Sposoby montażu tub plastikowych i metalowych

Szkółka wiązania much wszelakich, komentarzem i zdjęciem okraszona
ODPOWIEDZ
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Sposoby montażu tub plastikowych i metalowych

Post autor: Janusz Panicz »

Powitać Zacne Grono :cheers:

Ponieważ ostatnio złapałem ciąg krętaczy, przy okazji naszło mnie, żeby zebrać i uporządkować metody montażu tubek plastikowych i tub metalowych. Zasadniczo stosuję pięć rodzajów montażu tub (zdjęcia poniżej od przodu i z góry):

Obrazek

Obrazek


A). Tył rurki wewnętrznej zatapiamy tworząc niewielki rant i wciskami w rurkę zewnętrzną. Rurkę zewnętrzną przed osadzeniem w niej rurki wewnętrznej przycinamy pod kątem. Usunięcie kawałka rurki zewnętrznej ma na celu dwie rzeczy: po pierwsze zrobienie miejsca na dowiązanie skrzydełka a po drugie umożliwia zaciśnięcie w tym miejscu rurki zewnętrznej na rurce wewnętrznej przy pomocy kilku nawojów nici. Taki sposób montażu stosuję przy wiązaniu much typu temple dog i octopus. Poniżej przykładowa mucha zawiązana na takim zestawie:

Obrazek


B). Tył rurki wewnętrznej zatapiamy tworząc niewielki rant i wciskami w rurkę zewnętrzną. Przód rurki zewnętrznej zatapiamy tworząc rant, który zapobiega ześliźnięciu się nici podczas dowiązywania materiałów na krawędzi rurki. Obie rurki dodatkowo ściskami ze sobą przy pomocy nici. Taki sposób montażu stosuję do much, które uzbrajam w cone head. Przykład muchy poniżej:

Obrazek


C). Tył rurki wewnętrznej zatapiamy tworząc niewielki rant i wciskami w rurkę zewnętrzną. Od przodu przycinamy obie rurki równo i zatapiamy razem od przodu. Po zatopieniu obu rurek, na krawędzi rurki zewnętrznej powinien utworzyć się rant, który zapobiega ześliźnięciu się nici podczas dowiązywania materiałów na krawędzi rurki. Taki zestaw stosuję do wiązania małych, prostych much, które nie mają z przodu cone head'a. Jedynym powodem zastosowania w tym zestawie rurki wewnętrznej jest moja osobista preferencja - po prostu lubię jak otwór w rurce jest dopasowany do średnicy żyłki przyponu. Stosowanie rurki wewnętrznej nie jest tutaj konieczne. Przykładowa mucha:

Obrazek


D)
. Tył rurki wewnętrznej zatapiamy tworząc spory rant (rant powinien mieć średnicę niemal taką jak metalowa rurka zewnętrzna). Na rurkę wewnętrzną wciskamy tubę metalową. Tułów, jeżynki, skrzydełko dowiązujemy albo na rurce wewnętrznej lub na rurce metalowej, w zależności od wykonywanego wzoru. Ja używam takiego sposobu montażu wyłącznie w przypadku tub metalowych, ale oczywiście można w taki sposób osadzić też plastikową tubę zewnętrzna. Ponieważ przy takim połączeniu nie mamy miejsca na haczyk/kotwiczkę, konieczne jest zastosowanie rurki silikonowej lub miękkiej rurki PCV. Haczyk/kotwiczka albo zwisa swobodnie lub jest przytwierdzony do muchy poprzez naciągniecie silikonowej rurki na końcówkę rurki metalowej. W zestawie z haczykiem luźno zwisającym, ważne jest przycięcie rurki silikonowej pod katem prostym co powoduje, że podczas łowienia haczyk/kotwiczka znajduje się w osi muchy. Przykładowa mucha:

Obrazek


E). Tył rurki wewnętrznej zatapiamy tworząc niewielki rant i wciskami w tylną rurkę zewnętrzną. Przednia rurka zewnętrzna może być zakończona w jeden ze sposobów opisanych powyżej w punktach B) lub C). Ewentualnie jako przedniej możemy użyć rurki metalowej. Taki zestaw stosuję, kiedy chcę wykonać tułów z dwóch (lub więcej) sekcji różnych kolorów tub zewnętrznych. Przykładowe muchy poniżej:

Obrazek

Obrazek


Dwie uwagi:
- zewnętrzne rurki typu glitter zatapia się troszkę trudniej, bo niestety brokat się nie topi :?
- kiedy używamy przezroczystych tubek zewnętrznych, musimy też użyć przezroczystej tubki wewnętrznej

No i to by było na tyle :peace: Idźcie i kręćcie :D Wszelkie uwagi mile widziane :vinko:
Ostatnio zmieniony niedziela, 26 cze 2016, 21:20 przez Janusz Panicz, łącznie zmieniany 7 razy.
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
Rafal15_10-11
Posty: 784
Rejestracja: niedziela, 20 lut 2011, 15:09
imię: Rafał
nazwisko: Kamiński

Re: Sposoby montażu tub plastikowych i metalowych

Post autor: Rafal15_10-11 »

no i wyrósł nam drugi, co ja gadam pierwszy Frodin :)
Janusz już się wypowiadałem, zajebiste fotki, na pewno jest to mocno pomocne dla tych którzy zaczynają kretactwo na tubach,
a i niezaszkodzi starym wygom którzy często tkwią w mylnym błędzie ;)
furgon
Posty: 740
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Michał
nazwisko: Furgacz
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Sposoby montażu tub plastikowych i metalowych

Post autor: furgon »

Tego właśnie było mi trzeba. Chapeau bas. :cheers:
Są miłośnicy przyrody. Co ryby wyjmują z wody.
Kuba Chruszczewski
Posty: 4573
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Kuba
nazwisko: Chruszczewski
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

Re: Sposoby montażu tub plastikowych i metalowych

Post autor: Kuba Chruszczewski »

Ładnie wszystko uporządkowane :peace: . Używam najczęściej wariantu A, z rurką zewnętrzną ściętą skośnie, ale wewnętrznej nie przytapiam - wydaje mi się, że odpowiednie ściśnięcie nicią wiodącą uniemożliwia przemieszczanie się rurki wewnętrznej.
http://www.flytyer.pl
Don’t tell Mom I’m flyfishing guide,
She thinks I play piano in a whorehouse...
Kacper.K
Posty: 710
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Kacper
nazwisko: Kwiek
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Sposoby montażu tub plastikowych i metalowych

Post autor: Kacper.K »

Bardzo fajny artykuł, brakuje takich porad o tubach na polskich stronach. Nie dość, że wszystko ładnie wytłumaczone, to jeszcze przykłady podane - Brawo!
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Sposoby montażu tub plastikowych i metalowych

Post autor: Janusz Panicz »

Dzięki Rafał, ale do Frödina mi brakuje tak z 30 lat praktyki i tych wszystkich łososi złowionych przez niego w Skandynawii i Rosji :ganja: Ale się staram :wink:

Kuba, oczywiście można i bez zatapiania. Ja to robię z przyzwyczajenia, bo dodatkowe miejsce zblokowania obu rurek nie zaszkodzi. Poza tym nie zawsze przycinam rurkę zewnętrzną pod kątem i wówczas zatopiona rurka wewnętrzna robi główną robotę. A nie przycinam pod kątem zewnętrznej rurki dlatego, że czasem wiążę skrzydełko i jeżynki na rurce wewnętrznej - wszystko zależy od tego jaki wzór wykonuję. Zresztą nie ma się co ograniczać, bo tubki dają wiele możliwości kombinowania i nie ma jednej słusznej metody. I ryba też nie wie jak tubki są zmontowane :wink:
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Sposoby montażu tub plastikowych i metalowych

Post autor: WujTom »

Janusz Panicz pisze:

A). Tył rurki wewnętrznej zatapiamy tworząc niewielki rant i wciskami w rurkę zewnętrzną. Rurkę zewnętrzną przed osadzeniem w niej rurki wewnętrznej przycinamy pod kątem. Usunięcie kawałka rurki zewnętrznej ma na celu dwie rzeczy: po pierwsze zrobienie miejsca na dowiązanie skrzydełka a po drugie umożliwia zaciśnięcie w tym miejscu rurki zewnętrznej na rurce wewnętrznej przy pomocy kilku nawojów nici. Taki sposób montażu stosuję przy wiązaniu much typu temple dog i octopus. Poniżej przykładowa mucha zawiązana na takim zestawie:
Kuba Chruszczewski pisze:Ładnie wszystko uporządkowane :peace: . Używam najczęściej wariantu A, z rurką zewnętrzną ściętą skośnie, ale wewnętrznej nie przytapiam - wydaje mi się, że odpowiednie ściśnięcie nicią wiodącą uniemożliwia przemieszczanie się rurki wewnętrznej.
Bo to w sumie są dwa, wymienne patenty. Albo ścinamy grubą, albo zatapiamy cienką. W obu wypadkach zaciskamy nicią. Zatapianie i ściskanie na raz potrzebne nie jest. Próbowałem, trzyma się wystarczająco dobrze.
Osobiście wolę zatapianie, choć niektóre wzory lepiej się chyba faktycznie kręci na ścinanych.


Edit: Dla porządku dorzuciłem cytat z Janusza.
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Sposoby montażu tub plastikowych i metalowych

Post autor: WujTom »

Janusz Panicz pisze: Zresztą nie ma się co ograniczać, bo tubki dają wiele możliwości kombinowania i nie ma jednej słusznej metody. I ryba też nie wie jak tubki są zmontowane :wink:

A to druga słuszność. Nie napisałem jeszcze, że bardzo ładnie to pokazałeś, za co oczywiście dziękuję ;-)
Janusz Panicz pisze:

Dwie uwagi:
- zewnętrzne rurki typu glitter zatapia się troszkę trudniej, bo niestety brokat się nie topi :?
- kiedy używamy przezroczystych tubek zewnętrznych, musimy też użyć przezroczystej tubki wewnętrznej
A czemu tak? Czy to tylko uwaga dla wariantu E?
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Sposoby montażu tub plastikowych i metalowych

Post autor: Janusz Panicz »

Dzięki Tomek. Odnośnie przezroczystych rurek to patrz na to, co zacytowałeś jako pierwsze :peace: Nie ma jedynej słusznej drogi. Jak ktoś ma taką potrzebę albo kręcona mucha z jakiegoś powodu tego wymaga to można dać w środek tuby typu glitter wewnętrzną w kolorze. Jak zauważyłeś, chodzi głównie o wariant E), ale oczywiście może być to przydatne też w pozostałych wariantach. Z rurkami glitter akurat myk jest taki, że one z definicji maja być transparentne, stąd zasadność montowania ich na przezroczystych rurkach wewnętrznych.
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Sposoby montażu tub plastikowych i metalowych

Post autor: WujTom »

Kumam kumam - idea glitera jest dla mnie oczywista. Można też mieć glitera z przebijającą np pomarańczową z wewnątrz i też ciekawie będzie.
Ja bardziej zrozumiałem, że przy wariancie A sugerujesz dawać tylko transparentną wewnętrzną.
Tu taka moja uwaga jeszcze - przy wersji z zatapianiem cienkiej wystarczy ją wcisnąć naprawdę bardzo płytko. Ot tyle, żeby było na grubej rurze miejsce na nić wiodącą (w celu zaciśnięcia jej na cienkiej). I wtedy kolor cienkiej nie przeszkadza (najczęściej wszystko znika pod jakimś dubbingiem czy innym elementem tułowia), a nawet dobrze wygląda np w momencie gdy chcesz dać jeszcze cona. Dobrze wygląda conehead na rurce w tym samym kolorze, ale jeszcze lepiej z kontrastową. Np czarny cone na fluo zielonej cienkiej rurce.
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
cygant
Posty: 5652
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Cygan
Lokalizacja: Świątniki Górne /k Krakowa
Kontakt:

Re: Sposoby montażu tub plastikowych i metalowych

Post autor: cygant »

A ja nie wciskam tylko wciągam od" dupy strony". . . też działa.
Janusz super zestawienie, jeszcze do kompletu brakuje metod zbrojenia i w parze z reszta tematów tubowych będziemy mieć chyba pierwsze w Polsce tak kompletne zestawienie tego tematu.
"A taka to była spokojna okolica. Nawet skrzaty z rzadka jeno szczały tu babom do mleka. ..."
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Sposoby montażu tub plastikowych i metalowych

Post autor: Janusz Panicz »

WujTom pisze: Tu taka moja uwaga jeszcze - przy wersji z zatapianiem cienkiej wystarczy ją wcisnąć naprawdę bardzo płytko. Ot tyle, żeby było na grubej rurze miejsce na nić wiodącą (w celu zaciśnięcia jej na cienkiej). I wtedy kolor cienkiej nie przeszkadza (najczęściej wszystko znika pod jakimś dubbingiem czy innym elementem tułowia), a nawet dobrze wygląda np w momencie gdy chcesz dać jeszcze cona. Dobrze wygląda conehead na rurce w tym samym kolorze, ale jeszcze lepiej z kontrastową. Np czarny cone na fluo zielonej cienkiej rurce.
Dokładnie jak piszesz Tomek i tak właśnie jest np. w muszce poniżej :D

Obrazek
Ostatnio zmieniony sobota, 12 sty 2013, 20:52 przez Janusz Panicz, łącznie zmieniany 1 raz.
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Sposoby montażu tub plastikowych i metalowych

Post autor: WujTom »

cygant pisze:A ja nie wciskam tylko wciągam od" dupy strony". . . też działa.
Znaczy że zatapiasz cienką, i wsuwasz ją w grubą, ale zatopiona część cienkiej będzie od dupy strony? Jak tak, to eliminujesz sobie możliwość osadzania haka w tej grubej. I albo nakładasz kolejną, już miękką rurę, albo hak dynda....
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
cygant
Posty: 5652
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Cygan
Lokalizacja: Świątniki Górne /k Krakowa
Kontakt:

Re: Sposoby montażu tub plastikowych i metalowych

Post autor: cygant »

Nie, wciągam zatopiony koniec do środka na tyle, żeby było miejsce na wciśnięcie haka.
"A taka to była spokojna okolica. Nawet skrzaty z rzadka jeno szczały tu babom do mleka. ..."
Adam Gierczak
Posty: 523
Rejestracja: środa, 30 lis 2011, 00:06
imię: Adam
nazwisko: Gierczak
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sposoby montażu tub plastikowych i metalowych

Post autor: Adam Gierczak »

Janusz z pewnością pomogłeś tym sposobem wielu tym ,którzy do łowienia na tuby się szykują, lub łowią, a nie wiedzą. browar dla Ciebie :D


i jak tu w ludzi nie wierzyć, kiedy ktoś bezinteresownie poświęca swój czas i wysiłek dla innych?
WSZYSTKIM WYDAWAŁO SIĘ, ŻE TO NIEMOŻLIWE, ŻE TEGO NIE DA SIĘ ZROBIĆ. WTEDY PRZYSZEDŁ KTOŚ, KTO NIE WIEDZIAŁ, ŻE TO NIEMOŻLIWE I TO ZROBIŁ.
ODPOWIEDZ