Jaka linka

Z każdej półki cenowej, recenzje, pytania, porady...
Marek Kowalski
Posty: 1502
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marek
nazwisko: Kowalski
Lokalizacja: Krakow

Re: Jaka linka

Post autor: Marek Kowalski »

Wiecie co, namieszaliscie mi w glowie. Chyba rzuce kostka.
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaka linka

Post autor: Janusz Panicz »

Marek Kowalski pisze:Wiecie co, namieszaliscie mi w glowie. Chyba rzuce kostka.
Marek, nie rzucaj kostką tylko umów się nad jakąś wodą (nawet miejska glinianka czy staw wystarczy) z kimś, kto ma trochę sprzętu DH. Popróbujesz i zobaczysz co dla Ciebie będzie najlepsze. Vision ma mieć otwarty basen przy nowym sklepie, więc też jest opcja i sprzęt będziesz mógł wypróbować różnisty a do tego dobiorą Ci od razu głowicę. Dobrze jest też zagłębić się nieco w temat, bo faktycznie zgłupieć można jak Ci każdy trochę inną koncepcję przedstawia. Polecam trzyczęściowy film Rio`s Modern Spey Casting. Film krąży w sieci a też ma go kliku naszych kolegów :vinko: Widziałem, że RIO wypuściło też nowy film w temacie pod nazwą RIO's Modern Spey Switch Casting.
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Jaka linka

Post autor: mkfly »

Janusz Panicz pisze:
Marek Kowalski pisze:Wiecie co, namieszaliscie mi w glowie. Chyba rzuce kostka.
Marek, nie rzucaj kostką tylko umów się nad jakąś wodą (nawet miejska glinianka czy staw wystarczy) z kimś, kto ma trochę sprzętu DH. Popróbujesz i zobaczysz co dla Ciebie będzie najlepsze. Vision ma mieć otwarty basen przy nowym sklepie, więc też jest opcja i sprzęt będziesz mógł wypróbować różnisty a do tego dobiorą Ci od razu głowicę. Dobrze jest też zagłębić się nieco w temat, bo faktycznie zgłupieć można jak Ci każdy trochę inną koncepcję przedstawia. Polecam trzyczęściowy film Rio`s Modern Spey Casting. Film krąży w sieci a też ma go kliku naszych kolegów :vinko: Widziałem, że RIO wypuściło też nowy film w temacie pod nazwą RIO's Modern Spey Switch Casting.
Próby na stawie lub w basenie w zderzeniu z warunkami polowymi szczególnie latem mogą okazać się druzgocące w skutkach.
W efekcie będziemy mieli fajną, nieprzydatną wędkę do łowienia w basenie.
Proponuję wyskoczyć ze mną gdzieś na dolną Łebę na przykład na lewy brzeg poniżej Żelazkowa, to miejsce szybko zweryfikuje umiejętności i przydatność posiadanego sprzętu, najlepiej latem jak pokrzywy będą miały po 1,5 metra wysokości.
Tam nie ma miejsca na Spey, D-loop i inne gówna. To jest dżungla, a łowić jakoś trzeba.
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: Jaka linka

Post autor: venom »

Marcin to tak jakbyś komuś chcącemu łowić na muche powiedział że tylko krótka nimfa spod kija bo na którymś z odcinków rzeki nie ma miejsca na rzuty znad głowy, rolki czy inne gówniane rzuty...
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Jaka linka

Post autor: mkfly »

venom pisze:Marcin to tak jakbyś komuś chcącemu łowić na muche powiedział że tylko krótka nimfa spod kija bo na którymś z odcinków rzeki nie ma miejsca na rzuty znad głowy, rolki czy inne gówniane rzuty...
Nie mówie nie, ale taka switchowa wędka dajmy na to na pomorzu się nie sprawdzi. Zobacz jak łowią nimi amerykańcy. Brodząc lub z łódki. Tak można.
beret32
Posty: 83
Rejestracja: poniedziałek, 9 sty 2012, 20:00
imię: Marcin
nazwisko: Gregorek

Re: Jaka linka

Post autor: beret32 »

Marek Napisal...Wydaje mi sie, ze na takiej rzece jak Leba precyzyjny rzut jest mozliwy tylko wedka jednoreczna...no niestety nie zgodzę się z kolegą .Mój syn w tym roku poraz pierwszy na łebie dostał do ręki DH 13 z gółwicami .Byłem pod wrażeniem z jaką precyzją podawał muchy pod zwisające gałęzie.
A jest zupełnym nowicjuszem w tym temacie.
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Jaka linka

Post autor: mkfly »

Jest możliwy bardzo precyzyjny rzut i w tej kwesti zgadzam się z Marcinem. Robię dwuręczną wędką miejsca które z jednoręczną omijałem szerokim łukiem.
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: Jaka linka

Post autor: venom »

MArcin dlatego własnie napisałem Markowi że musi sprawę przemysleć.
Jesli ma zamiar naparzać jedną ręką to przy długości 3.30 sobie bark wyrwie po całym dniu łowienia.
Jesli dwoma to warto pomyslec własnie o czymś 12,5 stopy.
Pamietaj też że Marek jest z Krakowa a na rzekach południa już jest gdzie wykonac normalny speyowy czy skandynawski bez potrzeby chlapania skagitem ;-)
Decyzja jednak już do Niego nalezy :-)
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Jaka linka

Post autor: mkfly »

Masz rację w jego przypadku kij 12,5 lub nawet dłuższy będzie bardziej uniwersalny.
Tylko już skończcie z tym chlapaniem skagitem. Jak się łowi tipem, który waży 320 grain to zawsze trochę chlapnie, ale bez przesady. Z resztą tu nie ma miejsca na sentymenty i liryczne uniesienia. Liczy się skuteczność, praktyczność, a w tym wypadku skagit na rzekach północy pozostawia konkurencje w cieniu.
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Jaka linka

Post autor: WujTom »

Dobra dobra, od wyrywania barków to ja tu jestem spec.

A co do kija. Marku, rzutów wędką dwuręczną się nie bój. To chyba nawet łatwiejsze, niż jedną ręką. Tzn na poziomie, jaki wymagają nasze pomorskie rzeki. Co do precyzji - tak jak Marcin pisał. Można precyzyjnie, i to bardzo. Na wędkach jak wiesz się nie znam w ogóle. Ale jeśli już koniecznie chcesz spec kij na trocie, a kto wie, może kiedyś i łososie gdzieś dalej, to raczej przemyśl kij DH. trochę to więcej kosztuje, ale po pierwsze, nikt Cię nie goni, a po drugie, gdzie będziesz wydawał te szwajcarskie miliony ;-). Życie ma być też trochę przyjemne, nie?
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
Paweł Ziętecki
Posty: 1646
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Paweł
nazwisko: Ziętecki

Re: Jaka linka

Post autor: Paweł Ziętecki »

Tomek, przecież Marek chce kupić kij TH (DH). Coś się zmieniło? Kwestia jest długości. Mareczny kijek jest krótki, jak na wędkę TH. W nr 9 nie jst to kijek do łowienia jedną ręką. Można spradycznie. Zresztą po kiego grzyba kupować kijek 11' przystosowany do TH , żeby nim machać jedną ręką.
Może na rzece Łebie są specyficzne warunki i potrzeba kija 14' lub 15'. Znam rzekę ze zdjęc. :P Długie pały są jednak na duże rzeki i duże ryby.
Paweł
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Jaka linka

Post autor: WujTom »

Przepraszam, oczywiście chodziło mi nie tyle o DH, co o długość. Akurat jeśli chodzi o Łebę - można krótszym kijem, miejscami jest wówczas trochę trudniej. Z drugiej strony Marcin (mimo iż ma tendencję do demonizowania ;-) ) ma trochę racji - latem niektóre odcinki są bardzo zarośnięte i wtedy lepiej się wspomóc długim kijem. W każdym razie chodziło mi o to, żeby Marek przemyślał zakup i po pierwsze nie bał się rzutów długim kijem dwuręcznym (i nie chodzi mi o rzuty znad głowy), oraz żeby nie ograniczał swoich planów wędkarskich tylko do Łeby. Czy innej polskiej rzeki trociowej.... Przyjdzie taki dzień, gdy pojawi się fajna okazja na wyjazd stricte łososiowy i wówczas dłuższy DH, oraz umiejętność posługiwania się nim będą jak znalazł... Ale oczywiście pozostaje inne rozwiązanie, o którym pozwoliłem sobie wcześniej wspomnieć - może Marek lubi sobie nowy kij kupić np raz w roku (albo i częściej), i długiego DH kupi tak czy inaczej. Tej przyjemności odbierać mu nie możemy. Moim celem było tylko i wyłącznie rozwianie wątpliwości Marka co do rzekomego braku precyzji rzutów typowych dla Dh, oraz tego, że takie rzuty są trudne i nie do opanowania. O!
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
Paweł Ziętecki
Posty: 1646
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Paweł
nazwisko: Ziętecki

Re: Jaka linka

Post autor: Paweł Ziętecki »

Fantastycznie się łowi dobrym kijkiem DH 11'. Poezja. :P
Paweł
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Jaka linka

Post autor: WujTom »

Ok. To ja już się nie odzywam. Za mało wiem o tym. Sorki za zamieszanie.
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Jaka linka

Post autor: mkfly »

Paweł Ziętecki pisze:Fantastycznie się łowi dobrym kijkiem DH 11'. Poezja. :P
No i w końcu trza być trendy i jak to Rafał mówi ruch w interesie musi być. :lol:

Wuju, fajnie to wszystko ująłeś w poprzedniej wypowiedzi, przyklepuję to. :cheers:
ODPOWIEDZ