Sposoby montażu tub metalowych (TFS)

Szkółka wiązania much wszelakich, komentarzem i zdjęciem okraszona
ODPOWIEDZ
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Sposoby montażu tub metalowych (TFS)

Post autor: Janusz Panicz »

Witam Zacne Grono :cheers:

Zapraszam do zapoznania się z kolejną prezentacją popularno-naukową, którą zdarzyło mi się ostatnio popełnić. Wprawdzie rzecz dotyczy produktów dostępnych pod marką TFS (Tube Fly System), ale jak dobrze poszukać, to podobne tubki można znaleźć tu i ówdzie :wink:

W skład portfolio TFS wchodzą tuby metalowe oraz soft tubing. System uzupełniają tuby plastikowe FutureFly, które są w pełni kompatybilne z systemem TFS. Z góry uprzedzam, że prezentacja dotyczy podstawowych technik pracy z tubkami metalowymi, więc skierowana jest zasadniczo dla osób początkujących. Wszelkie informacje w niej zawarte bazują na moich własnych doświadczeniach i osobistych preferencjach.

System TFS jest rozwijany od 2009 roku i obecnie oferuje kompletne portfolio tub metalowych i soft tubingu, umożliwiając tworzenie dowolnych wzorów much, przeznaczonych przede wszystkim do połowów łososi i troci. W sprzedaży są obecnie cztery rodzaje tub metalowych: Compact, Skittle, Long Range, US.

Obrazek

Wszystkie tuby wykonane są z miedzi, a średnica ich otworu jest dopasowana do wewnętrznych tub plastikowych FutureFly. Sposób montażu przedstawia poniższe zdjęcie:

Obrazek

Najpierw należy uciąć odpowiedniej rurkę wewnętrzną (długości tuby metalowej plus około centymetr). Następnie należy zatopić tubę plastikową z jednej strony i wsunąć na nią tubę metalową - tył tuby metalowej powinien oprzeć się na zatopionym końcu rurki plastikowej. Połączenie blokujemy kilkoma/kilkunastoma nawojami nici wiodącej z przodu tuby metalowej. Do łączenia obu tub nie należy używać kleju, natomiast jeśli pomiędzy tubkami jest sporo luzu, wówczas przez założeniem tuby metalowej na rurkę plastikową można nawinąć trochę nici wiodącej. Jeśli muszka ma być uzbrojona w cone head, nie należy jej zatapiać od przodu, a jedynie zablokować połączenie nicią wiodącą. W przeciwnym wypadku docinamy rurkę wewnętrzną tak, aby zmieścić na niej wszystkie materiały i koniec zatapiamy tworząc plastikowy rant. Średnica tego rantu powinna być dość duża, co zapobiegać będzie spadaniu nici podczas dowiązywania kolejnych warstw materiałów, a w efekcie pozwoli zachować mały rozmiar główki. Odległość od tuby metalowej do zatopionego rantu trzeba zmierzyć starannie, uwzględniając fakt, że przez zatopienie rurka ulegnie skróceniu. Mniej doświadczone osoby mogą kosztem rozmiaru główki zrezygnować z przycinania i zatapiania rurki na początku wiązania muchy i zrobić to dopiero pod koniec.

Tuby z rodziny Compact, Long Range oraz Skittle zostały zaprojektowane z myślą o muchach typu "no-body", czyli takich, w których nie dowiązujemy materiałów na tułów. Wszystkie materiały w tego typu muchach wiążemy wyłącznie na rurce plastikowe a nie na metalowej tubie. Oczywiście są wyjątki od tej reguły i ja na przykład bardzo lubię kręcić wzory Frances i Snaelda na tubach serii Compact. Opcjonalnie możemy dodać akcenty kolorystyczne w tubach metalowych przez wykonanie w ich rowkach wstawek z nici wiodącej, lamety, lakieru do paznokci lub poprzez zastosowanie kontrastowych kolorów soft tubingu. Można również dołożyć na końcu tuby metalowej krótki odcinek zewnętrznej tuby plastikowej FutureFly.

Obrazek

Soft tubing można używać w konfiguracji free swinging hook lub fixed hook. Nie pokusiłem się o tłumaczenie, gdyż nazwy angielskie funkcjonują we wszystkich językach z powodzeniem i nie ma sensu tworzyć niezrozumiałych określeń po polsku. Generalnie chodzi o to, że haczyk, względnie kotwiczka albo jest zamontowana na stałe do tułowia muchy/tuby metalowej za pośrednictwem miękkiej rurki (soft tubing) lub stanowi rozłączą część luźno zwisającą z tyłu muszki. W przypadku fixed hook soft tubing należy nasunąć na koniec tuby metalowej. Ze względu różne sposoby montażu haczyka TFS oferuje soft tubing w trzech średnicach: 2,5 mm używany w zestawach free swinging hook, 3,2 mm używany w zestawach fixed hook oraz rurki silikonowe o średnicy 3 mm do zastosowań zarówno w zestawach free swinging hook jak również w fixed hook z tubami Compact-13C i Long-Range-13. W przypadku zestawów free swinging hook kluczowym jest ucięcie soft tubingu pod kątem 90 stopni. Chodzi o to, by podczas łowienia miękka rurka opierała się równo o tubę metalową (lub plastikową) i dzięki temu haczyk pozostawał z nią w jednej osi. Ponadto nie należy stosować zbyt długich kawałków soft tubingu, który jest podatny na zginanie. Odpowiednia długość to taka, kiedy w rurce chowa się trzon haczyka/kotwiczki oraz węzeł przyponu.

Obrazek

Wybór pomiędzy zestawem free swinging hook a fix hook uzależniam od tego z jakiego materiału wykonane jest skrzydełko muchy. W przypadku skrzydełka z miękkich materiałów (np. lis lub jenot) stosuję free swinging hook, a kiedy skrzydełko jest zrobione ze sztywniejszych materiałów (np. ogon jelenia, lub szczecina dzika), wówczas używam zestawu typu fixed hook. Jeśli nie mogę zastosować zestawu free swinging hook w muszce z miękkim skrzydełkiem, wówczas zamiast kotwiczki używam haków podwójnych i osadzam je tak, aby groty były skierowane w dół.

Wszystkie typy tub metalowych TFS, poza US, posiadają z przodu stożkowe zwężenie. To zwężenie pomaga lepiej podeprzeć skrzydełko, co jest zwłaszcza pożądane w muchach Skandynawskich, ale również pomaga uzyskać odpowiedni profil (kształt marchewki) w muchach Frances i Snaelda.

Tuby z serii Compact mają budowę bardzo zbliżoną do tub butelkowych. W zasadzie jedyną różnicą jest to, że w tubach Compact materiały dowiązujemy do plastikowej rurki wewnętrznej podczas gdy w tubach butelkowych węższa część, do której dowiązujemy materiały, jest wykonana z metalu i stanowi integralną część tuby. Tuby Compact przeznaczone są do zestawów free swinging hook, za wyjątkiem modelu Compact-13C, który posiada z tyłu przewężenie służące do osadzenia na stałe soft tubingu. Wszystkie tuby z serii mają z tyłu pojedynczy rowek.

Tuby Long Range-13 mają podobny profil do tuby Compact-13C i również są wyposażone w węższy kawałek rurki z tyłu, służący do zamontowania soft tubingu. Natomiast są one lżejsze od Compact-13C i posiadają aż cztery rowki, co podkreśla segmentację tułowia muchy, zwłaszcza, kiedy umieścimy w nich kolorową nić lub pomalujemy lakierem do paznokci.

Tuby Skittle zostały stworzone z myślą o jednym - jak najszybciej sprowadzić muchę głęboko i utrzymywać ją głęboko podczas całego dryftu. Tuby montujemy pogrubioną stroną do przodu - chodzi o to, aby masa była skupiona możliwie jak najbliżej główki muchy. Jest to zwłaszcza pomocne, kiedy chcemy prowadzić muchę głęboko łowiąc głowicami pływającymi lub intermediate.

Tuby serii US można używać do much typu body (z tułowiem) i no-body (bez tułowia). W muchach z tułowiem stosowane są jako dodatkowe obciążenie. Ich zaletą jest to, że można przy ich pomocy zbudować tułów płaski na całej długości, jak np. w muchach Willie Gunn. Jako że zewnętrzna średnica tub US wynosi 3 mm, można je również łączyć na jednej muszce z kawałkami zewnętrznych tub plastikowych FutureFly.

Obrazek

Oczywiście nie ma jednej słusznej metody kręcenia muszek i to samo dotyczy tub. Tak więc polecam eksperymentowanie i życzę miłej zabawy :cheers:
Zapraszam do konstruktywnej polemiki. Ewentualnie można bez ograniczeń składać wyrazy zachwytu :ganja:

Artykuł w oryginale dostępny jest pod adresem:
http://www.foxy-tails.co.uk/tfs.html

A tutaj można oglądnąć całe portfolio produktów rzeczonego systemu TFS:
http://www.foxy-tails.co.uk/fftubing.html
Ostatnio zmieniony niedziela, 26 cze 2016, 21:23 przez Janusz Panicz, łącznie zmieniany 2 razy.
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
Krzysztof Kozlowski
Posty: 339
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Krzysztof
nazwisko: Kozłowski
Lokalizacja: Irlandia

Re: Sposoby montażu tub metalowych (TFS)

Post autor: Krzysztof Kozlowski »

Znakomity tekst Janusz wydaje mi się ze już gdzieś to czytałem :)
zdariusz
Posty: 170
Rejestracja: piątek, 27 sty 2012, 23:02
imię: Dariusz
nazwisko: Zięba
Lokalizacja: Koszalin

Re: Sposoby montażu tub metalowych (TFS)

Post autor: zdariusz »

Świetne i proste :cheers:
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Sposoby montażu tub metalowych (TFS)

Post autor: WujTom »

Fajna ta wstawka z gliterem. Dzięki Janusz. Świetna robota.
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
RooG
Posty: 137
Rejestracja: środa, 18 kwie 2012, 11:35
imię: Michał
nazwisko: Mazurek
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sposoby montażu tub metalowych (TFS)

Post autor: RooG »

Brawo :-)
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Sposoby montażu tub metalowych (TFS)

Post autor: Janusz Panicz »

Dzięki Pany :cheers: Chętnie poczytam jak ewentualnie Wy montujecie tubki o ile macie jakieś sprytne techniki, inne niż to, co ja pokazałem.
Krzysiek - Ty jesteś światowy człowiek, więc miałeś prawo to gdzieś widzieć :ganja: , choć tekst jest świeży. Po prostu jako pierwsza powstała wersja angielska :wink:
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
Rafal15_10-11
Posty: 784
Rejestracja: niedziela, 20 lut 2011, 15:09
imię: Rafał
nazwisko: Kamiński

Re: Sposoby montażu tub metalowych (TFS)

Post autor: Rafal15_10-11 »

Tak materiał mocno kompletny i na pewno warty przeczytania .
Niestety jak ktoś nie łowi zagranicą to wiadomości te są w dużej mierze tylko akademicką wiedzą
Chociaż oczywiście kilka troci czy łososi w tych naszych wodach jeszcze pływa.
Na pewno można użyć tubki do ślicznych tęczaczków ;)
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Sposoby montażu tub metalowych (TFS)

Post autor: Janusz Panicz »

Osobiście uważam Rafał, że najmniejsze tubki Compact o wadze 0,35g można spokojnie stosować do łowienia wiosennych pstrągów na dużej wodzie. Na nawet bardziej obciążoną muchę złowiłem swojego największego jak do tej pory potoka na Sanie w Bachlawie. I w sumie strimery na tubkach też mają sens w Polsce, chociażby ze względu na możliwość zmiany haczyka z zadziorowego na bezzadziorowy.
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
jan2406
Posty: 103
Rejestracja: poniedziałek, 8 mar 2010, 00:30
imię: Jan
nazwisko: Bawełek

Re: Sposoby montażu tub metalowych (TFS)

Post autor: jan2406 »

Janusz dzięki kolejna super robota:-)
dla mnie tubki to ciągle czarna magia :-( więc każda nowa informacja cieszy :-) i oby tak nadal to może wreszcie coś sam zacznę motać;-)
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Sposoby montażu tub metalowych (TFS)

Post autor: Janusz Panicz »

jan2406 pisze:Janusz dzięki kolejna super robota:-)
dla mnie tubki to ciągle czarna magia :-( więc każda nowa informacja cieszy :-) i oby tak nadal to może wreszcie coś sam zacznę motać;-)
Hej Janek - w końcu się odezwałeś :vinko:

Dzięki, się staram jak mogę. Jak ktoś z tego skorzysta to miło mi.
Nie wiem czy widziałeś ten materiał:

http://fly-fishing.pl/forum/viewtopic.php?f=10&t=4961

To w sumie część pierwsza tego co tu popełniłem.
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
jan2406
Posty: 103
Rejestracja: poniedziałek, 8 mar 2010, 00:30
imię: Jan
nazwisko: Bawełek

Re: Sposoby montażu tub metalowych (TFS)

Post autor: jan2406 »

No jasne że widziałem i czytałem :-) dla tego pisałem kolejna super robota ;-)
dla mnie to duża pomoc biorąc pod uwagę że nie bardzo mam z kimś na żywo o tym porozmawiać i co najważniejsze przy imadle usiąść i pokręcić a do tego piwko :-)
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Sposoby montażu tub metalowych (TFS)

Post autor: Janusz Panicz »

Przecież jak byłeś u mnie na wakacjach to zrobiłem Ci szkolenie eksternistyczne i nawet dostałeś kilka materiałów szkoleniowych :wink: :D
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
jan2406
Posty: 103
Rejestracja: poniedziałek, 8 mar 2010, 00:30
imię: Jan
nazwisko: Bawełek

Re: Sposoby montażu tub metalowych (TFS)

Post autor: jan2406 »

He he he zapomniałem powiedzieć że mam super pamięć ale też super krótką :-( niestety , poza tym doskonale wiesz że teraz zapierdzielam non toper i jedyne muchowanie mam przed komputerem :-( ale oby to był ostatni tak zmarnowany rok;-) a kolejnym razem jak wdepnę do Ciebie to na dłuższą lekcję ;-) z drinkiem na przerwie przy zmianie koloru nici hi hi :-)
ODPOWIEDZ