Sage 9140-3 (14", opisany jako 9 aftma)

Z każdej półki cenowej, recenzje, pytania, porady...
Jarek Koszarowski
Posty: 1142
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Jarek
nazwisko: Koszarowski

Re: Sage 9140-3 (14", opisany jako 9 aftma)

Post autor: Jarek Koszarowski »

Sam uczył mnie rzucać w ten sposób przy pomocy 14to lub więcej stopowego (4,5 metra) kija "znakomitej" firmy Exori. Tłumaczył przy tym, próbując wbić mi do głowy, że prawdziwych linek na troć szkoda...
Rafal15_10-11
Posty: 784
Rejestracja: niedziela, 20 lut 2011, 15:09
imię: Rafał
nazwisko: Kamiński

Re: Sage 9140-3 (14", opisany jako 9 aftma)

Post autor: Rafal15_10-11 »

Mundek wymyślił metodę leadcorową wiele lat temu, gdy o głowicach jeszcze mało kto w kraju słyszał
Było sporo naśladowców, ba nawet ją „udoskonalali „ dokładając na koniec oliwkę ołowianą .
Co prawda nic nie ma to wspólnego z wędkarstwem muchowym, ale jest łowieniem na muchę.
Z tym że spinning z pałeczką tyrolską albo spidolino działa o wiele sprawniej i mniej chrzanienia się z długimi kijami, linkami i innymi zbędnymi akcesoriami.

Michał nie jestem nadmiernym fanem Sage ale chyba przypadkiem masz całkiem dobrą wędkę .dość ciężka ale bardzo mocna.
Jak rozumiem blank jest ciemno brązowy ? nie jestem pewien jak powinna być do niej głowica ale z tego co pamiętam to nieco cięższa nić do innyc 9/10
Czyli raczej nie 32/33g ale może 35. Najlepiej się zapytać na jakimś forum
harp
Posty: 358
Rejestracja: sobota, 6 lis 2010, 00:20
imię: michał
nazwisko: kuczewski
Kontakt:

Re: Sage 9140-3 (14", opisany jako 9 aftma)

Post autor: harp »

a czy możecie opisać w jaki sposób Mundek prowadził przynętę. Bardzo chciałem poznać tego legendarnego wędkarza ale nie udało się...
michu
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 8 gru 2011, 19:27
imię: Michał
nazwisko: Rychlicki

Re: Sage 9140-3 (14", opisany jako 9 aftma)

Post autor: michu »

Witam serdeczne i dzięki za udział w dyskusji.

Do Rafała.
Tak to prawda ta wędka ma ciemnobrązowy blank. Ponoć do najlżejszych nie należy, ale metrówy w swojej karierze już ciągnęła- jak to mówi koksu- jest siła :wink: . Dla sprostowania nie ja je łowiłem, ale poprzedni jej właściciel .
Wracając do tematu. Zasięgnąłem języka i już nie błądzę tak całkiem po omacku. Mianowicie. Potrzebuję głowicę ok 11,5 m, 37g typu regular. Na Łebę przy normalnym stanie wody warto mieć głowę z tipem w 5 klasie tonięcia. Przy dużej wodzie całą głowicę tonącą w 6/7 klasie tonięcia. Panowie jak coś wam nie leży to korygujcie, a jeżeli wszystko jest ok to może ktoś ma na zbyciu coś co ja potrzebuje.
Ostatnio zmieniony sobota, 29 gru 2012, 12:11 przez michu, łącznie zmieniany 1 raz.
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: Sage 9140-3 (14", opisany jako 9 aftma)

Post autor: venom »

wdzięczność za dyskusję wyrazisz nad leba a dowody oczywiście przyjmiemy i wypijemy chętnie ;)
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
michu
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 8 gru 2011, 19:27
imię: Michał
nazwisko: Rychlicki

Re: Sage 9140-3 (14", opisany jako 9 aftma)

Post autor: michu »

"Malinówka szwagra" :beer: - Marian pamiętasz? Zresztą pewnie nie pamiętasz..., ale do rzeczy.
Może masz coś na zbyciu albo znasz kogoś kto ma?
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Sage 9140-3 (14", opisany jako 9 aftma)

Post autor: WujTom »

Jarek Koszarowski pisze:Sam uczył mnie rzucać w ten sposób przy pomocy 14to lub więcej stopowego (4,5 metra) kija "znakomitej" firmy Exori. Tłumaczył przy tym, próbując wbić mi do głowy, że prawdziwych linek na troć szkoda...
Ten kij miał już późno. Ale wszystko sie zgadza, ja też widziałem go z DH, ino nie widziałem rzutów znad głowy. Głównie, jak to Jarek określił, "na odlew", albo spod kija. Jarek właśnie przypomniał też, że wcześniej Mundek używał jednoręcznego, 3 metrowego kija. Tak czy inaczej - techniki speyowe do takiego zestawu nie pasują.
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Sage 9140-3 (14", opisany jako 9 aftma)

Post autor: WujTom »

michu pisze:Witam serdeczne i dzięki za udział w dyskusji.

Do Rafała.
Tak to prawda ta wędka ma ciemnobrązowy blank. Ponoć do najlżejszych nie należy, ale metrówy w swojej karierze już ciągnęła- jak to mówi koksu- jest siła :wink: . Dla sprostowania nie ja je łowiłem, ale poprzedni jej właściciel .
Wracając do tematu. Zasięgnąłem języka i już nie błądzę tak całkiem po omacku. Mianowicie. Potrzebuję głowicę ok 11,5 m, 37g typu regular. Na Łebę przy normalnym stanie wody warto mieć głowę z tipem w 5 klasie tonięcia. Przy dużej wodzie całą głowicę tonącą w 6/7 klasie tonięcia. Panowie jak coś wam nie leży to korygujcie, a jeżeli wszystko jest ok to może ktoś ma na zbyciu coś co ja potrzebuje.
Lub skagit, który na pewno ułatwi walkę przy wysokiej wodzie. Ale to już trzeba wyliczyć, lub znaleźć właściwą gramaturę (pewno w necie są tabele). Różnica polega na tym, ze w skagitowych zestawach wagi tipów nie wlicza się, w przeciwieństwie do zestawów z głowicami AST, czy podobnych. Masz wówczas dużo cięższą i krótszą głowicę, ale pozwalającą na bardziej komfortowe łowienie ciężkimi tipami. Na naszych, pomorskich rzekach to chyba najlepsze rozwiązanie. A jak jeszcze chce się łowić większymi, czy cięższymi przynętami, to już w ogóle przewaga skagitu jest wyraźna.

To tak ogólnie, ale zastanowiłbym sie na Twoim miejscu. Na siłę, tylko ze względu na imprezę nie kupuj, no chyba, ze Ci takie zakupy specjalnie w budżecie różnicy nie robią. To wtedy spoko - warto mieć zwykłą głowicę i skagit do zadań specjalnych. Ale na Łebę czy w ogóle na nasze rzeczki, zwłaszcza w okresie zimowym skagit będzie chyba rozsądniejszy.
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
JarekZ
Posty: 172
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 12:34
imię: Jarek
nazwisko: Ziarnicki
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sage 9140-3 (14", opisany jako 9 aftma)

Post autor: JarekZ »

WujTom pisze:Ale to już trzeba wyliczyć, lub znaleźć właściwą gramaturę (pewno w necie są tabele).
Jest tabela, w której są starsze serie Sage'a - http://www.rajeffsports.com/spey_chart.pdf
Wprawdzie dotyczy doboru linek Airflo, ale daje pewną wiedzę i wyobrażenie o masie głowic zalecanych do danego kija.
"Przydepnięty sznur nie leci"
2008.11.02 - czarny dzień w historii polskiego wędkarstwa morskiego
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Sage 9140-3 (14", opisany jako 9 aftma)

Post autor: WujTom »

Jeśli dobrze patrzę, to skagitowa będzie w okolicach 650 grain. Zdaje się, ze Tomek Tolak taką ma, to sobie ew spróbujesz.
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: Sage 9140-3 (14", opisany jako 9 aftma)

Post autor: venom »

napuscisz Tolaka na Michała??
blado widze jego próby kija ;-)
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
Rafal15_10-11
Posty: 784
Rejestracja: niedziela, 20 lut 2011, 15:09
imię: Rafał
nazwisko: Kamiński

Re: Sage 9140-3 (14", opisany jako 9 aftma)

Post autor: Rafal15_10-11 »

harp pisze:a czy możecie opisać w jaki sposób Mundek prowadził przynętę. Bardzo chciałem poznać tego legendarnego wędkarza ale nie udało się...
Generalnie technika Mundka nie była finezyjna, co nie znaczy że nie skuteczna.
Po prostu stał w jednym miejscu gdzie spodziewał się ryby i rzucał znad głowy leadkorek tak aby wszystko jak najszybciej zatonęło.
Następnie wybierał po mału linkę i tak w kółko. Dwie ryby jakie kiedyś złowił wyły wyciągnięte tuz powyżej hodowli .
Stał na lewym brzegu jakieś 100m powyżej piętrzenia , to pierwszy zakręt powyżej prostki.
Gdzieś miałem fotkę z tego miejsca ale ni jak nie mogę jej znaleźć.
ODPOWIEDZ