Szklak batson SPG781

Zbuduj swój kijek. Co ? Jak ? Czym? Tutaj ...
cygant
Posty: 5652
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Cygan
Lokalizacja: Świątniki Górne /k Krakowa
Kontakt:

Re: Szklak batson SPG781

Post autor: cygant »

Rękojeści toczyłeś sam czy kupne ? Przymierzam się do rękojeści bez oddzielnego uchwytu, w sęsie z uchwytem na kołowrót w postaci dwóch pierścieni...ale na czytm stanie to nie wiem :D
"A taka to była spokojna okolica. Nawet skrzaty z rzadka jeno szczały tu babom do mleka. ..."
zander_90
Posty: 157
Rejestracja: wtorek, 28 lut 2012, 19:05
imię: Adam
nazwisko: Adamczyk

Re: Szklak batson SPG781

Post autor: zander_90 »

Korki sklejałem i toczyłem sam. Uchwyty kołowotka ciemny kupny (batson - naprawdę niezła jakość czego nie moge powiedzieć o ich przelotkach) i jaśniejszy ręczna robota (kosmos super ekstra! ) forumowego kolegi Irka.
Pozdrawiam Adam Adamczyk!
zander_90
Posty: 157
Rejestracja: wtorek, 28 lut 2012, 19:05
imię: Adam
nazwisko: Adamczyk

Re: Szklak batson SPG781

Post autor: zander_90 »

Podsumowanie


Muchówka na blanku batson SPG 780 e-glass.
Z zamiarem wykonania delikatnej muchówki nosiłem się już jakiś czas. Łowię na niewielkich rzeczkach ryby nie powalające swymi rozmiarami. Gwoździem do trumny było „muchowe odkrycie” małej szerokiej na 3 m kleniowej rzeczki, w której o spotkanie z grubym czterdziestakiem nie było wydarzeniem na skalę roku. Poszukiwania blanku, które trwały już jakiś czas przybrały na sile. Już od kilku m-cy konsultowałem się w tej kwestii z kolegą po kiju. Tak na poważnie miała wyjść krótka wędeczka w klasie 3-4#. Założenia były takie, żeby zrobić coś fajnego za możliwie niewielkie pieniądze, a przy okazji poeksperymentować. Miałem małe doświadczenie rodbuilderskie w postaci kilku napraw, odświeżania i złożenia jednego kija od podstaw, czyli „pierwsze koty poszły już za płoty”. Już dobre dwa lata temu wspomniany kolega opowiadał o jednoczęściowych szklanych blankach, które nie nadają się do spinningu ponieważ ich używanie groziło zakolczykowaniem co trzeci rzut. Wybór padł na te właśnie blanki Forecast SPG 781. Szybko jednak okazało się, że ten spinningowo-castingowy blank opisany na 8lbs ma zbyt dużą moc i AFTM 3-4# z niego nie wyjdzie. Decyzja natychmiastowa i zakup blanku z opisanego jako SPG 780. Wyraźnie lżejszy, delikatniejszy jednoczęściowy, spinningowy, szklany blank na muchówkę. Na amerykańskich forach można było co nieco znaleźć o zastosowaniu tych blanków do celów muszkarskich, jednakże informacje były bardzo sprzeczne. Jedni userzy mówili, że to blank na 3-4#, a inni na 6-7#. Prawda wyszła na jaw kiedy tylko dotarła do mnie paczka z 3 blankami (2x spg 780 i 1x spg 781). Pierwsze wrażenie było takie że te blanki są pancerne. Drugie, że „trójki” z tego nie będzie. Trzecie, że TO i tak świetna sprawa. Przelotki przykleiłem na taśmie, i przewlekłem przez nie linkę. Efekt był taki, że wszystko zaczęło hulać, linka latać itd. Problem nie problem był taki, że to była linka w klasie 5#. No to czas zacząć budowę. Wędki powstawały w dwóch wariantach. Dla mnie w 3 sekcjach i dla Bartka jako jednoczęściówka.
Trzyczęściowa wymagała pocięcia blanku i wykonania połączeń w postaci spigotów. Jako materiał na połączenia wybrałem szkło. Grafitowe pręty wydawały się zbyt sztywne. Pytanie było takie czy szklany kompozyt to wytrzyma. Okazało się, że wytrzyma i dobrze się wygina nie powodując przesztywnień. Uzbrojenie 7+1 w przelotki typu sneak. Rozmieszczone wg schematu 0, 15, 15,5 ,17, 17, 22, 24,5, 30. Dlaczego tak? Wędka ładnie pracowała podczas prób, a dodatkowo chciałem przesunąć ugięcie możliwie najniżej. Przelotki szczytowa i wlotowa Fuji, a sznurowe wykonałem sam z cienkiej twardej nierdzewki. Omotki wykonane z cienkiej czarnej nici, lakierowane dwuskładnikowym specjalnym lakierem. Rękojeść standardowa korkowa bez fajerwerków. Uchwyt kołowrotka ostatecznie batson RS5 z insertem z palisandru.
Jednoczęściowa wędka była prostsza w montażu, gdyż nie wymagała wykonania spigotów. Uzbrojenie 7+1 w przelotki typu sneak forecasta. Rozmieszczone wg schematu 0, 15, 15,5 ,17, 17, 20, 24,5, 30. Omotki i lakierowanie j.w. Rękojeść korkowa, ale niezwykła, bo na specjalne życzenie kolegi profilowana. Uchwyt kołowrotka wykonany ręcznie przez Irka pierwotnie miał wylądować w mojej 3 częściówce, ale był taki fajowy i tak dopasowany kolorystycznie do rękojeści Bartka, że nie mogłem tego spieprzyć.
Wyszły z tego fajne muchówki w klasie 5#. Rzuca się zaskakująco dobrze i to na niezłe odległości. Na trawce końcówka linki ląduje regularnie 22m od szczytówki. Ktoś o większych umiejętnościach pewnie pośle linkę dalej. Na spokojnie osiąga się dystanse 14 - 18m co jest lekką przesadą w 3 m rzeczce. Wędki maja zapas mocy w dolniku i spokojnie poradzą sobie z grubą rybą. Szczytówka zaś jest delikatna i miękka. Miałem okazję na moją jeszcze nie skończoną wędkę wyholować kilka kleników (max 30cm), wzdręg i okonków. Mogę powiedzieć że wędką dobrze trzyma ryby.
Porównanie blanków 1pc i 3 pc. Na zdrowy rozum blank jednoczęściowy będzie mocniejszy od ciętego, a słabe punkty objawią się w miejscu łączenia sekcji i tak też uważam. Nie zauważyłem przesztywnień i przegięć wędki 3pc względem jednoczęściówki. Uważam, że wędki jak najbardziej się udały.
Niewątpliwą wadą wędek jest ich stosunkowo duża waga względem blanków węglowych o tych samych parametrach. Drugą wadą jest to, że (tanie) dosyć „pancerne” blanki posiadają stosunkowo słaby lakier podatny na urazy.


Koszty wykonania wędki

Moja jednoczęściówka
Blank 65zł
Uchwyt kołowrotka 95zł
Korek 40 zł
Nić 5 zł
Lakiery i kleje 10 zł
Materiał na spigoty 6zł
Przelotki Fuji 25zł
Przelotki A.A. 1zł
Razem: 247zł

Wędka Bartka
Blank 65zł
Uchwyt kołowrotka 100zł na tyle go wyceniam
Korek 50 zł
Nić 5 zł
Lakiery i kleje 10 zł
Przelotki batson 40zł
Razem: 270zł

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Pozdrawiam Adam Adamczyk!
Adam Obiegałko
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 25 sty 2011, 18:45
imię: Adam
nazwisko: Obiegałko
Kontakt:

Re: Szklak batson SPG781

Post autor: Adam Obiegałko »

O nie! Stanowczo protestuję przeciw takowemu traktowaniu kolegów z forum! 4 strony o e-glass'ach i finał w postaci kory, drewna i aluminium.

Adasiu daj no i to zaraz te spigoty i kilka omotek na plan pierwszy, bo przecież to nas najbardziej ciekawi!
zander_90
Posty: 157
Rejestracja: wtorek, 28 lut 2012, 19:05
imię: Adam
nazwisko: Adamczyk

Re: Szklak batson SPG781

Post autor: zander_90 »

Adam Obiegałko pisze:O nie! Stanowczo protestuję przeciw takowemu traktowaniu kolegów z forum! 4 strony o e-glass'ach i finał w postaci kory, drewna i aluminium.

Adasiu daj no i to zaraz te spigoty i kilka omotek na plan pierwszy, bo przecież to nas najbardziej ciekawi!
Było tam po drodze... I nikogo to nie obchodzi. Może poza Tobą:)
Pozdrawiam Adam Adamczyk!
cygant
Posty: 5652
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Cygan
Lokalizacja: Świątniki Górne /k Krakowa
Kontakt:

Re: Szklak batson SPG781

Post autor: cygant »

A mnie ciekawi jedna rzecz....jak się sprawuje jednoczęściowa wersja.... bo cały czas się miotam, czy ciąc na pół czy zostawić całego...ewentualnie lekko go skrócić.
Odstrasza mnie tylko transportowanie 2metrowego badyla :D
"A taka to była spokojna okolica. Nawet skrzaty z rzadka jeno szczały tu babom do mleka. ..."
zander_90
Posty: 157
Rejestracja: wtorek, 28 lut 2012, 19:05
imię: Adam
nazwisko: Adamczyk

Re: Szklak batson SPG781

Post autor: zander_90 »

cygant pisze:A mnie ciekawi jedna rzecz....jak się sprawuje jednoczęściowa wersja.... bo cały czas się miotam, czy ciąc na pół czy zostawić całego...ewentualnie lekko go skrócić.
Odstrasza mnie tylko transportowanie 2metrowego badyla :D
Nie łowiłem nim ale rzucałem na trawce. Super wszystko :) Wg mnie bez znaczącej (rażącej, rzucającej sie w oczy itd) różnicy w ugięciu. Tnij i baw się dobrze! Najwyżej rozmienisz te 60 zł na dwa razy po 30 :)
Pozdrawiam Adam Adamczyk!
Adam Obiegałko
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 25 sty 2011, 18:45
imię: Adam
nazwisko: Obiegałko
Kontakt:

Re: Szklak batson SPG781

Post autor: Adam Obiegałko »

No tak, ups, zwracam honor. Gdzieś mi uciekła ta 3 strona. Wszystko przez to, że okropnie dużo nowych tematów w dziale, i nie nadążyłem :-)

Świetna robota, moje gratulacje oby więcej takich projektów.
dipper
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 20 wrz 2010, 23:11
imię: Irek
nazwisko: Buczko
Lokalizacja: Lubaczów

Re: Szklak batson SPG781

Post autor: dipper »

Adam, co zaglądnę do tego wątku to mam niedosyt. Drugi Adam ma mimo wszystko rację :) . Zdjęcia z trzeciej strony trochę za słabo obrazują całość.
Jakby Ci się chciało to cyknij jeszcze parę fotek.
Przelotki robiłeś jakimś specjalnym przyrządem?
zander_90
Posty: 157
Rejestracja: wtorek, 28 lut 2012, 19:05
imię: Adam
nazwisko: Adamczyk

Re: Szklak batson SPG781

Post autor: zander_90 »

Irku, Adamie wrzucę kilka fotek.
Co do przelotek zrobiłem sobie szablon. Oprócz niego używałem jeszcze: paluszków, kleszczy i młotka ( w sumie dwa młotki).
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Słabe fotki...
Tego jedniczęściowego już nie mam z wiadomych względów
Pozdrawiam Adam Adamczyk!
zander_90
Posty: 157
Rejestracja: wtorek, 28 lut 2012, 19:05
imię: Adam
nazwisko: Adamczyk

Re: Szklak batson SPG781

Post autor: zander_90 »

Kolega zrobił kilka fotek jednoczęściówki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Adam Adamczyk!
cygant
Posty: 5652
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Cygan
Lokalizacja: Świątniki Górne /k Krakowa
Kontakt:

Re: Szklak batson SPG781

Post autor: cygant »

Odkopiemy troche...
Panowie doświadczeni , przelotki jedno czy dwu stopkowe ? Chodzi mi o przewagę jednych nad drugimi.....

A ja cholera dalej się nie zdecydowałem czy ciąć czy zostawić w jednym kawałku. :/
Powoli zabieram się za kompletowanie osprzętu....dałem sobie czas na uzbrojenie do grudniowego opłatka....
"A taka to była spokojna okolica. Nawet skrzaty z rzadka jeno szczały tu babom do mleka. ..."
Krzysztof Łyczek
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:
Lokalizacja: Kraków/ obecnie Warszawa

Re: Szklak batson SPG781

Post autor: Krzysztof Łyczek »

O jedno i dwustopkowych było już trochę w necie.
http://www.flyfishing.pl/flyforum/msg.php?id=18368" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
cygant
Posty: 5652
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Cygan
Lokalizacja: Świątniki Górne /k Krakowa
Kontakt:

Re: Szklak batson SPG781

Post autor: cygant »

Dzięki za link....
"A taka to była spokojna okolica. Nawet skrzaty z rzadka jeno szczały tu babom do mleka. ..."
Krzysztof Łyczek
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:
Lokalizacja: Kraków/ obecnie Warszawa

Re: Szklak batson SPG781

Post autor: Krzysztof Łyczek »

Do usług.
Po tamtej dyskusji dodam tylko jedno- podtrzymuję zdanie, że przelotki niezależnie od tego jakie są powodują odczucie miękniecia wędki. Powód czysto fizyczny-parametr- stosunek wytrzymałosci do cieżaru dla włókna jest naście razy wyższy niż dla stali. http://www.tworzywa.pwr.wroc.pl/pdf/art ... _fiber.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
Wątpiący mogą do szczytówki na całej jej długości dołożyć kawałek dentalu- przyczepić taśmą papierową, wentylkami, czym pasuje. I trochę pomachać.........takim wędziskiem usztywnionym i obciażonym drutem i ocenić, czy wędzisko przy wyrzutach sztywnieje, czy wręcz przeciwnie- że ta stal bezwładnością przy wymachach bardziej gnie kij. Po prostu wpływ cieżaru stali ( przelotek) na wędzisko jest wiekszy niz dodatkowo wygenerowany wskaźnik wytrzymałosci- stal ma gorsze parametry niż dobre włokno weglowe.
Co do kształtu przelotek do szklaków i klejonek lubię i polecam EP.
pozdr.
ODPOWIEDZ