Jak długość przyponu oraz z jakich grubości żyłek ?

Z każdej półki cenowej, recenzje, pytania, porady...
ODPOWIEDZ
GregKrak
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 30 lip 2013, 09:06
imię: Grzegorz
nazwisko: Świadek

Jak długość przyponu oraz z jakich grubości żyłek ?

Post autor: GregKrak »

Wczoraj kupiłem pierwszy swój sprzęt muchowy:

Konger World Champion - klasa 4/5 - 274 cm - 3 częściowa
Okuma SLV 4/5
Shakespeare Worcestershire Hi-Vis - Yellow WF#5 ( WF5HVF)
Przypon koniczny Jaxon "knotless tapered leader" &x 0,102 - 0,43. Tylko pytanie czy jest on coś wart ?

Teraz pytanko jaki długi przypon powinienem zrobić zakładając że nie będę używał tego jaxona oraz jakie marki i modele żyłek polecacie ?
Chcę łowić na suchą muchę oraz nimfę - będę wdzięczny za podanie z jakich grubości żyłek zrobić i jakiej długości powinny być poszczególne grubości.

Z góry dzięki za pomoc.
pike22
Posty: 123
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Adrian
nazwisko: Zalas
Lokalizacja: Zawada

Re: Jak długość przyponu oraz z jakich grubości żyłek ?

Post autor: pike22 »

Jak początkujący-początkującemu. :)
Moim zdaniem, w przypadku suchej muchy, nie warto się w te koniczne, żyłkowe przypony Jaxona pakować. Są grubaśne i sztywne. Trudno wyprostować tą "sprężynę", nieładnie to się układa na wodzie i niewiele pomaga skrócenie odrobinę tego grubego końca (na grubszym końcu musisz zawiązać pętelkę do połączenia z łącznikiem i sznurem). Ja wykorzystałem te przyponiki do nauki rzutów, na trawniku. Do łowienia, znacznie wygodniejsze są przypony koniczne plecione. Kupujesz coś takiego o długości 1.5 m, mocujesz do tego około metrowy odcinek żyłki mono lub fluorocarbonu, o odpowiedniej do spodziewanych ryb/wielkości przynęty/etc. średnicy i łowisz.
Bardzo wygodne i trwałe rozwiązanie. Są różne półki cenowe - może to być ekonomiczny "Edan" za kilkanaście złotych lub "topowy" Orvis za prawie 8 dych.
Ta długość zestawu przyponowego (~1.5m+ ~1m) jest na początek optymalna do kija 9'.
Korzystam z obu rozwiązań, choć przyznaję, że ten droższy jest delikatniejszy/bardziej miękki i finezyjny.
Często też używam - do zwykłego łowienia na suchą - przyponiku, uwiązanego z trzech, mniej więcej równej długości odcinków żyłki (3x~85 cm), o zmniejszających się grubościach. Może to być np 0.2 - 0.18 - 0.14, 0.2 - 0.16 - 0.12
Ja używam zwykłych żyłek mono, jakie stosuje się w wędkarstwie gruntowym, w cenie kilku złotych za 50 m szpulkę. Zwykle biorę poprawkę na zaniżoną na etykiecie średnicę i zawyżoną wytrzymałość. Priorytet to świeżość. Najlepiej samemu sobie wypracować konkretną markę i model, w zależności od własnych upodobań co do sztywności żyłki, koloru, wytrzymałości na danym węźle i ...ceny. Są też markowe przyponówki, dedykowane do muchy, w cenie od kilkunastu pln za żyłkę mono, albo kilkudziesięciu za fluorocarbon (zwykle 30m) i też mają swoich zwolenników.
Kuba Chruszczewski
Posty: 4573
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Kuba
nazwisko: Chruszczewski
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

Re: Jak długość przyponu oraz z jakich grubości żyłek ?

Post autor: Kuba Chruszczewski »

W wolnej chwili zajrzyj tutaj :) :
http://flytyer.pl/zestaw-muchowy-cz-iii" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.flytyer.pl
Don’t tell Mom I’m flyfishing guide,
She thinks I play piano in a whorehouse...
GregKrak
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 30 lip 2013, 09:06
imię: Grzegorz
nazwisko: Świadek

Re: Jak długość przyponu oraz z jakich grubości żyłek ?

Post autor: GregKrak »

Kuba, dzięki za linka :)
Całą Twoją stronę czytam już od kilku dni gdyż Tomek Cygan podał mi namiary na nią :)
Pozdrawiam Grzegorz
ODPOWIEDZ