Nowoczesny zestaw łososiowy.

Artykuły i relacje Forumowiczów
Rafal15_10-11
Posty: 784
Rejestracja: niedziela, 20 lut 2011, 15:09
imię: Rafał
nazwisko: Kamiński

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Rafal15_10-11 »

Generalnie wagi i długości głowic skandynawskich podaje się bez polyleadera
Co nie oznacza że trzeba go koniecznie używać
Można zastosować głowicę on te 2-3m dłuższą albo jak nie rzucamy na duże odległości to nawet można łowić że tak powiem sote.
Ja natomiast nigdy tego nie robię (zresztą jak 98% wędkarzy) bo zastosowanie polyleadera daje nam możliwość bardzo szybkiego modyfikowania zestawu.
Po za tym takim zestawem się łatwiej rzuca
Rafal15_10-11
Posty: 784
Rejestracja: niedziela, 20 lut 2011, 15:09
imię: Rafał
nazwisko: Kamiński

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Rafal15_10-11 »

Kontaktowałem się z Jaapem z Guideline w temacie DDC.
Mówi że zwykle łowi całą linką (13,5) bez używania polyleadera.
I to by się zgadzało .
Jedynie do tipa pływającego dokłada poly leader pływający bądź intermediate i to też się zgadza
mack
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 5 lut 2010, 19:18
imię: maciek
nazwisko: sarnik

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: mack »

wielkie dzieki za pomoc Rafał! W takim razie zanim ciachnę cokolwiek z mojego connecta 9/10, który waży 40g wypróbuję jak chodzi całość, chociaż wydaje się to trochę dużo na kij w klasie 8/9 (bIIx 14')... Chociaż na steelheadbum rekomendują do tego kija głowice powyżej 600grain ale dotyczy to głowic skagit..
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Andrzej R. »

Boron 2x 14' 8/9 głowica skandynawska powinna ważyc 34 gr. Chyba do tego dokładałem polyleader intermediate 12' ale tego na 100% ale tak na 90 chyba :)nie pamietam. Zrób zestaw 35-36 gr bez polyleadera i zobacz jak się tym rzuca (czy nie jest przeciążone) Jeżeli sam nie nie będziesz w stanie ocenić to niestety trzeba poprosić kogoś z doświadczeniem , ale wydaje mi się że to było 34 gr + int polyleader czyli 34+ok 2 gr+36 gram. Skagit to Airflo compact 540-570 grain :)
Rafal15_10-11
Posty: 784
Rejestracja: niedziela, 20 lut 2011, 15:09
imię: Rafał
nazwisko: Kamiński

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Rafal15_10-11 »

Andrzej Ty się minąłeś z powołaniem, powinieneś być aptekarzem ;)
Ale dobrze, dobrze ryby lubią jak się je traktuje poważnie.
Testowałem borona jednego naszego nawiedzonego kolegi , masakra
Ale co klo lubi

Co do głowic to należy ciąć z umiarem i pomalutku.
W myśl zasady że kijaszek zawsze można pocieniowac ale pogrubasić się nie bardzo da ;)
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Andrzej R. »

Rafal15_10-11 pisze:Andrzej Ty się minąłeś z powołaniem, powinieneś być aptekarzem ;)
hahahahaha
Rzucałem dwa razy takim kijkiem . Raz na Morrum i raz na Wkrze :) i głowica 34 gr + polyleader intermediate i leciało daleko, daleko jak złe. Również testowałem borona jednego z naszych "nawiedzonych"kolegów ale on ma 15' 9/10 chyba tylko ostatnio połamał go ???? :roll:
Rafal15_10-11
Posty: 784
Rejestracja: niedziela, 20 lut 2011, 15:09
imię: Rafał
nazwisko: Kamiński

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Rafal15_10-11 »

czyli miał ;-)
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Andrzej R. »

naprawia w US ale ma teraz również ślicznotkę Burkheimera 14,5m #9 :)
Rafal15_10-11
Posty: 784
Rejestracja: niedziela, 20 lut 2011, 15:09
imię: Rafał
nazwisko: Kamiński

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Rafal15_10-11 »

Było coś takiego “ mnóstwo sprzętu nic talentu” ;)
Ale może jestem niesprawiedliwy
to tak z zazdrości
mack
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 5 lut 2010, 19:18
imię: maciek
nazwisko: sarnik

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: mack »

Dzieki Andrzej za precyzyjną podpowiedź, wezme całość nad wodę i zaczne bez skracania i bez polyleadera, jak bedzie z ciężko to nozyczki pójdą w ruch.

Tego Borona kupiłem z drugiej ręki jako pierwszy kij DH bo podobno jest uniwersalny.. Jak na razie uzywałem do niego tylko głowicy Airflo skagit compact 630 grain i leciało, ale nie wiem czy było optymalnie, nie mam porównania... Jak nabiorę więcej wprawy i doswiadczenia i popróbuję innych wędek, to pewnie będę w stanie określić lepiej jakie kije mi leżą. Zakup topowego kija DH to duzy wydatek i nie chce wyboru dokonywać w ciemno.
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Andrzej R. »

Z tym skagitem 630 grain to chyba trochę przesadziłeś. Szkoda tak przeciążać wędkę jeśli nie trzeba. Boronem 2x będzie dobrze się uczyło rzucać gdyż jest b wyrozumiały dla początkujących niż kije b szybkie . Udziwignie myślę też cięższa linkę niż waga o której wspominałem w poprzednich wypowiedziach lecz trochę trzeba zmodyfikować technikę rzutu. Z dobrą techniką można równiej pokusić się o głowice trochę lżejsza np 32 gr ale to również wymaga trochę innego podejścia do rzucania:)
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Janusz Panicz »

Jak czytam to co pisze Andrzej i Rafał to strach się bać :wink: Do DH widzę trzeba alchemika albo dobrego trenera. Przyciąć, zważyć, zmienić technikę rzutu do innej wagi. Lekko nie będzie :shock: Muszę przyszykować spory budżet na kolejne lata :mur:
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Andrzej R. »

Janusz rzecz jest w tym ,że jeśli mamy linkę lżejsza niż taka która wydawałaby sie komfortowa to po prostu dobrze jest użyć szybkiego kija i nadać lince duża większą szybkość a poprzez krótki ruch i ostre zapracowanie dolna ręką. Bawiąc się w ten sposób z linką ciężką i szybkim kijem narażamy go po prostu na złamanie :nunu: W takim przypadku zachowałbym się trochę inaczej :wink:
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Janusz Panicz »

Andrzej, to taki żarcik z mojej strony był :wink: Myślę, że sporo wiem jak to z punktu widzenia fizyki działa, tyle, że dla wędek jednoręcznych. W jednoręcznych jak mi zabraknie pałera to sobie popracuję double haul'em żeby nadać sznurowi większą prędkość i lepiej doładować wędkę. Nie lubię też łowić przeciążonymi zestawami. Tyle, że jak widzę DH to jeszcze kilka zmiennych ekstra do wzoru :P

PS.
Jeśli dobrze zgaduję o kim mowa w temacie "nawiedzonego kolegi", to jestem z nim jutro umówiony pośmigać na naszej żwirowni tym Winstonem (który wcale nie jest połamany) i mam nadzieję też tym nowym Burkheimer'em :D
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Andrzej R. »

Rafał tak wyrażał się chyba o koledze Tomku z Rz. a jemu niestety złamał się wiston 15' :shock:
ODPOWIEDZ