AFTM wędki.

Z każdej półki cenowej, recenzje, pytania, porady...
ODPOWIEDZ
kot_behemot
Posty: 204
Rejestracja: wtorek, 25 paź 2011, 18:26
imię: Maciej
nazwisko: Bieniasz
Lokalizacja: Poznań

AFTM wędki.

Post autor: kot_behemot »

Trochę Was pomęczę, ale jak wiecie jestem zielony i kogoś męczyć muszę :peace:
Czy różnica w klasie wędki powinna być widoczna organoleptycznie. Dzisiaj doszła #4 i w sumie nie widzę wielkiej różnicy pomiędzy nią, a #6. Poszedłem nawet tak daleko, że pomierzyłem na analogicznych długościach suwmiarką i średnice blanka #4 jest niewiele mniejsza od #6. Za to przy jednej i drugiej widać różnicę w stosunku do #3. Jak to jest?

M.
Kuba Chruszczewski
Posty: 4573
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Kuba
nazwisko: Chruszczewski
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

Re: AFTM wędki.

Post autor: Kuba Chruszczewski »

To jest tak, że blank oprócz średnicy ma jeszcze kilka innych parametrów - zbieżność, grubość ścianek, rodzaj włókna... W każdym razie jestem w stanie sobie na przykład wyobrazić blank #3, który będzie grubszy od #7. Inną sprawą jest, ze często kij przez producenta na przykład oznaczony jako #3-4 tak na prawdę pracuje poprawnie dopiero pod linką #5. Miałem tak niedawno.
Nie ma wyjścia, jeśli masz wątpliwości co do klasy swojego kija, to musisz sprawdzić z różnymi linkami.
http://www.flytyer.pl
Don’t tell Mom I’m flyfishing guide,
She thinks I play piano in a whorehouse...
kot_behemot
Posty: 204
Rejestracja: wtorek, 25 paź 2011, 18:26
imię: Maciej
nazwisko: Bieniasz
Lokalizacja: Poznań

Re: AFTM wędki.

Post autor: kot_behemot »

Całe życie pod górkę :mur:

:wink:
Krzysztof Łyczek
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:
Lokalizacja: Kraków/ obecnie Warszawa

Re: AFTM wędki.

Post autor: Krzysztof Łyczek »

Zanim kupisz wędkę albo blank, to porównaj ( jeżeli dane są dostępne oczywiście):
1) średnicę tipa
2) średnice dolnika
3) wagę całości
Nie są podawane grubości ścianek , bo są zmienne i- a to wraz ze średnicą i materiałem jest wyznacznikiem wytrzymałości danego przekroju, wiec dane 1,2,3 skutkują tylko oszacowaniem, ale wiele mówiącym.
Odnieś te dane do kilku markowych produktów, których parametry aftm są w miarę wiarygodne i coś Ci mówią co do akcji wędki
Przykładowo- jak szukasz wędki do suchej to nie wybieraj blanków, których tip w klasie #4 będzie deklarowany jako 5,0 ( 2mm) ...........
A jak na ebaju przeczytasz o "bardzo lekkim blanku" nawijanym z grafitu + 60 msi przez " Koreańczyka dobrze znającego angielski" a ciężar tego blanku będzie deklarowany no to sprawdź ciężar takiego samego blanku w danych ctsa, sage, batsona.......i już będziesz wiedział, ze ten "bardzo lekki " i wart "tyle, co 4 razy droższe" to jest wprawdzie za 70 USD, ale waży zwykle ze 25-30 % więcej niż cts.
Pozdr.
Ps
umocuj Maćku te swoje wędki w poziomie, szczytówkami jednakowo ( np użyj 2 krzeseł i taśmy klejącej do ustabilizowania rękojeści ) i spróbuj obciążyć statycznie takim samym ciężarem tą #6 i i #4 - taka namiastka commn cents ( co do której też trzeba podchodzić z pewną dozą rezerwy ) i porównaj jak gną się te blanki pod takim samym obciążeniem
A przy okazji- co to za wędka?
kot_behemot
Posty: 204
Rejestracja: wtorek, 25 paź 2011, 18:26
imię: Maciej
nazwisko: Bieniasz
Lokalizacja: Poznań

Re: AFTM wędki.

Post autor: kot_behemot »

No to po kolei. Wędka to tani kij Kongera. Jego porównanie z Riverbeast Windwalker.

1. Konger Grandis
- dł. 270 cm. trzy składy, #4
- tip 1,5 mm, dolnik 8,21 mm.
- waga 120 g.
- węgiel nieznany

2. Riverbeast
- dł. 275 cm. cztery składy, #6
- tip 1,57, dolnik 7,9 mm.
-waga 100 g.
- węgiel 42TS

Dla przykładu Shakespeare Odyssey XT Fly
- dł. 210 cm. trzy składy #3
- tip 1,35 dolnik 6,07
- waga 80 g.
- węgiel (nie wiem czy to oznaczenie jego dotyczy) 01k11bk

Zdjęcie wędek pod obciążeniem 100 g.

Obrazek

Jeszcze dla porównania
1. Sage TCX 9' #4
-tip 3,5 (nie wiem ile to mm.) dolnik 95 mm.
- waga ok. 90 g.
2. Blank Batsona
-tip 5,0 dolnik 93 mm.
- waga 48 g.

Macie jakieś wnioski?

M.
- waga 48 g.
Ostatnio zmieniony czwartek, 31 sty 2013, 21:51 przez kot_behemot, łącznie zmieniany 1 raz.
Kuba Chruszczewski
Posty: 4573
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Kuba
nazwisko: Chruszczewski
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

Re: AFTM wędki.

Post autor: Kuba Chruszczewski »

No wygląda to raczej konsekwentnie - im niższa klasa AFTM, tym cieńszy dolnik i tip. Te dwa ostatnie tipy to chyba w setnych cala, ale głowy nie dam, nie za bardzo się znam na oznaczaniu blanków. Ale uparcie doradzam Ci - weź jakieś różne linki i na boisko. Dobrze jak byś miał kogoś, kto już ma trochę rozeznania.
http://www.flytyer.pl
Don’t tell Mom I’m flyfishing guide,
She thinks I play piano in a whorehouse...
Krzysztof Łyczek
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:
Lokalizacja: Kraków/ obecnie Warszawa

Re: AFTM wędki.

Post autor: Krzysztof Łyczek »

Tipy często podają mnożąc przez1/64 cala.
Co do wagi- mam wrażenie, że dla dwóch pierwszych przypadków podałeś wagę całej wędki a nie blanku, a tu doże znaczenie może mieć ciężar chociażby uchwytu kołowrotka.
kot_behemot
Posty: 204
Rejestracja: wtorek, 25 paź 2011, 18:26
imię: Maciej
nazwisko: Bieniasz
Lokalizacja: Poznań

Re: AFTM wędki.

Post autor: kot_behemot »

Krzysztof Łyczek pisze:Tipy często podają mnożąc przez1/64 cala.
Co do wagi- mam wrażenie, że dla dwóch pierwszych przypadków podałeś wagę całej wędki a nie blanku, a tu doże znaczenie może mieć ciężar chociażby uchwytu kołowrotka.
Waga Kongera , Riverbeast'a i Shakespear'a to waga wędek. Sage (wędka) waży ok. 90 g. Batson to waga blanka.
Kuba Chruszczewski pisze:Ale uparcie doradzam Ci - weź jakieś różne linki i na boisko. Dobrze jak byś miał kogoś, kto już ma trochę rozeznania.
Wiem. Znajdę kogoś i sprawdzę.

M.
Krzysztof Łyczek
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:
Lokalizacja: Kraków/ obecnie Warszawa

Re: AFTM wędki.

Post autor: Krzysztof Łyczek »

Inne wnioski:
Oba blanki i Riverbeast i Konger mają podobna zbieżność i podobny - przyzwoicie cienki w tej klasie tip . Batson ma tip 2mm, spory dolnik- i dla tego jest dość lekki, że powstała taka cienka rurka sporej średnicy, z cienkimi zapewne ściankami.
Co do wagi - jak jest waga wędek, to trudno to przenieść na blanki- mogą być różnie ciężkie uchwyty kołowrotków, korkogumy itd.
Zastanawia mnie, skąd wziąłeś średnice dolnika Kongera i Riverbeasta. Czy to są dane producenta? bo to powinna być średnica mierzona na końcu blanku, pod uchwytem kołowrotka lub fightingbutta, nie nad korkiem.
Riverbeast ma dziwnie małą średnice dolinka , jak na klasę 6 , przy braku ciężaru blanku trudno coś więcej powiedzieć ze zbieżności niż to, że szczytówka przyzwoicie delikatna powinna być.
Masz dwa wyjścia :
1) obciążyć oba blanki i pomierzyć dane common cents- znajdziesz w necie . Dla blanków grafitowych o przecietnej zbieżnosci dane chyba wyjdą wiarygodne a test linką powinien to potwierdzić
2) Porzucać obiema wędkami na przemian- linką czwórką, szóstką, ( jak WF to #5 i #7 ) - i wyciągnąć wnioski.
Konger powinien przy lince #6 wykazać szybko przeciążenie- już przy około 9-12 metrach linki, ( nie połam wędki przy teście ) a Riverbeast powinien być przyjemniejszy w operowaniu #6 lub #7 niż przy lince #4.
Jak jest inaczej , to znaczy, że masz np Kongera około #5 i Riverbista może podobnie.
Przy okazji- zdjęcie jest trochę w perspektywie, mam wrażenie, że jest różnica ugięć, ale nie widać tego dla mnie jednoznacznie.
Jak jest różnica ugięć to dla wędek o podobnej zbieżności ewidentnie jest różnica klas.
O Shakespeare nr 3 krótszym o dwie stopy z okładem zapomnijmy- nie porównujemy sprinterów i transporterów z osobówkami.
pozdr.
kot_behemot
Posty: 204
Rejestracja: wtorek, 25 paź 2011, 18:26
imię: Maciej
nazwisko: Bieniasz
Lokalizacja: Poznań

Re: AFTM wędki.

Post autor: kot_behemot »

Dzięki za podpowiedzi.
Fakt, dolnik mierzyłem nad korkiem.
Riverbeastem łowię szóstkami i wg. mnie pracuje przyjemnie i całkiem sprawnie. Potwierdził to też mój kumpel który przy okazji wspólnego wyjazdu łowił nią, a ma znacznie większe doświadczenie niż ja ( o to zresztą nietrudno).
Zdjęcie jest robione prostopadle do wędzisk. Ugięcie Kongera jest ok 15 cm. większe niż RB.

M.
Krzysztof Łyczek
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:
Lokalizacja: Kraków/ obecnie Warszawa

Re: AFTM wędki.

Post autor: Krzysztof Łyczek »

[quote="kot_behemot"
Fakt, dolnik mierzyłem nad korkiem.


M
Ta dolna średnica Riverbeasta od razu wydał mi się niewiarygodna. Od razu Ci powiem, że różnica średnicy dolnika na odcinku butt- nad korkiem może sięgać i ponad 3mm , zbieżność jest spora zwłaszcza dla wieloskładów. Przy piłowaniu korka do zbieżności otworu to się czuje.
Ponadto z rezerwą podchodź do ciężaru i średnic podawanych przez producentów azjatyckich. To nie znaczy, żeby nie sprawdzać, ale tez nie ufać bezgranicznie.
Jakbyś sprawdził faktyczna średnicę butta riverbeasta i kongera ( a konger jako trójskąłd może i pewnie ma ,mniejszą zbieżność) , to się może okaże ze butt kongera jednak wyjdzie mniejszy niż riverbeasta , a jak odejmiesz uzbrojenie to może i ciężar również . I tu by była konsekwencja- większa klasa, większe średnice. Ceżar- to by trzeba sprawdzić w blankach
Spore różnice w ciężarze mogą wynikać z rożnych uchwytów kołowrotka, lub podkładek pod taśmę korkową udającą korek na rękojeści.
Pozdr.
Ps
Czy przypadkiem nad korkiem Kongera nie miałeś blanku oblanego fest lakierem żywicznym- i to tak grubo, ze jakby go zdjąć, to blank byłby ze 2mm cieńszy? To by tez dużo wyjaśniało.
Pozdr- jak coś to jestem do usług za tydzień .
Ostatnio zmieniony sobota, 9 lut 2013, 19:49 przez Krzysztof Łyczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Krzysztof Łyczek
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:
Lokalizacja: Kraków/ obecnie Warszawa

Re: AFTM wędki.

Post autor: Krzysztof Łyczek »

Ominąłem najważniejsze - wydaje mi się, że te 15 cm różnicy ugięcia to różnica przynajmniej jednej klasy, może i 2 .
Żeby to sprawdzić, to najlepiej porzucać linkami, 4, 5
Ewentualnie możesz też sprawdzić, o ile trzeba by dołożyć obciążenia na #6, żeby zrównały się ugięcia- jeżeli 3 gramy, to to w zasadzie odpowiadałoby różnicy ciężaru linek 4 i 6 w gramach .
Jestem ciekaw z jaką linką ostatecznie będziesz tym Kongerem łowił
Pozdr.
ODPOWIEDZ