Jaka linka?

Z każdej półki cenowej, recenzje, pytania, porady...
ODPOWIEDZ
Marek Kowalski
Posty: 1502
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marek
nazwisko: Kowalski
Lokalizacja: Krakow

Jaka linka?

Post autor: Marek Kowalski »

Madrzy ludzie, poradzcie. Mam wedke 9' AFTMA9. Chce sie z tym przymierzyc do glowatki. Po konsultacjach z Kuba kupilem ;linke tonaca w klasie IV na Dunajec. Teraz chce kupic cos, co pozwoli mi lowic na Sanie, gdzie nie ma takich pradow jak na Dunajcu. SA oferuje np. linke Wet Tip Clear, ktora ma 17' tonacej koncowki. Czy takie cos byloby dobre, czy tez sugerujecie cos innego. Chodzi mi konkretnie o linke, ktora mozna rzucic duza mucha i ktora tonie porownywalnie z klasa II.
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaka linka?

Post autor: Janusz Panicz »

Marku, różne są techniki łowienia głowacic na Sanie i zależy to też od miejsca. Na Bachlawie możesz śmiało używać tej linki w 4 klasie tonięcia do strimera. Pod skałą raczej 6 klasa tonięcia do strimera, pomimo że faktycznie w miejscach występowania prąd rzeki jest niewielki (za wyjątkiem Bachlawy przy 2 turbinach). Na nimfę to insza inszość, bo zależy czy chcesz łowić bardzo długim przyponem czy krótkim. Ja nie mam jakiejś jednej wypracowanej metody bo prawie nie chodzę za głowacicą (złowiłem tylko 2 sztuki i to małe). Widziałem, że łowiono głowacicę nimfą na sznur pływający z bardzo długim przyponem (powyżej 5 metrów) i też przyponem około 3 metrów z linką tonącą. Ja osobiście preferuję sznur z tonącą końcówką zarówno do nimfy jak i strimera.

Sam jestem ciekawy jak doradzą bardziej doświadczeni koledzy.
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
Kuba Chruszczewski
Posty: 4573
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Kuba
nazwisko: Chruszczewski
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

Re: Jaka linka?

Post autor: Kuba Chruszczewski »

Marek Kowalski pisze:Chodzi mi konkretnie o linke, ktora mozna rzucic duza mucha i ktora tonie porownywalnie z klasa II.
I o to chodzi, jak znam Marka, to raczej nie będzie próbował łowić główki na nimfę :lol:.
Na Sanie na pewno przyda się linka szybko tonąca, ale czasami głowa wychodzi do przynęty prowadzonej po lub tuż pod powierzchnią, nawet w głębokich miejscach. I o linkę na takie okoliczności chodzi. Natomiast z moich rozmów z Markiem wynikło, że w związku z naszą niewiedza w temacie trzeba zasięgnąć rady fachowców na temat linki, którą w miarę łatwo będzie się rzucać naprawdę dużą muchą.
http://www.flytyer.pl
Don’t tell Mom I’m flyfishing guide,
She thinks I play piano in a whorehouse...
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaka linka?

Post autor: Janusz Panicz »

A to do takich zabaw linka Vision Vibe 85 i nie ma ch :censored: we wsi :D Niestety tania nie jest.
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
Krzysztof Łyczek
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:
Lokalizacja: Kraków/ obecnie Warszawa

Re: Jaka linka?

Post autor: Krzysztof Łyczek »

Mam WET Tip Clear SA . Ten wet tip nieciekawy- sztywny, skręca się. Cała linka , jak to SA w serii mastery- be zarzutu. Ale ten przeźroczysty tip to niespecjalny jest. Ja ma ta linkę w #4 , Raz użyłem, odłożyłem, nie wiem, czy jej się nie pozbędę.
Paweł Ziętecki
Posty: 1646
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Paweł
nazwisko: Ziętecki

Re: Jaka linka?

Post autor: Paweł Ziętecki »

Mam całkowicie odmienne zdanie. Rewelacyjna miękka linka z tipem włącznie. Może dlatego, że chyba moja jest z poprzedniego wypustu. Tip wydaje mi się krótszy.

Marek, ta linka nie będzie dobra lub - są bardziej odpowiedznie.
Dużo łatwiej dobrać linkę pływającą. Bierzesz linkę typu Pike i jest ok.
Przy wyuzdanych potrzebach, do jakich należy zaliczyć chęć posiadania lekko tonącego sink tipa do dużych much wybór jest mały.
Ta będzie dobra. Pogadaj z Maćkiem. Może może sciągnąć #9.
http://www.taimen.com/mt/product_info.p ... ts_id=5392" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
Paweł
Krzysztof Łyczek
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:
Lokalizacja: Kraków/ obecnie Warszawa

Re: Jaka linka?

Post autor: Krzysztof Łyczek »

[quote="Paweł Ziętecki"]Mam całkowicie odmienne zdanie. Rewelacyjna miękka linka z tipem włącznie.
Paweł, biorąc pod uwagę mój egzemplarz to linka jest faktycznie fajna- wcześniej chyba napisałem, że bez zarzutu. Ale tip to mnie rozczarował. Znacznie sztywniejszy niż pozostała część. Moja linka została kupiona około 4 lat temu w Taimieniu.
Poza tym to wszystkie linki SA z serii Mastery, z którymi się spotkałem to były dla mnie super.
Pozdrawiam
Paweł Ziętecki
Posty: 1646
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Paweł
nazwisko: Ziętecki

Re: Jaka linka?

Post autor: Paweł Ziętecki »

To najbardziej delikatna, finezyjna linka z tych, jakie mam. Razem z tipem. :-) Bije na głowę linkę do suchej typu presantation (także Sa Mastery).

Mam #5.
Moja ocena linki jest jednym z powodów, które prowdzą mnie do odradzania Markowi zkupu tejże linki. Zbyt fineztjna do dużych much. Nie będą dobrze "latać". :P
Paweł
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaka linka?

Post autor: Janusz Panicz »

Tak jak Paweł napisał, linki szczupakowe też będą OK, ale akurat SA bym nie polecał. Za to Guideline Pike jak najbardziej tak :P
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
Marek Kowalski
Posty: 1502
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marek
nazwisko: Kowalski
Lokalizacja: Krakow

Re: Jaka linka?

Post autor: Marek Kowalski »

Paweł Ziętecki pisze:Mam całkowicie odmienne zdanie. Rewelacyjna miękka linka z tipem włącznie. Może dlatego, że chyba moja jest z poprzedniego wypustu. Tip wydaje mi się krótszy.

Marek, ta linka nie będzie dobra lub - są bardziej odpowiedznie.
Dużo łatwiej dobrać linkę pływającą. Bierzesz linkę typu Pike i jest ok.
Przy wyuzdanych potrzebach, do jakich należy zaliczyć chęć posiadania lekko tonącego sink tipa do dużych much wybór jest mały.
Ta będzie dobra. Pogadaj z Maćkiem. Może może sciągnąć #9.
http://www.taimen.com/mt/product_info.p ... ts_id=5392" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
Jezeli chodzi o szybkosc toniecia, to ta Rio ma taka sama jak SA Wet Tip Clear. Dlaczego uwazasz, ze bedzie lepsza? Czy chodzi o dlugosc glowicy? W obu jest podobna. Poza tym ta linka nie wystepuje w klasie #9. Plywajaca mam - wlasnie "pike".
Paweł Ziętecki
Posty: 1646
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Paweł
nazwisko: Ziętecki

Re: Jaka linka?

Post autor: Paweł Ziętecki »

Marek, linka do duzych much powinna być przeciążona z przodu. Obejrzyj profile linek standardowych, takich jak wet tip i porównaj z profilami linek specjalistycznych, np. Pike, Outbond, Clouser.
Paweł
Marek Kowalski
Posty: 1502
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marek
nazwisko: Kowalski
Lokalizacja: Krakow

Re: Jaka linka?

Post autor: Marek Kowalski »

Paweł Ziętecki pisze:Marek, linka do duzych much powinna być przeciążona z przodu. Obejrzyj profile linek standardowych, takich jak wet tip i porównaj z profilami linek specjalistycznych, np. Pike, Outbond, Clouser.
Teraz kumam.
Paweł Ziętecki
Posty: 1646
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Paweł
nazwisko: Ziętecki

Re: Jaka linka?

Post autor: Paweł Ziętecki »

Marek, nie wiedziałem, że nie ma tej linki w nr 9. Szkoda. Byłaby idealna.
Nic takiego nie znalzlem. Może więc Outbound.
http://www.rioproducts.com/product.php?recKey=33" onclick="window.open(this.href);return false;

... lub striped bass intermediate. Obie RIO.
Paweł
Marek Kowalski
Posty: 1502
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marek
nazwisko: Kowalski
Lokalizacja: Krakow

Re: Jaka linka?

Post autor: Marek Kowalski »

Paweł Ziętecki pisze:Marek, nie wiedziałem, że nie ma tej linki w nr 9. Szkoda. Byłaby idealna.
Nic takiego nie znalzlem. Może więc Outbound.
http://www.rioproducts.com/product.php?recKey=33" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

... lub striped bass intermediate. Obie RIO.
Uhm, wygladaja dobrze. Zobacze po ile sa w "moim" sklepie w USA. Rozumiem, ze chodzi o outbound shooting tapper, intermediate.
mkpiwo
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 7 lut 2010, 01:32
imię: Michał
nazwisko: Kołtun

Re: Jaka linka?

Post autor: mkpiwo »

Marku, wersją short i będzie jak ta lala :vinko:
ODPOWIEDZ