nóż - który najlepszy do śląskiej...

Z każdej półki cenowej, recenzje, pytania, porady...
Łukasz Graczyk
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 8 gru 2011, 23:49
imię: Łukasz
nazwisko: Graczyk

nóż - który najlepszy do śląskiej...

Post autor: Łukasz Graczyk »

Witam i przechodzę do sedna...
Poszukuje uniwersalnego kozika – wiem, że na tym forum pojawia się kilku specjalistów w tym temacie (już raz budżetowy nóż do filetowania został mi tu polecony i nawet moja żona przy oprawianiu ososi z tesco wie co i jak – baaa nawet wie, że do innych prac ww. używać nie wypada…)
Nożyk raczej ładny, uniwersalny – a to przy ognisku patyka przystrugać, kiełbaskę naciąć, borowika oczyścić (w Rambo raczej „bawić” się nie będę wiec kompas nie jest wymagany).

A tak na poważnie coś funkcjonalnego, powiedzmy do 350 zł, raczej ładne, proste i… staroświeckie.
Informacje czego szukać, na co zwracać przy wyborze uwagę także mile widziane.

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam
Łukasz Graczyk
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: nóż - który najlepszy do śląskiej...

Post autor: WujTom »

No toś wsadził kij w mrowisko.
Za 350 zł to możesz już eleganckiego fixeda, i to customa dostać. Albo mocno markowego folderka. Można zaszaleć. Radziłbym obserwować oferty na bazarze knives.pl Tam używane customy można w bardzo atrakcyjnych cenach znaleźć. A to, ze używany, to tylko zaleta.
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: Odp: nóż - który najlepszy do śląskiej...

Post autor: venom »

no niedługo zaczną się wyprzedaże jak chłopaki będą zbierać na prezenty świąteczne...
Uważaj tylko na gościa o nicku yuzuanin lub Wieloryb...
Nie wiem czy jeszcze próbuje coś tam sprzedać czy już ma bana...
Narobił walkow na kilku forach tematycznych...

palcem z patatjka 2...
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
Łukasz Graczyk
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 8 gru 2011, 23:49
imię: Łukasz
nazwisko: Graczyk

Re: nóż - który najlepszy do śląskiej...

Post autor: Łukasz Graczyk »

Dzięki Panowie
Poważnie jestem w tym temacie zielony wiec napiszcie proszę pokrótce czego szukać - jakie cechy powinien mieć dobry uniwersalny nóż. Tak jak przy nożach do filetowania, jeden z kolegów na tutejszym forum polecił mi szukać noża z "oparciem" zabezpieczającym przed zsunięciem się dłoni z chwytu na ostrze - kurcze niby to oczywiste, a wielu producentów jakby nie bierze tego pod uwagę podczas produkcji. No chyba, że tylko takie żółtodzioby jak ja wkładają tyle siły w filetowanie i zasadniczo dobra klinga powinna załatwić sprawę sama... nie wiem, pytam :)
Czy te wszystkie cudne drewienka na rękojeściach na prawdę są funkcjonalne - niektóre wyglądają naprawdę bajecznie.
Z jakiej stali szukać klingi?
I ostatnie pytanie - widziałem, że są zestawy do samodzielnej budowy (w zasadzie poskładania). Daje to frajdę i nie wymaga super hiper warsztatu?

dzięki
cygant
Posty: 5652
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Cygan
Lokalizacja: Świątniki Górne /k Krakowa
Kontakt:

Re: nóż - który najlepszy do śląskiej...

Post autor: cygant »

Kup Morę :peace:
;)

Osobiście bym poszedł w noże fixed - stała głownia , stal, jeżeli w teren to nierdzewka. Przy tym budżecie to zdecydowanie customy .
Zerknij na noże typu bushcraft , idealne w teren i proste w ostrzeniu.
Niezłe robi Tlim - mam , używam . Kupiłem głownie i sobie sam oprawiłem.
Noże typu scandi - bardzo dobre w teren, n.p. z firmowych - Helle . Albo budżetowe Mory :D
No i prace Krzyśka Siodły i Maćka Bieniasza , bywalców tego forum ;)

Drewienko odpowiednio zaimpregnowane jest funkcjonalne. Niektóre są wręcz stabilizowane żywicami, i z drewna zostaje im wygląd :D
"A taka to była spokojna okolica. Nawet skrzaty z rzadka jeno szczały tu babom do mleka. ..."
Jędrek
Posty: 1766
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Andrzej
nazwisko: Kokoszka
Lokalizacja: z kątowni

Re: nóż - który najlepszy do śląskiej...

Post autor: Jędrek »

A taki nie wystarczy?

http://www.swissknife.pl/produkty/4,Scy ... artan.html" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

U mnie właśnie robi za : "Nożyk raczej ładny, uniwersalny – a to przy ognisku patyka przystrugać, kiełbaskę naciąć, borowika oczyścić..."
cygant
Posty: 5652
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Cygan
Lokalizacja: Świątniki Górne /k Krakowa
Kontakt:

Re: nóż - który najlepszy do śląskiej...

Post autor: cygant »

Jeżeli już to z tych :

http://www.swissknife.pl/kategorie/4,Sc ... trzem.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Blokowane ostrze to dobra rzecz...dla palców.
"A taka to była spokojna okolica. Nawet skrzaty z rzadka jeno szczały tu babom do mleka. ..."
Łukasz Graczyk
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 8 gru 2011, 23:49
imię: Łukasz
nazwisko: Graczyk

Re: nóż - który najlepszy do śląskiej...

Post autor: Łukasz Graczyk »

dzięki Panowie
taki mi się widz... ten w teku jest piękny :) może będzie inspiracją
http://forum.knives.pl/index.php/topic,100743.0.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Czy średnio zdolny człowiek z dwoma ręcami i 10 palcami, bez nadludzkiej mocy i magicznych napojów jest w stanie zbudować sobie ładny nóż w domu?

aaa... okazało się ze jednak jakieś doświadczenie w customach mam - oprawiałem kiedyś głownie noża na działce... w uchwyt z uciętego węża ogrodowego + taśma izolacyjna
działa po dzień dzisiejszy - zaczynam wierzyć w swoje umiejętności :)
cygant
Posty: 5652
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Cygan
Lokalizacja: Świątniki Górne /k Krakowa
Kontakt:

Re: nóż - który najlepszy do śląskiej...

Post autor: cygant »

Pewnie, że jest w stanie.

Te z linku są fajowe, tylko że to są takie małe , necki, do noszenia na szyi. Ale to bardzo funkcjonalne jest.
"A taka to była spokojna okolica. Nawet skrzaty z rzadka jeno szczały tu babom do mleka. ..."
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: nóż - który najlepszy do śląskiej...

Post autor: venom »

Łukasz Graczyk pisze:Czy średnio zdolny człowiek z dwoma ręcami i 10 palcami, bez nadludzkiej mocy i magicznych napojów jest w stanie zbudować sobie ładny nóż w domu?
Tak, ale chodzi o to by mieć dziesięc przed i po skończeniu :ganja:
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
Łukasz Graczyk
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 8 gru 2011, 23:49
imię: Łukasz
nazwisko: Graczyk

Re: nóż - który najlepszy do śląskiej...

Post autor: Łukasz Graczyk »

dobra Żartownisie... zamówiłem taki mały kozik i będę strugał sam :faja:
Obrazek
Nożyk popularny na anglojęzycznych forach (przynajmniej tam kilkanaście rozwiązań na budowę rękojeści widziałem) - czy dobry, nie mam pojęcia. Podoba mi się i tyle :)
Teraz tylko drewienko i inne duperszwance i heja.... :D
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: nóż - który najlepszy do śląskiej...

Post autor: WujTom »

No i zuch!
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: nóż - który najlepszy do śląskiej...

Post autor: venom »

Tys piknie :pokacyce:
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
cygant
Posty: 5652
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Cygan
Lokalizacja: Świątniki Górne /k Krakowa
Kontakt:

Re: nóż - który najlepszy do śląskiej...

Post autor: cygant »

Ciekawe na ilu się skończy. . . ;)
"A taka to była spokojna okolica. Nawet skrzaty z rzadka jeno szczały tu babom do mleka. ..."
Łukasz Graczyk
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 8 gru 2011, 23:49
imię: Łukasz
nazwisko: Graczyk

Re: nóż - który najlepszy do śląskiej...

Post autor: Łukasz Graczyk »

zobaczymy... :D teraz myślę, że większy też by się przydał - może jakiś Tlim

część gratów już dojechała
teraz tylko oczekuje na drewienko (palisander) i trochę mosiądzu - jeszcze nie wiem czy nity maja być mosiężne czy stalowe. Nadwyżki zostaną na następny... :faja:

Obrazek

pozdrawiam
ODPOWIEDZ