Porównanie wędek AFTM4 - Yellowstone Angler

Z każdej półki cenowej, recenzje, pytania, porady...
ODPOWIEDZ
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Porównanie wędek AFTM4 - Yellowstone Angler

Post autor: Janusz Panicz »

Cześć,

Przeczytać warto, ale jak to zawsze w porównaniach swój rozum trzeba mieć i patrzeć na szczegóły - dla mnie kluczowe jest zestawienie w tabeli "Performance". Osobiście nie za bardzo przekonuje mnie w tym porównaniu kategoria swing weight, która ma sens wyłącznie, kiedy porównujemy wędki tej samej długości. Druga wątpliwa do porównania kwestia to akcja wędek - ciężko spodziewać się tak samo dobrych wyników na wszystkich odległościach po wędkach o akcji wolniejszej i szybszej. George już przy okazji porównania wędek #5 z zeszłego roku napisał mi, że na wykorzystanie do testu wędek Orvis o akcji mid-flex uparli się ludzie z Orvis twierdząc, że są to łatwiejsze do opanowania pod względem rzutowym wędki niż te same modele o akcji tip-flex.

Niezależnie od moich uwag, mam ogromny szacunek dla George'a i ekipy za wykonaną pracę. Trochę się bawiłem w testowanie sprzętu, więc wiem, że nie jest to łatwe, zwłaszcza kiedy porównujemy tak dużą ilość wędek i trzeba wskazać czasem minimalne różnice pomiędzy podobnymi w charakterystyce kijami.

http://www.yellowstoneangler.com/4weigh ... errods.asp
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
Marek 65
Posty: 287
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marek
nazwisko: Małysz
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Porównanie wędek AFTM4 - Yellowstone Angler

Post autor: Marek 65 »

Jestem szczęśliwym posiadaczem jednej z testowanych wędek. Jest to St.Croix Imperial 8'6 #4.
Ponieważ nie miałem możliwości sprawdzenia jej na porządnej wodzie, zabrałem ją na Czarną Przemszę.
Było to chyba w sierpniu. Wyholowałem na ten patycek mój najdłuższy komplet tęczaków :48,54,57cm.
:peace:
To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące.
pike22
Posty: 123
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Adrian
nazwisko: Zalas
Lokalizacja: Zawada

Re: Porównanie wędek AFTM4 - Yellowstone Angler

Post autor: pike22 »

Ciekawe są te testy z "yelowstonangler". Intrygujące jest to, że nie ma jednego "króla" w wielu klasach AFTM. Z klasy ekonomicznej, taki St. Croix Imperial #4 zbiera tu wysokie noty, a w #5 zalicza już dalszą pozycję. Z kolei Winston Passport na odwrót. W tzw "górnej półce" też mniejsze lub większe przetasowania,.
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Porównanie wędek AFTM4 - Yellowstone Angler

Post autor: Janusz Panicz »

pike22 pisze:Ciekawe są te testy z "yelowstonangler". Intrygujące jest to, że nie ma jednego "króla" w wielu klasach AFTM. Z klasy ekonomicznej, taki St. Croix Imperial #4 zbiera tu wysokie noty, a w #5 zalicza już dalszą pozycję. Z kolei Winston Passport na odwrót. W tzw "górnej półce" też mniejsze lub większe przetasowania,.
Mnie te różnice pomiędzy klasami AFTM aż tak nie dziwią. Stety/niestety każdy model wędki z danej serii jest projektowany indywidualnie. Nie wiem jak robią to inne firmy, ale z tego co wiem, CTS np. ma wspólne mandrele dla dla wędek w pewnym zakresie długości dla tej samej klasy AFTM, czyli np. wędka #3 długości 8,6 stopy jest robiona na takiej samej mandreli co #3 długości 9 stóp. Jak na moje pojmowanie praw fizyki, różnica pomiędzy tymi dwoma wędkami musi być. Dłuższa wędka z tych dwóch powinna mieć większą moc.
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
Krzysztof Łyczek
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:
Lokalizacja: Kraków/ obecnie Warszawa

Re: Porównanie wędek AFTM4 - Yellowstone Angler

Post autor: Krzysztof Łyczek »

Cześć
Mam wrażenie, ze mandrekl to jedna rzecz, a druga istotna to ilosc nawinietej na mandrel maty grafitowej- tu tez maja pole manewru.
Kiedys prowadziłem korespondencję z jedną z firm na temat tego , że dane blanków- w tym średnice, ciężar i deklarowana klasa nie stanowią logicznego ciągu. Firma to Talon- nie z tych topowych , ale blanki łatwo dostępne. Odpowiedź Talona i i moje wcześniejsze zapytanie poniżej :
Dear Krysztof,



Thank you for your email. Sorry it took so long to get back with you. In a perfect word the weights would progress as you mentioned in your email. In some cases the tooling may not be available to do the changes in the tooling so it is done by design. Therefore you may end up with a blank that is lighter in a heavier weight or longer blank.



Best regards,



Dwight




--------------------------------------------------------------------------------

From: Krzysztof Łyczek [mailto:k.lyczek@wardom.neostrada.pl]
Sent: Tuesday, September 05, 2006 12:54 AM
To: Talon
Subject: Asking about published Higlander blanks data



Dear Sirs

I am a fisherman from Poland and I have the pleasure of using some rods which I built by myself on Talon blanks, flying and spinnig as well. I want to thank you for your previous explanation and advice that you sen me about Highlander action, and at the same time I have an additional question I would like to ask you.

Now I consider purchasing one more blank- I think about Highlander 9'6'', 3 pc. fly blank for line # 4. Checking data of the blank published on your web site I have found something curious- weight of the blank 9'6'' line # 4 is stated for 2,1 oz what is more than weight for the same Highlander for line #5, - stated for 1,9 oz and almost as much as for blank for line # 6 ! ( all blanks length 9'6'' )

What more- for blanks destined for line # 5 extension fom 9' to 9'6'' does not change the weight of the blank- its the same 1,9 oz, so I can't understand why extension of 6'' adds so much weight for blanks made for line #4.

I kindly ask you for some additional explanation about this or maybe its only a small error on your website?

I will be gratefull for your answer - for example by return mail. Below the data copied from your web site.

9'0"
4
3
4.0
.335
1.8
B193
$135.00

9'6"
4
3
4.5
.340
2.1
B243
$140.00










7'6"
5
3
4.0
.295
1.4
B332
$124.00

8'6"
5
3
4.5
.325
1.7
B345
$132.00

9'0"
5
3
4.5
.345
1.9
B194
$136.00

9'6"
5
3
4.0
.390
1.9
B198
$141.00










9'0"
6
3
4.5
.355
2.1
B195
$137.00

9'6"
6
3
4.5
.365
2.2
B199
$142.00


Yours sincerely,

Krzysztof Łyczek
maxtor
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 15:53
imię: Robert
nazwisko: Bujak

Re: Porównanie wędek AFTM4 - Yellowstone Angler

Post autor: maxtor »

Od niedawna mam muchóweczkę Hardy Zenith 9' #4, a więc nieco krótszą niż w przytaczanym teście. Na razie jest jedynie po próbach "ogrodowych" (z kołowrotkiem Hardy Ultralite DD 4000 i linką RIO Gold #4). Doskonały sprzęt. Wędka jest bardzo lekka, świetnie wyważona, wykonanie bez zarzutu. Delikatna, dokładna, ale przy próbach siłowych okazuje się, ża ma wyjątkowo mocny dolnik jak na tę klasę sprzętu. Szlifowane połączenia trzymają bardzo dobrze, bez tendencji do poluzowywania się. Myślę, że będzie to mój podstawowy sprzęt na suchą muchę na długie lata. Kołowrotek jest godny tej wędki (opinia na jego temat - model 7000 jest wyrażona na stronie Yellowstoneangler). Kupiłem go bardzo korzystnie (linka gratis) w USA. W razie potrzeby dysponuję namiarami.
Wydaje mi się (ku mojemu wielkiemu zadowoleniu), że Hardy się zdecydowanie "odradza" po pewnym okresie posuchy.
pzdr

Dzisiaj mogę dodać, że wrażenia w pełni potwierdziły się nad rzeką. Byłem na jętce, złowiłem ok. 10 ryb (własciwie rybek). Rzuca się wyśmienicie, prawie bez wysiłku, podaje muchę bardzo delikatnie. Z powodu rozmiaru ryb nie będę wypowiadał się o holowaniu. Miałem bezpośrednie porównanie z Sage Z-Axis #5, 9'. Dwa światy, oczywiście na korzyść Hardy'ego. Wydaje mi się, że jestem obiektywny, bo od wielu lat jestem fanem Sage: mam (miałem) 5 muchówek oraz 5 spinningów zbudowanych na blankach Sage (3 to morskie blanki muchowe, 1 TCX).
pzdr
ODPOWIEDZ