Jeżynki

Szkółka wiązania much wszelakich, komentarzem i zdjęciem okraszona
ODPOWIEDZ
yari
Posty: 516
Rejestracja: czwartek, 4 mar 2010, 23:36
imię: Jarosław
nazwisko: Stachowiak
Lokalizacja: Poznań

Jeżynki

Post autor: yari »

A'propos tuzów i kanonów. Nie wiem czy koledzy zauważyli ale na swoich filmach Adam Sikora nawija jeżynki do mokrych much od dolnej części stosiny pióra - tak jak przy suchych. Co wy na to :?: Pytaniem tym proszę doświadczonych w "krętactwie" kolegów o rzeczowe odniesienie się do sprawy, ponieważ tak czasami w pewnych przypadkach bywa łatwiej. :idea: Jednak sam robię to zawsze odwrotnie. Pewne różnice w wyglądzie poszczególnych jeżynek widzę. Czy jednak jest to takie istotne, czy zatem stałem się niewolnikiem kanonów, czy może jednak ma to jakiś wpływ na pracę i łowność muchy :?:

Pozdrawiam.
"Machaj wędą - ryby będą" :)
Kuba Chruszczewski
Posty: 4573
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Kuba
nazwisko: Chruszczewski
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

Re: Jeżynki

Post autor: Kuba Chruszczewski »

Nawijam tak jak Adaś (w końcu jeden z moich mistrzów :) ). Nawijam od grubego końca, ale w kierunku od główki, kładąc zwoje na nici wiodącej, którą później przewijam jeżynkę przeciwskrętnie. Tak robię przy konstrukcji muszek typu spider , oraz skrzydełkowych, kiedy jeżynkę kładę jako przedostatni element, przed przywiązywaniem skrzydeł. Kiedy zaś przywiązuję jeżynkę jako ostatnią, najczęściej w łososiowo-trociowych włosiankach, to już różnie. Kiedy chcę zakończyć najcieniej, żeby uzyskać małą możliwie główkę, to też przywiązuję za gruby koniec, ale nawijam zwoje w kierunku do oczka. Kiedy zaś nawijam wiotkie pióro o cienkiej stosinie, to w zasadzie wszystko jedno.
http://www.flytyer.pl
Don’t tell Mom I’m flyfishing guide,
She thinks I play piano in a whorehouse...
flyman
Posty: 425
Rejestracja: poniedziałek, 26 kwie 2010, 23:21
imię: Roman
nazwisko: Wigura
Lokalizacja: Toruń/Gdańsk
Kontakt:

Re: Jeżynki

Post autor: flyman »

Ufff :shock:
"Racja jest jak dupa-każdy ma swoją"

Najgorsza strona o wędkarstwie muchowym
Paweł Ziętecki
Posty: 1646
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Paweł
nazwisko: Ziętecki

Re: Jeżynki

Post autor: Paweł Ziętecki »

Najczęściej przywiązuję za czubek i nawijam do oczka. Czasami wiążę grubym końcem i kręcę jak Kuba - do tułowia i nazad nicią. Raczej w większych muchach. Jeżynka w matuce i takie tam. Może w spidetrach. Chyba w spiderach kręcę różnie, w zależności od piórka. Uważam, że trzeba wiązać różnymi sposobami. Wredne piórka często nie dają się nawinać ładnie tak, a dają siak. :P Niejednokrotnie nawijam jeżynkę w przeciwną stronę.
Paweł
cygant
Posty: 5652
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Cygan
Lokalizacja: Świątniki Górne /k Krakowa
Kontakt:

Re: Jeżynki

Post autor: cygant »

U mnie totalna improwizacja :) Raz tak , raz inaczej. Ale chyba mam regułe, że mniejsze piórka wiąże a stosinke grubszą a większe za czubek.
"A taka to była spokojna okolica. Nawet skrzaty z rzadka jeno szczały tu babom do mleka. ..."
yari
Posty: 516
Rejestracja: czwartek, 4 mar 2010, 23:36
imię: Jarosław
nazwisko: Stachowiak
Lokalizacja: Poznań

Re: Jeżynki

Post autor: yari »

Dziękuje za informację. :beer: Znaczy trza kombinować jak lepiej wychodzi :idea: :lol:

Pozdrawiam
"Machaj wędą - ryby będą" :)
ODPOWIEDZ