Rozmieszczenie przelotek

Zbuduj swój kijek. Co ? Jak ? Czym? Tutaj ...
Adam Obiegałko
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 25 sty 2011, 18:45
imię: Adam
nazwisko: Obiegałko
Kontakt:

Re: Rozmieszczenie przelotek

Post autor: Adam Obiegałko »

Yari napisał
Większość ( prawie wszystkie ) wędki mam robione na zamówienie. Kilka w USA u firmowych macherów np z Woodland. Na jesieni przyszedł też 9' 4-ro skład Custom-made z pewnej małej manufakturki na dalekim amerykańskim zadupiu w okolicach "podwójnego mostu" - Montana
Ja tam się na robieniu wędek nie znam - ale żaden z tych kijów nie ma przelotek praktycznie na złączach Również żaden fabryczny kij, który mam też tak nie ma. Czyli chyba coś nie tak z tym Twoim rozmieszczeniem.

Tak prawdę mówiąc to żaden argument.


Co do spacingu, jest wiele szkół, często różniących się zasadniczo.
Zapewne na tebelach producentów można polegać. W sieci można znaleśc sporo formuł pozwalających wykalkulowac rozłożenie przelotek tzw. „Guide spacing programs”.
Ja robiąc swoje custom bazuję tylko i wyłącvznie na własnej intuicji.
Adam Obiegałko
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 25 sty 2011, 18:45
imię: Adam
nazwisko: Obiegałko
Kontakt:

Re: Rozmieszczenie przelotek

Post autor: Adam Obiegałko »

Drewno świetne, chętnie odkupię klocek lub dwa.
Byłbym zobowiązany gdybyś podpowiedział w której stolarni je nabyłeś. Przyznam, że ostatnio sporo szperam w poszukiwaniu egzotyków z bujną fakturą, odpadów z obróbki nikt nie ma :( toteż w akcie desperacji rozważa zakup tarcicy :shock:
Krzysztof Łyczek
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:
Lokalizacja: Kraków/ obecnie Warszawa

Re: Rozmieszczenie przelotek

Post autor: Krzysztof Łyczek »

Co do spacingu, jest wiele szkół, często różniących się zasadniczo.
Zapewne na tabelach producentów można polegać.
Cześć
Ja bym był ostrożny z określeniem "zasadniczo" . Różnią się, ale czy tak bardzo? W zasadzie wszyscy lokują pierwsza przelotkę ok 4 cali za tip topem , następną około pięć. W zasadzie wszyscy ( lub prawie wszyscy ) dla wędki 9 stóp dadzą dziesięć przelotek i tip- topa. Największe ryzyko to złe rozstawy na szczytówce- to grozi złamaniem. Tabele do stosowania są raczej bezpieczne.
Dostałem kiedyś z zakupionym blankiem szklanym od Marka Steffena sugestie rozstawy- też zbliżone do tabelarycznych standardów.
O klejonkach się nie wypowiadam- łowiłem na nie 30 lat temu, to faktycznie tych przelotek było mniej.
Pozdrawiam
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: Rozmieszczenie przelotek

Post autor: venom »

Krzysztof Łyczek pisze: Ja bym był ostrożny z określeniem "zasadniczo" . Różnią się, ale czy tak bardzo? W zasadzie wszyscy lokują pierwsza przelotkę ok 4 cali za tip topem , następną około pięć.
Ale sage daje pierwsze 4 sztuki równo po 5 albo 5,5 cala i dopiero dalej zwiększająca się odległośc między kolejnymi... (zeby było smieszniej to rozstaw przelotek na dolnej częsci kija ma znów odwrotnie tzn mniejszy spacing niż inni producenci)
Daje to łatwiejsze rzucanie krótszą a co za tm idzie lżejszą linką przy zachowaniu pełnej mocy przy wyciagnietej całej bo wtedy obciązenia przejmuje środkowa częśc i dolnik
Co do przelotki na złaczu to czy ja wiem czy to aż tak źle??
My zwykle patrzymy na to z zewnatrz ale warto pomyslec jak głeboko wchodzi część żeńska na męska i czy przesunięcie przelotki wyżej nie spowoduje nadmiernego obciązenia blanku na krawędzi łaczenia własnie...
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
KONKAZ
Posty: 49
Rejestracja: czwartek, 8 gru 2011, 10:39
imię: Konrad
nazwisko: Kazimierski
Lokalizacja: Kurowice / Łódź

Re: Rozmieszczenie przelotek

Post autor: KONKAZ »

Adam Obiegałko pisze:Drewno świetne, chętnie odkupię klocek lub dwa.
Byłbym zobowiązany gdybyś podpowiedział w której stolarni je nabyłeś. Przyznam, że ostatnio sporo szperam w poszukiwaniu egzotyków z bujną fakturą, odpadów z obróbki nikt nie ma :( toteż w akcie desperacji rozważa zakup tarcicy :shock:


By nie uprawiać reklamy info na takie pytania daję na PRW.
Jak pisałem z odpadem jest różnie trafi się albo nie, fajny wzorek albo totalna dupa....Z tarcicy możesz wybarć.
Gdyby znalazło się więcej chętnych można rozważyć zakup tarciacy ( grubośc 35 mm) sprzedadzą jedną deskę albo kawałek 1000mm. Chlasnąłbym po 35 mm z szerokości i było by OK.

Drewienek, które mam na stanie nie sprzedaję. Mogę się podzielić. Wolną chwilą machnę fotki co mi zostało.
Pozdrawiam
Konrad
Pędzę bo mi się spieszy.
Krzysztof Łyczek
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:
Lokalizacja: Kraków/ obecnie Warszawa

Re: Rozmieszczenie przelotek

Post autor: Krzysztof Łyczek »

venom pisze:
Krzysztof Łyczek pisze: Ja bym był ostrożny z określeniem "zasadniczo" . Różnią się, ale czy tak bardzo? W zasadzie wszyscy lokują pierwsza przelotkę ok 4 cali za tip topem , następną około pięć.
Ale sage daje pierwsze 4 sztuki równo po 5 albo 5,5 cala i dopiero dalej zwiększająca się odległośc między kolejnymi... (zeby było smieszniej to rozstaw przelotek na dolnej częsci kija ma znów odwrotnie tzn mniejszy spacing niż inni producenci)
Daje to łatwiejsze rzucanie krótszą a co za tm idzie lżejszą linką przy zachowaniu pełnej mocy przy wyciagnietej całej bo wtedy obciązenia przejmuje środkowa częśc i dolnik
Co do przelotki na złaczu to czy ja wiem czy to aż tak źle??
My zwykle patrzymy na to z zewnatrz ale warto pomyslec jak głeboko wchodzi część żeńska na męska i czy przesunięcie przelotki wyżej nie spowoduje nadmiernego obciązenia blanku na krawędzi łaczenia własnie...
Marian, to ponizej to jest sage dla SLT 389
Zasadnicza róznica jest z innymi tabelami, ze większosć podaje wymiar do srodka przelotki, Sage do dołu stopki- i już na pierwszej przelotce leci prawie 1/2 cala róznicy.
Size Spacing
Guide 1 2/0t 4-5/8
Guide 2 2/0t 9-3/4
Guide 3 2/0t 16
Guide 4 2/0t 22-3/8
Guide 5 1/0t 28-3/4
Guide 6 1/0t 35-3/4
Guide 7 1t 43-9/16
Guide 8 2 52-5/8
Guide 9 3 62-13/16
Guide 10 10t 73-7/8
Poniżej dla TCR 4 skład do #4 9'
Size Spacing
Guide 1 1/0t 4
Guide 2 1/0t 8-3/8
Guide 3 1/0t 13-5/8
To chyba jedyny znany mi przykład, gdzie środek przelotki jest poniżej 4 cali od tip- topa.
Uzasadnienie proste- cholernie mocna wędka z delikatnym tipem- Adam takie uzasadnienie rozstawu nazywa wyczuciem i ma racje.
Pozdrawiam
yari
Posty: 516
Rejestracja: czwartek, 4 mar 2010, 23:36
imię: Jarosław
nazwisko: Stachowiak
Lokalizacja: Poznań

Re: Rozmieszczenie przelotek

Post autor: yari »

Adam Obiegałko pisze:Yari napisał
Większość ( prawie wszystkie ) wędki mam robione na zamówienie. Kilka w USA u firmowych macherów np z Woodland. Na jesieni przyszedł też 9' 4-ro skład Custom-made z pewnej małej manufakturki na dalekim amerykańskim zadupiu w okolicach "podwójnego mostu" - Montana
Ja tam się na robieniu wędek nie znam - ale żaden z tych kijów nie ma przelotek praktycznie na złączach Również żaden fabryczny kij, który mam też tak nie ma. Czyli chyba coś nie tak z tym Twoim rozmieszczeniem.

Tak prawdę mówiąc to żaden argument.


Co do spacingu, jest wiele szkół, często różniących się zasadniczo.
Zapewne na tebelach producentów można polegać. W sieci można znaleśc sporo formuł pozwalających wykalkulowac rozłożenie przelotek tzw. „Guide spacing programs”.
Ja robiąc swoje custom bazuję tylko i wyłącvznie na własnej intuicji.
Adam to właśnie jest argument :idea: :idea: :idea: :)
Sam autor tego wątku, zakładając go wiedziony był właśnie wątpiwością co do takiego sposobu mocowania :idea: - prawda :?:
Jak wspomniałem nie drzemie we mnie najmniejsza potrzeba znawstwa zasad rodbuildingu. Przyznam, że nigdy się nad tym nie zastanawiałem i ten wątek oraz to co Ty napisałeś pozwoli każdemu uzmysłowić sobie dlaczego wybieramy - wolimy, lepiej nam odpowiadają wędki jednych producentów a innych nie. :idea: Wędki kupuję ( każę sobie zrobić ) takie jakie mi odpowiadają :idea: Mógłbym napisać, wyrazić swoją opinię na temat wędzisk producentów pokazanych tutaj, mocujących przelotki na złączach. Ale po co :?: " De gustibus non est disputandum". :idea: I jeszcze o jakąś złośliwość może by ktoś mnie posądził. A ja naprawdę się wcześniej nad tym nie zastanawiałem, dlaczego tak jest, że wolę tych od tamtych :) Bardzo dobrze, że możemy wybierać. Inaczej świat by był "KRLD". Zatem różnorodność jest dobrem. Każdy niech wybiera jak chce. :idea:
To co napisałeś na samym końcu - "Ja robiąc swoje custom bazuję tylko i wyłącvznie na własnej intuicji." - Tylko potwierdza to co napisałem wcześniej
Reasumując - argumentowałem, dając jednocześnie pytającemu pod rozwagę, że są producenci, którzy takich rozwiązań nie stosują, a mają bardzo dużą ilość zwolenników - klientów. :idea: :)

Pozdrawiam.
"Machaj wędą - ryby będą" :)
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: Rozmieszczenie przelotek

Post autor: venom »

Krzysku a patrzyłeś na XP??
Size Spacing
Guide 1 1t 6
Guide 2 1t 12-1/16
Guide 3 1t 18-1/4
Guide 4 1t 24-5/16
Guide 5 1 30-5/8
Guide 6 1 38-1/8
Guide 7 2 46-7/8
Guide 8 2 56-1/4
Guide 9 3 65-13/16
Guide 10 4 76
Guide 11 12t 87-1/2

10 stopowa #6
6 cali do dołu stopki to chyba będzie jakoś ponad 5,5 cala do środka ;-)
O takich przypadkach pisałem gdzie celowo zwiekszono rozstaw na szczytówce w celu jej "udelikatnienia" a tak po prawdzie to zmniejszeniu klasy AFTM i pozornym zwiększeniu mocy kija gdy z ten sam blank w "normalnym" uzbrojeniu z dedykowana linką nie bardzo chce gadać, przestaje być taki "fast" i staje się bardziej komunikatywny dla miłosnika tradycyjniejszych rozwiązań ;-)
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
Krzysztof Łyczek
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:
Lokalizacja: Kraków/ obecnie Warszawa

Re: Rozmieszczenie przelotek

Post autor: Krzysztof Łyczek »

Stopka #1 holowaya ma 21 mm . Faktycznie dostajemy 2 mm powyżej 5,5 cala do środka przelotki
A zjeżdżając z długością wędki o 6 cali w tym samym typie już rozstaw mają taki:
696-4 XP
Size Spacing
Guide 1 1t 4-15/16
Guide 2 1t 9-7/8
Guide 3 1t 15-11/16
Dlaczego- nie wiem .
Mam wrażenie, że wszystkie te dziesięciostopowe czteroskłady XP mają te 6 cali na górze.
A przy nieco krótszej wędce już potem jest "normalniej " Ja bym to różnicował niżej, nie na szczytówce.
Ale czy ja muszę wszystko wyjaśnić?
Kiedyś Talona mailowo pytalem o pewną niekonsekwencję w danych technicznych- odpowiedzi brzmiała - bo świat nie jest idealny i czasem " tooling is impossible to get tooling" ( czego znaczenia się tylko domyślam i potem było dalsze wyjaśnienie w luźnym tłumaczeniu - zmieniasz parametry wędki zmieniając pewien szablon
Widocznie ten typ tak ma.......
KONKAZ
Posty: 49
Rejestracja: czwartek, 8 gru 2011, 10:39
imię: Konrad
nazwisko: Kazimierski
Lokalizacja: Kurowice / Łódź

Re: Rozmieszczenie przelotek

Post autor: KONKAZ »

Witam,
Zgodnie z obietnicą fotka egzotyków jeśli ktoś by reflektował:
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Pozdrawiam
Konrad
Pędzę bo mi się spieszy.
Adam Obiegałko
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 25 sty 2011, 18:45
imię: Adam
nazwisko: Obiegałko
Kontakt:

Re: Rozmieszczenie przelotek

Post autor: Adam Obiegałko »

Ja reflektuje.

Mogę w nagrodę podzielić się merbau'em.
KONKAZ
Posty: 49
Rejestracja: czwartek, 8 gru 2011, 10:39
imię: Konrad
nazwisko: Kazimierski
Lokalizacja: Kurowice / Łódź

Re: Rozmieszczenie przelotek

Post autor: KONKAZ »

Adam,
Merbau to te cztery wałki na dole.
Badi dwa pionowe wałki po lewej mają już właściciela. Zadzwonię.
Konrad
Pędzę bo mi się spieszy.
ODPOWIEDZ