce 3mm nie będzie?
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Szczupakowo

Post autor: WujTom »

Będzie, ino rzecz w tym, ze w trakcie kręcenia rurki się zaciskają - średnica wew. maleje. I weź tu teraz przełóż "stalówkę", żeby uzbroić muszkę.... Pół biedy, jak się używa przyponów zgrzewanych. Ale takie z zaciskową tulejką, lub węzłem nie wlezą. A w te 4,6 można wszystko wpakować, również oczko haka czy kotwiczki użytej do uzbrojenia.
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
cygant
Posty: 5652
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Cygan
Lokalizacja: Świątniki Górne /k Krakowa
Kontakt:

Re: Szczupakowo

Post autor: cygant »

Fajna...ja po dobrych paru latach odkurzyłem sprzęt szczupakowy....muchy jeszcze z czasów "szczupaka spod krzaka" ;D , wszystkie cacuśne , tylko teraz mam obolałe łapy od tej armaty 9# , zapomniałem jak tym rzucać , całe szczęście szczupaki nie brały to potrenowałem bez zbędnych przeszkadzaczy ;)
Fajne mam łowisko....tylko w ciul zarośnięte, z brzegu nie nada a brodzić się nie odważę.
"A taka to była spokojna okolica. Nawet skrzaty z rzadka jeno szczały tu babom do mleka. ..."
Kacper.K
Posty: 710
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Kacper
nazwisko: Kwiek
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Szczupakowo

Post autor: Kacper.K »

Ten dubbing brush genialny, a ja głupi tyle się męczyłem na każdą muchą pęczek po pęczku...
Trzeba będzie podłubać nad czymś takim w wolnym czasie.

Co do lakieru, pierwsze jakieś tam niechlubne muchy popełnione, no i trzeba przyznać, że epoxy bym w tym czasie nie zdążył wycisnąć, nie wspominając o tym, że tutaj mogę sobie ukręcić 1 muchę i od razu zalakierować, a tam trzeba było armię gromadzić...
Druga sprawa, że przy małych muchach (kiełże, małe krewetki) stosowanie epoxy jest na tyle męczące, że raczej się odpuszcza, a tutaj - pędzelek, światełko i done.
Jeśli jeszcze będą, to na TŁ wezmę na zapas jeden flakonik ;).

ot
Mam takie plany, żeby z dwuręczną wybrać się na Motławę i nieco powk... tamtejsze sandacze, szczupaki i dorsze (trochę żart, trochę nie - widziałem złowionego! Nawet zdjęcie na necie jest!).
Z pewnych źródeł wiem o tym, że ciekawe stworzenia tam żyją, a i zdjęcie jednego takiego kaczodzioba +90cm widziałem ;). Ktoś, coś próbował ?? Jak tak, to proszę o jakieś wskazówki na priv ;).
Rafal15_10-11
Posty: 784
Rejestracja: niedziela, 20 lut 2011, 15:09
imię: Rafał
nazwisko: Kamiński

Re: Szczupakowo

Post autor: Rafal15_10-11 »

:uklon:
Ładne muszysko , ale jak się umie to nie sztuka
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Szczupakowo

Post autor: WujTom »

Kacper, cieszę się, że jesteś zadowolony. Faktycznie ta wersja uv pozbawiona jest wad poprzednich. W końcu się nie lepi, no i twardnieje natychmiast.
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
Nowatek
Posty: 1709
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Nowatkowski
Lokalizacja: Płock/Stary Kraszew

Re: Szczupakowo

Post autor: Nowatek »

To że Wuj umie zrobić dużą muchę z małej ilości materiałów to nic nowego, ale bardziej to wynika chyba z jego wrodzonego skąpstwa ;).

Na ostatniej "Belonie" z racji tego że do morza było za daleko, testowałem jedną z jego much na pobliskim stawku. Jakaś wielgachna nie była ale naście cm miała, spokojnie radziłem sobie wędką w klasie #7. Nawet się coś tam skusiło, ale niestety nie udało się wyholować.

Patent z lakierowaną "dupką" rewelacja.
i czemu to nie działa...

"Fajka to skuteczny sposób nadania nawet najgłupszej twarzy inteligentnego wyglądu"
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Szczupakowo

Post autor: WujTom »

Dziękuję, dziękuję, jestem wzruszony..... ;-)

To lakierowanie dupki, to ma jeszcze jedną zaletę. Cała muszka nakręcona jest na krótkim odcinku rury - można by rzec. że wszystko wyrasta "ze łba".... Podklejenie od dupy strony daje również twardą podstawę do klejenia oczu. Tylko sugeruję podklejać na samym styku z rurką.
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
pafek
Posty: 73
Rejestracja: wtorek, 15 maja 2012, 17:56
imię: Paweł
nazwisko: Fiedorczuk

Re: Szczupakowo

Post autor: pafek »

O właśnie na takie muchy się przesiadam w nowym sezonie. Czy mógłbyś napisać gdzie zaopatrujesz się we fleszyk? Ponieważ idzie tego na muchy ogromne ilości, jedno opakowanie = jedna mucha ...
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Szczupakowo

Post autor: WujTom »

Nie trzeba tak dużo dawać, albo masz małe opakowania ;-) Z tego co wiem, to NowaTech'owe będą niedługo na allegro - pewno info się tu pojawi. Oprócz tego będą duże 10 i 12mm oczy, i lakier uv w bardzo dobrej cenie.
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Szczupakowo

Post autor: Janusz Panicz »

WujTom pisze:lakier uv w bardzo dobrej cenie.
No właśnie miałem Cię pytać o ten lakier UV. Wspominałeś jak ostatnio rozmawialiśmy, że jest nowe lepsze cudo niż Tina.
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Szczupakowo

Post autor: WujTom »

Ano jest. I lakier i światełko. Światełka to nawet różne. Zastyga natychmiast, na kamień i na gładko - bez tej lepkiej warstwy. Jest co prawda minimalnie żółty, ale widać to tylko na białym. A i wtedy trzeba się przyjrzeć. Generalnie bingo! ;-)
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
jasiekcom
Posty: 247
Rejestracja: poniedziałek, 20 lut 2012, 16:16
imię: Daniel
nazwisko: Kasprzak
Lokalizacja: Myszków
Kontakt:

Re: Szczupakowo

Post autor: jasiekcom »

Tomek będę zaczynał przygodę powiedzmy z wykorzystaniem czy to żeli czy też lakierów UV przy kręceniu much, może byś napisał coś więcej, co by nie popełnić niepotrzebnych błędów, lub spędzić kilku nocek na forach "paznokieciarskich" :D
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Szczupakowo

Post autor: WujTom »

Wysłałem ci PW
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
ODPOWIEDZ