RIO Scandi czy RIO Skagit ???

Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

RIO Scandi czy RIO Skagit ???

Post autor: Janusz Panicz »

Powitać zacne grono łososiowców :uklon:

Pytanie mam nie do końca łososiowe, ale w temacie speyowym. Zamówiłem sobie sprzęcik z przeznaczeniem na tęczaki oraz głowacice w Polsce, Słowenii, a może kiedyś na coś poważniejszego w Irlandii lub Skandynawii. Wędka 12 stóp w klasie AFTM8. Muchami będę śmigał takimi około 8cm, a w porywach do 15 cm. Głównie sierściuchy i intrudery. Co wziąć:

http://www.rioproducts.com/fly-lines/sp ... t-versitip

czy

http://www.rioproducts.com/fly-lines/sp ... t-versitip

Mam już swojego faworyta, ale że się nie znam, chętnie posłucham rad doświadczonych kolegów. Z góry dzięki za info wszelakie :vinko:
Przy okazji jakiej długości tipy wybrać/zrobić do takiej długości wędki?
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
iREK
Posty: 189
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Ireneusz
nazwisko: K.

Re: RIO Scandi czy RIO Skagit ???

Post autor: iREK »

to proste jak konstrukcja cepa Janusz i zależy głównie od wagi przynęty
Jak chcesz rzucać 15cm streamerem na głowatkę to linka scandi odpada i tyle.
Klasa 8 to takie minimum raczej do 15cm, a na Sanie jesienią można tylko powyżej 15cm
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: RIO Scandi czy RIO Skagit ???

Post autor: Janusz Panicz »

Gdyby to było takie proste Irek to bym nie pytał :wink: Logika nakazuje skagit, ale różne opinie słyszałem. Wiem, że na Sanie poza sezonem pstrąga tylko od 15cm w górę, więc jak założę 15cm to też będzie :P Na pewno nie będę łowił na kluchy około 20cm.
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
iREK
Posty: 189
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Ireneusz
nazwisko: K.

Re: RIO Scandi czy RIO Skagit ???

Post autor: iREK »

to może przytocz te opinie bo nie wiem z czym polemizuje,
Janusz będę się upierał, że to proste i oczywiste wręcz, nie sądzę żeby ktokolwiek kto miał do czynienia z dwuręczną wędką
polecił linkę scandi do dużych much. Można się jedynie zastanawiać czy 8 nie będzie za mało
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: RIO Scandi czy RIO Skagit ???

Post autor: Janusz Panicz »

Opinii wolę nie przytaczać, ale byłbyś zaskoczony niektórymi - doradzano mi nawet linki long belly. Ja sam sporo poczytałem i wyszło mi że jedyne słuszne rozwiązanie do realizacji założeń to skagit, ale brak mi praktyki więc wolę zasięgnąć wiedzy.
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
iREK
Posty: 189
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Ireneusz
nazwisko: K.

Re: RIO Scandi czy RIO Skagit ???

Post autor: iREK »

ja bym wzial skagit i 10' tipy
do wedki 12'6'' mam 15 stopowe i troche dlugie sie wydaja,
tylko tak jak pisalem, z duzymi muchami mozesz troche byc rozczarowany przy wedce #8
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: RIO Scandi czy RIO Skagit ???

Post autor: mkfly »

Tylko skagit, ale wędkę bym wziął dłuższą. Klasa może być.
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: RIO Scandi czy RIO Skagit ???

Post autor: Andrzej R. »

iREK pisze:ja bym wzial skagit i 10' tipy
do wedki 12'6'' mam 15 stopowe i troche dlugie sie wydaja,
tylko tak jak pisalem, z duzymi muchami mozesz troche byc rozczarowany przy wedce #8
W październiku używałem 12'6" 9/10 z linką skagitową i 15' tipy T17 i wcale nie miałem odczucia ,że są zbyt długie.
Myślę ,że skagit będzie odpowiedniejszy do rzucania tak dużymi muchami przy tak krótkiej wędce.
kilka zdjęć z październikowego wędkowania.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: RIO Scandi czy RIO Skagit ???

Post autor: Janusz Panicz »

Dzięki Panowie :D Utwierdziliście mnie w kierunku, bo też byłem bardziej za skagitem.

Marcin, ja jak słyszę "tylko ..." to staję się jeszcze bardziej ostrożny. Osobiście unikam takich stwierdzeń, bo nie zawsze jest czarne albo białe.

Te głowice Scandi Short są dość krótkie i widziałem jak szpenio z RIO rzuca nimi z uwiązanymi sporymi obciążonymi tubkami. Na wędkę zdecydowałem się 12 stopową bo nie chciałem klasycznego switcha 11 stóp. Chciałem mieć bardziej wydłużony uchwyt niż w switchach. W sumie myślałem o 12,6 stopy, ale po dyskusji z budowniczym padło na równe 12.

Andrzej, fotki widziałem zaraz po Waszym powrocie dzięki Bartkowi, a tydzień później widziałem się z Adamem, więc relację miałem z pierwszej ręki :D Słyszałem też opowieści o odpływających głowicach i zatartym hamulcu :shock: Miejsce piękne, ryby piękne i ekipa doborowa :vinko: (w przewadze moi ziomale :P ).
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
Paweł Ziętecki
Posty: 1646
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Paweł
nazwisko: Ziętecki

Re: RIO Scandi czy RIO Skagit ???

Post autor: Paweł Ziętecki »

Janusz, obawiam się, że żadną linką do Twojej wędki nie rzucisz sensownie technikami spey muchą 15+ cm.
Natomiast linka dobrana do rzutów spey/skagit będzie za ciężka do rzutów z nad głowy.
Paweł
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: RIO Scandi czy RIO Skagit ???

Post autor: Janusz Panicz »

Z nad głowy nie będę rzucał - a przynajmniej nie planowałem. Szczerze, to planuję łowić głównie na muchy w okolicach 7-8 cm. Się zobaczy jak to w praniu wyjdzie.

PS.
Jak masz czas to zadzwoń do mnie plis - pogadamy o tych głowicach :vinko: Albo napisz kiedy mogę zadzwonić (poniedziałek odpada - mam urwanie :mur: ).
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: RIO Scandi czy RIO Skagit ???

Post autor: mkfly »

Janusz zasada jest prosta.
Duże muchy skagit
Małe muchy scandi
Słowa tylko użyłem bo zaznaczyłeś że chcesz łowić dużymi muchami, stąd wybór jest jednoznaczny.

Chcesz połowić ciężkimi tipami - skagit
Chcesz popracować z polyleaderami - scandi

Mimo wszystko obstawał bym za kijkiem 13-14 stóp, będzie chyba trochę bardziej uniwersalny mimo wszystko. No i zawsze można trochę dłuższego tipa zastosować i zasadniczo jak pojedziesz na Pomorze latem na srebrniaka to bedziesz wiedział dlaczego... :lol:
Przy doborze linki skagit kieruj się wzorem 3xdługość kija = długośc tipu+głowicy skagit tak mniej więcej. Jak wcelujesz pomiędzy 2,5-3,5 też bedzie OK.

Miłej zabawy :D
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: RIO Scandi czy RIO Skagit ???

Post autor: Janusz Panicz »

Dłuższą wędkę to w następnym kroku ale 10/11 albo 9/10 :D Ale to jak będę jechał do BC :twisted: Na zabawę liczę już z tą krótszą - nawet jeśli nie będzie ryb, śmiganie takim sprzętem to zajebista radocha :vinko: Liznąłem DH i się spodobało :vinko:
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
romaro_rr
Posty: 148
Rejestracja: sobota, 8 paź 2011, 11:02
imię: Robert
nazwisko: Ringwelski
Lokalizacja: Stargard szcz-Diepholz

Re: RIO Scandi czy RIO Skagit ???

Post autor: romaro_rr »

Odświeżę trochę temat, bo tez mam co nie co do powiedzenia :faja:
Panowie wszyscy obstawiacie ze do wędki 12' ktorą chce łowić Janusz najlepsza wersja bedzie skagit! A ja zapytam się kto z was łowił lub łowi wersją Scandi????? Ja osobiście jestem posiadaczem Scandi Versi tip 485 gr. którą używam do wedki takiej samej jak iREK 12'6 #7 i uwazam ze muchy na tubkach mosiężnych + conehed o długosci 15cm nie robią zadnych problemów w rzutach na znaczną odległość :-) Obie wersje miałem i obie testowałem z czego wybrałem właśnie Scandi. Skagit to strasznie gróba lina do wyciągania raczej ugrzęzłych aut w błocie , ale jak ktoś lubi to co mu będe żałował ;-) No ale jak narazie jestem pierwszy który obstawia Scandi :cheers:
Pozdrawiam RR

Kapela która wyrywa mnie z butów to Nightwish!!!! : http://www.youtube.com/watch?v=c9GxUZqyXwE" onclick="window.open(this.href);return false;
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: RIO Scandi czy RIO Skagit ???

Post autor: Janusz Panicz »

Robert, ja też ostatecznie kupiłem Scandi Short Versi Tip #9 :cheers: Nie żebym miał coś przeciw skagotowi, ale nie widzę potrzeby adoptowania skagitu jako lekarstwa na wszystko. Co do średnicy skagitu powiem tyle - jak zobaczyłem RIO Skagit Flight 750grain u Grześka Skrzypka to padłem - jak palec małego murzyna :P
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
ODPOWIEDZ