Jak zrobić tę muchę - jętka majowa z pianki odwrotnie

Szkółka wiązania much wszelakich, komentarzem i zdjęciem okraszona
ODPOWIEDZ
pafek
Posty: 73
Rejestracja: wtorek, 15 maja 2012, 17:56
imię: Paweł
nazwisko: Fiedorczuk

Jak zrobić tę muchę - jętka majowa z pianki odwrotnie

Post autor: pafek »

http://namuche.pl/galeria.php?mode=show&id=98&flyid=214" onclick="window.open(this.href);return false;

Chodzi mi o te stwierdzenia :

Odnóża: pęczek z sierści łosia, rozdzielony na boki brązowym Live Body

oraz

Pęczek przywiązany od spodu rozdzielony jest na boki przez piankowy pręcik


Jeżeli ktoś wie to proszę wyjaśnienie :)

Może ktoś ma ochotę na stepik ?
RooG
Posty: 137
Rejestracja: środa, 18 kwie 2012, 11:35
imię: Michał
nazwisko: Mazurek
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak zrobić tę muchę - jętka majowa z pianki odwrotnie

Post autor: RooG »

Ja wyobrażam to sobie w ten sposób, że tułów extended body po zamocowaniu do haka nie jest obcinany i zostaje tymczasowo przyłapany od strony łuku kolankowego. Teraz montujemy skrzydło. Następnie mocowany jest pod skrzydłem pęczek sierści, który tworzy coś na kształt parasola i trzeba bo spłaszczyć i podzielić na boki. Zatem mając nić przed tym pęczkiem odnóży (od strony oczka), rozdzielamy je ręcznie na dwie mniej więcej równe części, które odgarniamy na boki i między nimi przeciągamy piankę, którą tymczasowo zamocowaliśmy z tyłu. Piankę łapiemy przed oczkiem i możemy kończyć muchę.

Pytanie tylko, jak jest ze stabilnością tej konstrukcji? Moim zdaniem (ale mogę się mylić) może mieć tendencję do przewracania się na boki ze względu na wysokie skrzydło, kolanko haka stanowiące dodatkowy ciężar to utrzymania na wodą w pionowej osi muchy i dość "nikłą" ilość odnóży.
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Jak zrobić tę muchę - jętka majowa z pianki odwrotnie

Post autor: WujTom »

Chodzi o to, że, wymienione w przepisie materiały są położone wzdłuż trzonka haka. Wymusza to w konsekwencji rozchylenie się na boki wspomnianego łosia. Jak wiążesz np skrzydełko, z jednego pęczka (sierści, syntetyku), a chcesz by finalnie mucha miała skrzydełka w układzie V (patrząc jej prosto w oczy;-) ), to możesz rozdzielić ów pęczek nicią wiodącą, lub dowolnym materiałem, kładąc go właśnie wzdłuż trzonka haka, a pomiędzy promieniami np łosia. Z pręcika piankowego może "wyrzeźbić" nicią wiodącą całą głowę jętki, z oczami itd. Kupa zabawy, ale efekt fajny. Niestety głównie wizualny, w zwiększenie ilości brań dzięki owym zabiegom bym raczej nie liczył ;-)
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
pafek
Posty: 73
Rejestracja: wtorek, 15 maja 2012, 17:56
imię: Paweł
nazwisko: Fiedorczuk

Re: Jak zrobić tę muchę - jętka majowa z pianki odwrotnie

Post autor: pafek »

Trzeba spróbować.

Na fot nie widać niestety aby tam gdzieś między te odnóża był materiał wciśnięty, być może jest tak naciągnięta pianka że nie widać tego.
yari
Posty: 516
Rejestracja: czwartek, 4 mar 2010, 23:36
imię: Jarosław
nazwisko: Stachowiak
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak zrobić tę muchę - jętka majowa z pianki odwrotnie

Post autor: yari »

Koledzy chyba zasadę wyjaśnili, bo nie ma tu nic nowego. Myślę tylko, że kolega Michał ( RooG) myli się co do kolejności. Skrzydło w tej muszce jest montowane na końcu. :idea: Ale to moja subiektywna ocena i ja tak bym taką muchę budował.

Pozdrawiam.
"Machaj wędą - ryby będą" :)
RooG
Posty: 137
Rejestracja: środa, 18 kwie 2012, 11:35
imię: Michał
nazwisko: Mazurek
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak zrobić tę muchę - jętka majowa z pianki odwrotnie

Post autor: RooG »

yari pisze:Koledzy chyba zasadę wyjaśnili, bo nie ma tu nic nowego. Myślę tylko, że kolega Michał ( RooG) myli się co do kolejności. Skrzydło w tej muszce jest montowane na końcu. :idea: Ale to moja subiektywna ocena i ja tak bym taką muchę budował.

Pozdrawiam.
Masz rację - nie przyjrzałem się uważnie, a ponieważ ja tradycyjnie najpierw robię skrzydło, a później jeżynkę, to i w ten sposób opisałem kolejność kręcenia. W podanym przykładzie wyraźnie widać, że skrzydło było mocowane jako ostatni element muszki.
Paweł nizinny
Posty: 295
Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 11:37
imię: Paweł
nazwisko: Stypiński
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontakt:

Re: Jak zrobić tę muchę - jętka majowa z pianki odwrotnie

Post autor: Paweł nizinny »

Paweł za dużo kombinujesz :)
Robiłem takie jakiś czas temu, ale zrezygnowałem z tego wględu, że nie mam ich jak w pudełko wpiąć by się skrzydła nie odkształcały, a luzem nosic nie lubie ;)
.... panie, kiedyś to byli riby....
ODPOWIEDZ