Lakier do klejonki.c.d.

Zbuduj swój kijek. Co ? Jak ? Czym? Tutaj ...
Paweł Karpiński
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 16 gru 2010, 10:25
imię: Paweł
nazwisko: Karpiński
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Lakier do klejonki.c.d.

Post autor: Paweł Karpiński »

Będę niedługo lakierował dwa surowe blanki klejonki.Co do lakieru,jeszcze się nie zdecydowałem.Bo jeden oddychają,inne i sam nie wiem,który będzie najbardziej odpowiedni.Może koledzy zasugerują jakiś lakierek.Ale,mam w związku z tym pytanie.Ile warstw lakieru należy położyć na taki blank?Dziekuję za odpowiedzi.Paweł
Grayling blues.....
dipper
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 20 wrz 2010, 23:11
imię: Irek
nazwisko: Buczko
Lokalizacja: Lubaczów

Re: Lakier do klejonki.c.d.

Post autor: dipper »

Tru oil, to nazwa lakieru który dość często pojawia się na amerykańskich forach . Od jakiegoś czasu można to kupic u nas . Wypróbowałem na insertach drewnianych . Efekt poniżej. Jest to modyfikowany olej lniany, który bardzo szybko i dość głęboko wsiąka w drewno i bardzo szybko się polimeryzuje - jedna warstwa 24 godz. Nakładałem ten olej palcami w sześciu i czterech warstwach (ciemniejsze drewienko wymagało sześciu warstw)
Najrozsądniej byłoby chyba popytać zawodowych strugaczy klejonek jak blanki polakierować .

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Paweł Karpiński
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 16 gru 2010, 10:25
imię: Paweł
nazwisko: Karpiński
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Lakier do klejonki.c.d.

Post autor: Paweł Karpiński »

A gdzie można go kupić?
Grayling blues.....
dipper
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 20 wrz 2010, 23:11
imię: Irek
nazwisko: Buczko
Lokalizacja: Lubaczów

Re: Lakier do klejonki.c.d.

Post autor: dipper »

Przepraszam Paweł, zapomniałem dodać że można kupić Tru oil na allegro . Czterdzieści pięć złotych chyba ,plus wysyłka .
Paweł Karpiński
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 16 gru 2010, 10:25
imię: Paweł
nazwisko: Karpiński
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Lakier do klejonki.c.d.

Post autor: Paweł Karpiński »

Super.Dzięki..Ale widzę,że jest dość pracochłonny,jeśli chodzi o jego aplikację...;-)
Grayling blues.....
dipper
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 20 wrz 2010, 23:11
imię: Irek
nazwisko: Buczko
Lokalizacja: Lubaczów

Re: Lakier do klejonki.c.d.

Post autor: dipper »

To prawda. Następną warstwę najlepiej nałożyć po upływie doby, tak wynika z instrukcji . :)
Paweł Karpiński
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 16 gru 2010, 10:25
imię: Paweł
nazwisko: Karpiński
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Lakier do klejonki.c.d.

Post autor: Paweł Karpiński »

Wszystko jest ok,ale poczytałem o tym lakierze i wszędzie jest napisane,że stosuje się go do renowacji drewna.Sam juz nie wiem,który lakier wybrać....hmmm;-)
Grayling blues.....
Krzysztof Łyczek
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:
Lokalizacja: Kraków/ obecnie Warszawa

Re: Lakier do klejonki.c.d.

Post autor: Krzysztof Łyczek »

Impregnatów olejowych na bazie oleju lnianego na rynku jest dosyć sporo , w większości znacznie tańsze niz tru-oil , ciekaw jestem jak ze skutecznością.
Lat temu 30 impregnowałem olejem lnianym kupowanym w aptece nici hirurgiczne jako substytut nieosiagalnych wtedy dla mnie sznurów muchowych. Do stosowania samego oleju to nikogo nie zachęcam, bo olej impregnacyjny będzie lepszy ze względu na dodatki- grzybobójcze itd.
Ale co do tru-oil i innych wyrobów to ciekaw byłbym czy oprócz ceny róznią sie też skutecznoącią.
Jeżeli ktokolwiek miał okazję to sprawdzic.
Krzysztof Łyczek
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:
Lokalizacja: Kraków/ obecnie Warszawa

Re: Lakier do klejonki.c.d.

Post autor: Krzysztof Łyczek »

I pozostaje kwestia dla mnie niejasna- co z omotkami, jak wykonać i pogodzić ich zabezpieczenie z ewentualnym użyciem oleju. Lakier na olejowane podłoże chyba się nie przyjmie.
Ja bym się zdecydował na lakierowanie okrętowym. Ten olej do bym zostawił na inserty i inne wstawki drewniane.
Paweł Karpiński
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 16 gru 2010, 10:25
imię: Paweł
nazwisko: Karpiński
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Lakier do klejonki.c.d.

Post autor: Paweł Karpiński »

Też o tym myślałem.Dlatego zdecydowałem się na lakier "Epifanes"
Grayling blues.....
dipper
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 20 wrz 2010, 23:11
imię: Irek
nazwisko: Buczko
Lokalizacja: Lubaczów

Re: Lakier do klejonki.c.d.

Post autor: dipper »

Na Tru-oila trafiłem kiedyś na Power Fibers, szukałem wtedy informacji na temat stabilizowania drewna. Wypróbowałam go niedawno i wałaściwie nikogo nie namawiam do jego używania, ale w czasie wóczęgi po internecie nieraz natrafiłem na informację o zastosowaniu do lakierowania klejonek np. na Rod & Reel Makers Forum . Faktycznie częściej słyszy się o zastosowaniu Tru oil do lakierowania insertów.
Tru-oil ma dla mnie jedną najważniejszą zaletę - polimeryzuje się na mocną twardą powłokę, której nie dorównują inne specyfiki na bazie oleju lnianego. Bez problemu daje się szlifować po 24 godz aż sypie się pył. Więc jest bardziej lakierem niż impregnatem ,podobno dzięki sykatywie która jest jednym ze składników. Wsiąka przy tym w drewno lepiej niż lakiery.
Lakier okrętowy - bardzo dobry, tylko który bo to taka nazwa wytrych ? Poliuretanowy, uretanowy, alkidowy, olejowy na bazie oleju tungowego?
Epifannes Clear Varnish jest lakierem na oleju Tungowym modyfikowanym żywicami alkilowo fenolowymi . Na stronie Pana Banachowskiego można znaleźć werniks który jest prawie 100 % olejem tungowym.
mosca
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 10 mar 2011, 21:18
imię: Rafał
nazwisko: Schick
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Lakier do klejonki.c.d.

Post autor: mosca »

Polecam lakier do jachtów firmy CLOU.
http://www.clou.de/" onclick="window.open(this.href);return false;
Schnie dość długo, ale jest bardzo elastyczny (paznokieć zostawia ślad) i nie ma problemów w temacie zabezpieczenia mocowania przelotek. Można lakierować sam blank, a później tylko omotki lub całość jeszcze raz.
Ile razy lakierować??? To długi temat i zależy od sposobu lakierowania. Jeśli wątek jest ciekawy, chętnie podpowiem (zdradzę tajemnice) w następnych postach...
...napiętego sznura...
mosca
dipper
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 20 wrz 2010, 23:11
imię: Irek
nazwisko: Buczko
Lokalizacja: Lubaczów

Re: Lakier do klejonki.c.d.

Post autor: dipper »

Pewnie, że wątek jest ciekawy . Zapewne ciągle trwają poszukiwania lakieru idealnego, łatwego w aplikacji i bardzo trwałego. Chyba każdy z nas czasem myśli o własnej klejonce . Bardzo jestem ciekawy uchylenia rąbka tajemnicy :)
Paweł Karpiński
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 16 gru 2010, 10:25
imię: Paweł
nazwisko: Karpiński
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Lakier do klejonki.c.d.

Post autor: Paweł Karpiński »

Na pewno takiego lakieru nie ma.;-).Ale Rafał mógłby nam zdradzić kilka ciekawostek;-)
Grayling blues.....
Adam Obiegałko
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 25 sty 2011, 18:45
imię: Adam
nazwisko: Obiegałko
Kontakt:

Re: Lakier do klejonki.c.d.

Post autor: Adam Obiegałko »

A ja proponuję kąpiel w poliuretanie. Kilka warstw w rzadkiej konsystencji z obowiązkowym przetarciem drobnym papierem wodnym w międzyczasie.

Pozdr.
Adam

Ps. Irek świetna robota..
ODPOWIEDZ