Chrabąszcz - step by step

Szkółka wiązania much wszelakich, komentarzem i zdjęciem okraszona
ODPOWIEDZ
Adam Gierczak
Posty: 523
Rejestracja: środa, 30 lis 2011, 00:06
imię: Adam
nazwisko: Gierczak
Lokalizacja: Warszawa

Chrabąszcz - step by step

Post autor: Adam Gierczak »

W związku z prośbą znajomego o zrobienie stepiku chrabąszcza, odważyłem się go zrobić. Proszę wybaczyć jakość zdjęć, ważne, że widać co i jak. Opiszę moje kroki po kroku - jeśli macie jakieś pomysły co inaczej/ lepiej / zrobić - będę wdzięczny.

Materiały:

Hak 6-8
Nić wiodąca brąz lub czarna
Sierść sarny zimowa
Pianka 2mm brąz lub czarna
Pióro na nóżki - u mnie jest to siodło kury brązowe



1. Jak zawsze nić na tułów.
Obrazek



2. Na sam początek mocujemy sierść sarny w części tylnej haka - ma ona imitować lekko wystające skrzydełka i maskuje mocowanie pianki:
Obrazek



3. Teraz wycinamy piankę, szer. ok 10mm, ścinamy koniec w klin:
Obrazek



4. Mocujemy piankę od strony klina - piankę przykładamy do boku haka, nić zabierze ją na górę haka:
Obrazek



5. Jedziemy z sierścią sarny mocując po niedużym pęczku jeden za drugim - fajnie, jeśli mamy 2 kolory sierści - ciemny i jaśniejszy, można zrobić segmentację:
Obrazek



6. Zostawiamy ok 3-4mm miejsca wolnego od oczka:
Obrazek



7. Wyczesujemy szczoteczką sierść i przycinamy nadmiar sierści z góry:
Obrazek



8. Przechylamy piankę do przodu i mocujemy ją nicią. Ważne, aby przymocować ją dobrze i już teraz umiejscowić na górze. Ja użyłem nici uni 6/0, 2-3 nawoje wystarczają:
Obrazek




9. Przechodzimy nicią na trzonek haka i wykonujemy węzeł, odcinamy nić. Następnie odcinamy nadmiar pianki i ścinamy ją w klin - musimy jednak pamiętać aby zostawić dość duży kawałek, który umożliwi nam umocowanie pianki na koniec:
Obrazek



10. Wyjmujemy muchę z imadła i strzyżemy sierść. Kształtujemy chrabąszcza - lekka łódeczka od spodu, tylna część ścięta w czubek, który ma imitować wystające lekko skrzydełka. Po całej operacji mucha w imadło i mocujemy z powrotem nić na trzonku haka:
Obrazek



11.Mocujemy pióro na jeżynkę - tu jest to pióro siodłowe kury, mucha doskonale pływa, a siodło zdecydowanie lepiej pracuje w wodzie imitując nóżki:
Obrazek



12. Nawijamy jeżynkę. Po nawinięciu jeżynki przeczesujemy ją w dół, następnie mocujemy nicią piankę:
Obrazek



13. Odcinamy zbędną resztę pianki, węzeł końcowy i gotowe!
Obrazek


Raz jeszcze proszę wybaczyć jakość zdjęć - mam nadzieję jednak, że widać wszystko; a czego nie widać niech opis to nadrobi.

Życzę co najmniej 2kg kleni :)
WSZYSTKIM WYDAWAŁO SIĘ, ŻE TO NIEMOŻLIWE, ŻE TEGO NIE DA SIĘ ZROBIĆ. WTEDY PRZYSZEDŁ KTOŚ, KTO NIE WIEDZIAŁ, ŻE TO NIEMOŻLIWE I TO ZROBIŁ.
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Chrabąszcz - step by step

Post autor: Janusz Panicz »

Git :vinko: Fajna muszka.
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
Jędrek
Posty: 1766
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Andrzej
nazwisko: Kokoszka
Lokalizacja: z kątowni

Re: Chrabąszcz - step by step

Post autor: Jędrek »

Ja ze swej strony BARDZO DZIĘKUJĘ.
harp
Posty: 358
Rejestracja: sobota, 6 lis 2010, 00:20
imię: michał
nazwisko: kuczewski
Kontakt:

Re: Chrabąszcz - step by step

Post autor: harp »

Ja do swojego dowaliłem nogi z gumek.
Nowatek
Posty: 1709
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Nowatkowski
Lokalizacja: Płock/Stary Kraszew

Re: Chrabąszcz - step by step

Post autor: Nowatek »

Fajne bardzo Adam!!! Dzięki że ci się chciało.

Offtop
Kiedyś jak kupowałem sarnę całą (skórę) dostałem za symbolicznego złociaka drugą jak to chłop określił "barachło" (czy jak to się pisze), które i tak miał wyrzucić.
W większości sierść była bez końcówek, gość się nie mógł nadziwić po co mi to :D
i czemu to nie działa...

"Fajka to skuteczny sposób nadania nawet najgłupszej twarzy inteligentnego wyglądu"
Adam Gierczak
Posty: 523
Rejestracja: środa, 30 lis 2011, 00:06
imię: Adam
nazwisko: Gierczak
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chrabąszcz - step by step

Post autor: Adam Gierczak »

Jędrek pisze:Ja ze swej strony BARDZO DZIĘKUJĘ.
no i już wiem, że warto było :)
Nowatek pisze:Kiedyś jak kupowałem sarnę całą (skórę) dostałem za symbolicznego złociaka drugą jak to chłop określił "barachło" (czy jak to się pisze), które i tak miał wyrzucić.
W większości sierść była bez końcówek, gość się nie mógł nadziwić po co mi to :D
to było mu powiedzieć: na goddardy, na główki w zonkerach :) to by się dopiero zdziwił!
WSZYSTKIM WYDAWAŁO SIĘ, ŻE TO NIEMOŻLIWE, ŻE TEGO NIE DA SIĘ ZROBIĆ. WTEDY PRZYSZEDŁ KTOŚ, KTO NIE WIEDZIAŁ, ŻE TO NIEMOŻLIWE I TO ZROBIŁ.
Rysiek
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Ryszard
nazwisko: Sochaczewski
Lokalizacja: Kielce

Re: Chrabąszcz - step by step

Post autor: Rysiek »

Super stepik i wspaniały owad. Trzeba zapisać i zrobić w kilku wariantach. Chrabąszcz większy i na mniejszych hakach typu żuk.
Adam Gierczak
Posty: 523
Rejestracja: środa, 30 lis 2011, 00:06
imię: Adam
nazwisko: Gierczak
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chrabąszcz - step by step

Post autor: Adam Gierczak »

Rysiek pisze:na mniejszych hakach typu żuk.
żuki można robić bez sierściucha - małe rozmiary ciszej spadają na wodę. ja robię z pianki, z tułowiem z pawia i jeżynką z koguta.
WSZYSTKIM WYDAWAŁO SIĘ, ŻE TO NIEMOŻLIWE, ŻE TEGO NIE DA SIĘ ZROBIĆ. WTEDY PRZYSZEDŁ KTOŚ, KTO NIE WIEDZIAŁ, ŻE TO NIEMOŻLIWE I TO ZROBIŁ.
Rysiek
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Ryszard
nazwisko: Sochaczewski
Lokalizacja: Kielce

Re: Chrabąszcz - step by step

Post autor: Rysiek »

Dzięki Adam :cheers:
Adam Gierczak
Posty: 523
Rejestracja: środa, 30 lis 2011, 00:06
imię: Adam
nazwisko: Gierczak
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chrabąszcz - step by step

Post autor: Adam Gierczak »

nie ma za co. ale na razie nie piję wcale:) tak do jutra ;)
WSZYSTKIM WYDAWAŁO SIĘ, ŻE TO NIEMOŻLIWE, ŻE TEGO NIE DA SIĘ ZROBIĆ. WTEDY PRZYSZEDŁ KTOŚ, KTO NIE WIEDZIAŁ, ŻE TO NIEMOŻLIWE I TO ZROBIŁ.
ODPOWIEDZ