Nowoczesny zestaw łososiowy.

Artykuły i relacje Forumowiczów
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Andrzej R. »

Piszą trochę o zaletach MOW ,że można kontrolować głębokość prowadzenia muchy poprzez zastosowanie odpowiedniej długości tonącej części zastosowanej w tipie a jednocześnie zachować odpowiednia długość zestawu (3x dł wędki)aby możliwe było rzucanie tym. Może i fajnie się tym rzuca a moze jest to trochę markietingowy bełkot aby coś nowego wprowadzić na rynek . Ostatnio zasada 3 x dł została złamana do 2,5 x gdyż wprowadzono nowe profile głowic np airflo compact które mają max 27 feet a używamy je również do 15' wędek. Jeśli się nie mylę a nie chce mi się w tej chwili wertować stron internetowych dla weryfikacji to dla krótkich wędek np 10-12' zmodyfikowano profil głowicy i zastosowano w wersjach skagit short RIO lub skagit switch airflo i tutaj można zastosować już zasadę 2 x dł wędki. Wracając do tematu to jeżeli do wędki 12' zastosujemy wersje short głowicy skagitowej i użyjemy krótkiego 5' tipa to wg w/w zasady 12x2=24 (20' skagit short+5'tip) powinno wszystko grać i wtedy możliwe by było uzycie krótkiego tipa bez używania MOW , ale pewnie ludzie zwiazani z RIO powiedzieli by ze dlaczego nie używać tipów RIO MOW skoro je wymyślono dla ułatwienia sobie ......życia no i oczywiście aby ........ był ruch w interesie :) Niestety największą bolączką u nas jest brak ryb i szukamy sobie tematów zastępczych w postaci kupowania coraz to nowego sprzętu , który można by zminimalizować do niezbędnego minimów aby cieszyć się po prostu łowieniem ryb :peace:
Rafal15_10-11
Posty: 784
Rejestracja: niedziela, 20 lut 2011, 15:09
imię: Rafał
nazwisko: Kamiński

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Rafal15_10-11 »

Zgadzam się tobą Andrzeju w całej rozciągłości . Ja też przechodziłem przez fazę kupowania coraz nowych linek, niczemu to nie służy, oprócz oczywiście ruchy w interesie .
Efekt jest taki że co najmniej połowa nie widziała i nie zobaczy nigdy wody.
W skagicie jedna głowice i 4-5 tipów załatwia całkowicie sprawę
Można w to samo iść i w głowicach skandynawskich . Guideline czy Vision maja też takie rozwiązanie
Belly plus dołączane tipy. Właśnie sobie cos takiego zanabyłem do ślicznego nawego switcha .
Pewnie w 90% przypadków będę używał tipa pływającego ale jak trzeba to jest intermediate czy s3.
Do cięższych wędek są też tipy mocniej tonące .
Poza extremalnymi warunkami gdy potrzebujemy całkowicie pływających linek , takie rozwiązanie jest jak najbardziej OK
cygant
Posty: 5652
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Cygan
Lokalizacja: Świątniki Górne /k Krakowa
Kontakt:

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: cygant »

Tak czytam , próbuje się czegoś nauczyc, i wychodzi mi, że najlepiej w takich sytuacjach...kupić spinning ;)
"A taka to była spokojna okolica. Nawet skrzaty z rzadka jeno szczały tu babom do mleka. ..."
Rafal15_10-11
Posty: 784
Rejestracja: niedziela, 20 lut 2011, 15:09
imię: Rafał
nazwisko: Kamiński

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Rafal15_10-11 »

to nie jest dobre wyjście , proponuję łóżko karpiowe i wiaderko kulek ;)
cygant
Posty: 5652
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Cygan
Lokalizacja: Świątniki Górne /k Krakowa
Kontakt:

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: cygant »

o to to .... Wszystko w kupie, nie trzeba po brzegu łazić :D Ale zaś trzeba przyczepke , żeby ten majdan nad wode dotargać :D
"A taka to była spokojna okolica. Nawet skrzaty z rzadka jeno szczały tu babom do mleka. ..."
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Andrzej R. »

Rafał wysłałem smsa ale z tego co doczytałem to ta linka to ACE switch ?
Rafal15_10-11
Posty: 784
Rejestracja: niedziela, 20 lut 2011, 15:09
imię: Rafał
nazwisko: Kamiński

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Rafal15_10-11 »

Andrzej widzę że Mikołaj przyniósł nam dokładnie takie same patyki :):)

http://hurch.pl/ace-dh-tips-p126.html" onclick="window.open(this.href);return false;
a tą głowice do niej zanabyłem
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Andrzej R. »

Niestety sam musiałem robic za swojego mikołaja :) hahahhahaa
ja wspominałem o tej lince ale Krzysiek chyba jej jeszcze nie ma w swojej ofercie

http://www.visionflyfishing.com/page.ph ... 62&pid=326" onclick="window.open(this.href);return false;
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Andrzej R. »

Rafał jakiej długości są tipy w przy zestawie który nabyłeś ?
Krzysztof Kozlowski
Posty: 339
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Krzysztof
nazwisko: Kozłowski
Lokalizacja: Irlandia

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Krzysztof Kozlowski »

Panowie a co to za patyki chwalic się pany :)
Rafal15_10-11
Posty: 784
Rejestracja: niedziela, 20 lut 2011, 15:09
imię: Rafał
nazwisko: Kamiński

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Rafal15_10-11 »

wędkarz prawdy nie powie więc po co pytać ;)
Switch Visiona do linki 7
Krzysztof Kozlowski
Posty: 339
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Krzysztof
nazwisko: Kozłowski
Lokalizacja: Irlandia

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Krzysztof Kozlowski »

Dzięki Rafał :)
iREK
Posty: 189
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Ireneusz
nazwisko: K.

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: iREK »

Andrzej R. pisze: Jeśli się nie mylę a nie chce mi się w tej chwili wertować stron internetowych dla weryfikacji to dla krótkich wędek np 10-12' zmodyfikowano profil głowicy i zastosowano w wersjach skagit short RIO lub skagit switch airflo i tutaj można zastosować już zasadę 2 x dł wędki. Wracając do tematu to jeżeli do wędki 12' zastosujemy wersje short głowicy skagitowej i użyjemy krótkiego 5' tipa to wg w/w zasady 12x2=24 (20' skagit short+5'tip) powinno wszystko grać i wtedy możliwe by było uzycie krótkiego tipa bez używania MOW , ale pewnie ludzie zwiazani z RIO powiedzieli by ze dlaczego nie używać tipów RIO MOW skoro je wymyślono dla ułatwienia sobie ......życia no i oczywiście aby ........ był ruch w interesie :)
Mylisz się Andrzej, najkrótsza głowica skagit short ma 6,1m czyli już więcej niż 2 x kij 10'
Wg mnie głowicą skagitową nie da się komfortowo rzucać z krótkimi tipami np 5'
Tip musi trochę ważyć i mieć odpowiednią długość bo stabilizuje głowicę w locie, spróbuj rzucić samą głowicą bez tipa
i będzie wszystko jasne,
do pewnej długości tip będzie się zachowywał jak leedcore czyli majtał bezwiednie na wszystkie strony
zamiast przejść w pętle po głowicy
Andrzej R. pisze: Niestety największą bolączką u nas jest brak ryb i szukamy sobie tematów zastępczych w postaci kupowania coraz to nowego sprzętu , który można by zminimalizować do niezbędnego minimów aby cieszyć się po prostu łowieniem ryb :peace:
to na pewno : )
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Andrzej R. »

Mylisz się Andrzej, najkrótsza głowica skagit short ma 6,1m czyli już więcej niż 2 x kij 10'
Wg mnie głowicą skagitową nie da się komfortowo rzucać z krótkimi tipami np 5'
Tip musi trochę ważyć i mieć odpowiednią długość bo stabilizuje głowicę w locie, spróbuj rzucić samą głowicą bez tipa
i będzie wszystko jasne,
do pewnej długości tip będzie się zachowywał jak leedcore czyli majtał bezwiednie na wszystkie strony
zamiast przejść w pętle po głowicy
Irek jeszcze raz przelicz to : 12' x 2 = 24 ' skagit short 20' (6,1 mb) + 5 ' = 25 ' czyli jest zachowane mininum 24' (2x dl wędki ) Ja nie twierdzę że będzie to super komfortowe rzucanie . Jeśli zestaw będzie dłuższy niż 2x dł wędki to jeszcze oczywiście lepiej . Jutro sprawdzę switcha z 20' (6,1 mb) skagitem i spróbuje również takiego 5' tipa i zobaczę czy to współpracuje ze sobą . Poza tym nie jestem zwolennikiem przeciążania kija skagitem i staram się używać dolnej granicy wagi tak aby nie uszkodzić wędki a w sytuacji kiedy nie stosuję cięzkich jak łańcuch tipów to po prostu rzucę speyem takim zastawem i tyle. :P i nie muszą to byc rzuty "born in water"
Naprawdę nie jestem pewien czy ta zasada obowiązuje przy shortach dł zestawu = min 2x dł wędki a tak bardzo nie chce mi się wertować internetu ale może, może ....... znajdę to

Pozdrawiam,
Andrzej
o
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Nowoczesny zestaw łososiowy.

Post autor: Andrzej R. »

Niestety na szybko nie mogę znaleźć nic w necie na poparcie tego co napisałem>ten mój switch ma 10,5 feet więc jak dołożę jutro 20' skagit short plus 5 ' tip T14 lu T12 to i tak zestaw będzie w granicach 2,5 raza dl wędki więc nie sprawdzę zachowania tej zasady dł zestawu = 2x dl wędki, ale cóż może mnie sie coś pomyliło ale zaraz przejże Skagit Mastera 2 i zobaczę jakie Scott Howell zmontował zestawy do switcha TCX 11'9" oraz do wędki 12,5 feet
ODPOWIEDZ