Barwienie korka....

Zbuduj swój kijek. Co ? Jak ? Czym? Tutaj ...
cygant
Posty: 5652
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Cygan
Lokalizacja: Świątniki Górne /k Krakowa
Kontakt:

Barwienie korka....

Post autor: cygant »

Ma ktoś patent jak ? Potrzebuję zabarwić na czarno...i się zastanawiam czy to możliwe....
"A taka to była spokojna okolica. Nawet skrzaty z rzadka jeno szczały tu babom do mleka. ..."
Kuba Chruszczewski
Posty: 4573
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Kuba
nazwisko: Chruszczewski
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

Re: Barwienie korka....

Post autor: Kuba Chruszczewski »

Nic się na tym nie znam, ale skoro bejca działa na drewno, to na korek może też?..
http://www.flytyer.pl
Don’t tell Mom I’m flyfishing guide,
She thinks I play piano in a whorehouse...
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Barwienie korka....

Post autor: WujTom »

Nic nie działa na korek. Co najwyżej powierzchniowo, i krótkotrwale. Właśnie dlatego rękojeści są z korka. ;-)
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
Rafal15_10-11
Posty: 784
Rejestracja: niedziela, 20 lut 2011, 15:09
imię: Rafał
nazwisko: Kamiński

Re: Barwienie korka....

Post autor: Rafal15_10-11 »

a olejna? było by ładnie ;)
można tęż spróbować barwników do tkanin, tylko długo
furgon
Posty: 740
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Michał
nazwisko: Furgacz
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Barwienie korka....

Post autor: furgon »

Technologia taka jak przy stabilizacji drewna chyba była by najlepszym rozwiązaniem.
Są miłośnicy przyrody. Co ryby wyjmują z wody.
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Barwienie korka....

Post autor: WujTom »

Świat już to ćwiczył. Ani ciśnienie, ani gotowanie..... Barwnik nie wnika i tyle.
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Barwienie korka....

Post autor: WujTom »

Dobra, znalazłem takie coś, jak się uda, to zwracam honor. Poniższa metoda dotyczy barwników kwasowych:

Instructions

1. Pour 1 packet of powder fabric dye into a small bowl. Add 2 cups of very hot water to the powder to dissolve it.
2. Fill a gallon bucket halfway up with hot water. Add the dissolved dye to the bucket. If you're dyeing corkboard, use a deep baking dish.
3. Drop your corks into the bucket. Stir the corks in the bucket with a stainless steel spoon for 15 minutes. Allow the corks to soak in the dye for an additional 45 minutes.
4. Pull out one cork after 45 minutes, and rinse it under cool water. If the cork has been dyed to your desired color, remove any other corks you have soaking. If the color is not as vibrant, drop the cork back into the water and let the cork soak for an additional 30 minutes.
5. Repeat Step 4 until your corks have reached the desired color. Lighter color wine corks may be dyed your desired color after just one hour. Darker corkboard may take two or three hours.
6. Remove your corks when the desired color has been reached. Rinse the cork under cool water until the dye no longer runs from the cork. Set the cork on paper towel to completely dry before using.


Read more: How to Dye Cork | eHow.com http://www.ehow.com/how_8077515_dye-cor ... n%20false;

Aha, jak język lengłydż Cię zbyt zdenerwuje, to daj znać, przetłumaczymy.
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
Krzysztof Łyczek
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:
Lokalizacja: Kraków/ obecnie Warszawa

Re: Barwienie korka....

Post autor: Krzysztof Łyczek »

[ Jeżeli to korek aglomerowany, to przyciemnienie go powinno się udać. Na forach rodbuilgu generalnie słychać o niepowodzeniach przy próbach, jednak są pojedyncze głosy że przyciemniano np tru- oilem . To by się zgadzało z moimi obserwacjami- kiedyś żona kupiła nad morzem jakaś butelkę olejku do masażu czy tym podobnych i oczywiście butelka potem stała nieotwarta z rok. Zauważyłem, że korek ( aglomerowany) którym butelka była przytkana pięknie od tego oleju przyciemniał, tyle, że proces trwał długo a korek był aglomerowany. Z korkiem aglomerowanym może warto próbować ( aczkolwiek na tru -oil to moim zdaniem szkoda pieniędzy)
Poniżej fragmenty paru wypowiedzi i link do instrukcji barwienia . Zastrzegam, że skuteczności instrukcji nie testowałem.

There are old threads discussing staining cork with Min-wax or TruOil. There are apparently lots of builders that use this with success

http://www.ehow.com/how_8077515_dye-cork.html" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
PS:
Po zakończeniu postu zauważyłem, że sie nałożyliśmy czasowo z Wujem z tymi samymi instrukcjami.......
dipper
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 20 wrz 2010, 23:11
imię: Irek
nazwisko: Buczko
Lokalizacja: Lubaczów

Re: Barwienie korka....

Post autor: dipper »

Cześć,
Moim zdaniem najprościej byłoby zapytać Łukasza Masiaka z Rodmasu. Ma spore doświadczenie z korkiem barwionym i być może znajdzie jakieś rozwiązanie. Wydaje mi się, że uzyskanie zupełnie czarnego, trwałego koloru na całym przekroju będzie trudne.
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Barwienie korka....

Post autor: WujTom »

Spoko. Ja sam nic w tej kwestii nie robiłem, ale akurat znajoma, która ma zapędy artystyczne zgłosiła się kiedyś do mnie z podobnym zapytaniem. Poryłem w necie i opinie były dość jednoznaczne. Ale własnych doświadczeń nie mam.
Z drugiej strony nie raz, po odkorkowaniu butelki wina widziałem elegancko zabarwiony korek. Więc może jakaś metoda jest. Np ta, którą podałem wyżej.....
A powiedzcie mi jeszcze jedną rzecz. Czy można pył korkowy, czy jak to się nazywa, zmieszać jakimś kleidłem i barwnikiem, zalać foremkę i po utwardzeniu wytoczyć rękojeść? A potem jakoś zmatowić, ale grubo, żeby się nie ślizgała. Taki pył, czy wióry pewno łatwiej zabarwić, a i samo kleidło się pewno da. Jak robicie "drzewniane" rękojeści, to czemu nie takie? Ale ja to się gówno na tym znam, więc proszę się nie śmiać ;-)
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
dipper
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 20 wrz 2010, 23:11
imię: Irek
nazwisko: Buczko
Lokalizacja: Lubaczów

Re: Barwienie korka....

Post autor: dipper »

Te kolorowe korki do rękojeści są robione własnie z wiórów korkowych, które poddane wysokiej temperaturze i ciśnieniu wytwarzają własne kleidło i ono spaja całość, zachowując ciągle strukturę fajnego korka. Kiedy są barwione to nie wiem, ale wydaje mi się, że w stanie rozdrobnionym.
dipper
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 20 wrz 2010, 23:11
imię: Irek
nazwisko: Buczko
Lokalizacja: Lubaczów

Re: Barwienie korka....

Post autor: dipper »

Przypomniałem sobie jeszcze, że kiedyś próbowałem zrobić zatyczkę do blanku z granulatu korkowego i żywicy epoksydowej.
Wymieszałem oba składniki, przy czym żywicy starałem się dać jak najmniej, tyle tylko żeby zwilżyła granulat. Zapakowałem wszystko do małej strzykawki i ścisnąłem tłokiem w celu usunięcia pozostałego między granulkami powietrza. Stwardniały materiał dawał się obrabiać na tokarce i był dosyć wytrzymały, więc kto wie czy nie udałoby się w ten sposób zrobic jakiegoś elementu rękojeści, albo może nawet całą :)
flyfish
Posty: 504
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Sergiusz
nazwisko: Kasprzyk
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Barwienie korka....

Post autor: flyfish »

Mam patent na czarny korek ,klikam w sklepie i kupuje. :)
cygant
Posty: 5652
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Cygan
Lokalizacja: Świątniki Górne /k Krakowa
Kontakt:

Re: Barwienie korka....

Post autor: cygant »

No, najprościej , ale ja lubię sobie komplikować czasem twórczość ;) Dzięki za naświetlenie tematu.
"A taka to była spokojna okolica. Nawet skrzaty z rzadka jeno szczały tu babom do mleka. ..."
Krzysztof Łyczek
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:
Lokalizacja: Kraków/ obecnie Warszawa

Re: Barwienie korka....

Post autor: Krzysztof Łyczek »

dipper pisze:Przypomniałem sobie jeszcze, że kiedyś próbowałem zrobić zatyczkę do blanku z granulatu korkowego i żywicy epoksydowej.
kto wie czy nie udałoby się w ten sposób zrobic jakiegoś elementu rękojeści, albo może nawet całą :)
pewnie, że by sie dało Nawet można kupić i pół metra takiego klocka.
Tańszy od barszczu.
Klocek CP1 i rękojeść :

Obrazek

Uploaded with ImageShack.usI

dla porównania
CP1 w kawałku oraz korekCP1 i korek CP7b

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Pozdr
ODPOWIEDZ