Spey

ODPOWIEDZ
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

T 17 tonie 10" na sek a polylider ex fast sink 6" na sek czyli zobacz jaka jest róznica
iREK
Posty: 189
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Ireneusz
nazwisko: K.

Re: Spey

Post autor: iREK »

racja Andrzej, też mam tak dobraną głowicę bez uwzględniania tipów, natomiast głowicę scandi mam policzoną z polyleaderami czyli jest lżejsza znacznie od głowicy skagit

ja też nie moge wyslac posta bo ciagle nowe ; )
iREK
Posty: 189
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Ireneusz
nazwisko: K.

Re: Spey

Post autor: iREK »

mkfly pisze:To już teraz rozumiem o co biega.

A można zamiast cheatera zastosować linkę wolniej tonącą zachowując długość 5 metrów???

Chciałbym skompletować zestaw kilku tipów, na różne warunki np.

1 - 5 metrów CCT Airflo tej o wadze początkowej 200grain, ale spróbowałbym najpierw porzucać kawałkiem 5,5 lub nawet 6 metrów.
2 - kilka polyleaderów Airflo 14' jak uzupełnienie na płytsze łowiska.

Chcę uniknąć stosowania cheatera przez zastosowanie tipów tej samej długości powiedzmy w okolicaxch 4,5-5m ale innej klasy tonięcia.
kurcze, no dalej nie rozumiesz..
polyleadery nie nadają się do skagitu tylko do głowic scandi
musisz użyć tych cheater's chcesz czy nie albo te tonące CCT lub T
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

T-8 tonie 7" na sek więc polylider 14-15' ekstra f sinking bedzie zachowywał się podobnie jak 15' tip T-8
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

RIO do skagitu proponuje na okres letni lub b niską wodę także tipy pływające i internmediate , ale ja w takich przypadkach wolę skandynawski głowice np float , float/sink1, float/ sink 3 gdyż rzutu tym są bardziej subtelne i prezentacja muszki w pierwszym momencie wpadnięcia jej do wody delikatniejsza.
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

Marcin własnie zakupiłem do 12'6" wędki airflo skagit compact 570 gr i przyglądając się na front taper wydaje mi się , że możliwe będzie przedłużenie tego na niską wodę długim polyliderem intermediate , slow sinking lub sinkich i użytkowanie zestawu tak jak speyowego lecz ja i tak wodę underhand i lzejsze zestawy
iREK
Posty: 189
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Ireneusz
nazwisko: K.

Re: Spey

Post autor: iREK »

Panowie,
uzywam (zwrócie uwagę na to słowo - to nie to samo co wydaje się lub może)
rio skagit flight 600 grain z końcówkami rio 15' wf 9 pływajaca, interm i pozostale III, IV i VIII st toniecia.
Polyleaderow z ta wlasnie glowica nie da sie uzywac, moze z lzejszymi glowicami do wedek w klasie 6 moze 7.
Polyleader salmon jest w jednej klasie wagowej, po prostu salmon. Polyleadery używam do głowicy scandi
bo jej ksztalt i dlugosc pozwalaja dobrze z nimi pracowac. Andrzej czy uzywales glowicy skagit z polyleaderami?
iREK
Posty: 189
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Ireneusz
nazwisko: K.

Re: Spey

Post autor: iREK »

moze ten film wniesie cos:
http://www.youtube.com/watch?v=SJC5yECW ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

Jak będę nad wodą to wypróbuję ewentualną kombinację głowa skagit plus długi lzejszy polylider i zobaczę jak to się zachowuje przy różnych technikach rzutu.
Ostatnio Guideline wprowadził na rynek partię głowic z float/sink 7 i sink 3/5/7 (docinamy je do wędziska wagowo tak aby juz nie dołączac żadnych polyliderów , gdyż nawet ex f sink tonie wolniej niż końcówka linki w sink 7), które podobno okazały się niewypałem, ponieważ pływająca część nie radzi sobie z przewracaniem cięższej końcówki. Mam dociętą taką linkę float/sink7 do 15' kija ale jeszcze nie próbowałem czy tym da się rzucić :( lecz to info jest od ludzi ,którzy wiedzą na czym polega rzucanie, więc pewnie ten mój ostatni zakup gudeline to niezła wtopa :(
iREK
Posty: 189
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Ireneusz
nazwisko: K.

Re: Spey

Post autor: iREK »

Andrzej R. pisze:Jak będę nad wodą to wypróbuję ewentualną kombinację głowa skagit plus długi lzejszy polylider i zobaczę jak to się zachowuje przy różnych technikach rzutu.
a widzisz, różnica polega na tym, że ja te próby już wykonałem.
Ale bardzo ciekaw jestem Twoich wniosków więc czekam z niecierpliwością
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

Irek nie używałem polyliderów z głowicami skandi więc muszę spróbować , gdyż teraz to że może to jakoś będzie latać jest tylko moimi przypuszczeniami. Głowicami skandi rzucam z polylidrami lub bez a tylko ewentualnie modyfikuję technikę rzutu. Koledzy którzy byli w tym roku w BC w Kanadzie opowiadali, że ich przewodnik pokazywał im również że jest możliwe rzucanie głową skagit z lżejszymi tipami technikami z powietrza np sneke a ciezszymi tylko z wody. Napewno rzut takim zestawem nie bedzie tak dynamiczny jak lżejszą głową skandi ,której nadajemy dużą predkość dzięki pracy dolnej reki. Jednakże jeżeli użyjemy dolnej dopuszczalnej do danego kija wagi głowy skagit i nie przeciążymy tego ciężkim tipem to taki spokojny rzyt speyowy będzie chyba możliwy, jeżeli tak twierdzi przewodnik który zęby zjadł na wędkowaniu i potrafi popisać się przed klientami rzutami w róznych stylach i technikach.
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

http://www.youtube.com/watch?v=bpZzMyIg6Lk" onclick="window.open(this.href);return false;
Irek zauważ że opisują tam używanie kija 15' loop opti power spey + 550 grain RIO skagit a na stronie RIO rekomendują do tego kija 700-750 grains głowice skagit . Gdzie tutaj logika i komu wierzyć. Chociaż jeżeli koleś na filmie nie używa ciężkich tipów to wszystko jest ok gdyż ja równiej bawię się czasami z nudów róznymi rzutami (pery poke, snap C, snap T itp używając głowic scandi lub nawet kiedyś sznura mid-spey.
http://www.youtube.com/watch?v=pXZg1-MY_iw&NR=1" onclick="window.open(this.href);return false;
tuataj analogicznie podobna sytuacja tylko wędka Vision catapult 14' i rio 550 grains skagit a rio rekomenduje u siebie na stronie 575 grain.
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

Trzeba się wybrać nad wodę i popróbować bo te teoretyczne rozważania .........to tylko rozważania. Mój kijek 12'6" to typowa wędka do underhandu do której na stronie RIO do skagitu zalecają 650 grain . Kupiłem kiedyś taką głowicę i czułem , że jest ciężka więc nawet nie próbowałem rzucać tym speyem aby nie połamać a w grę wchodziły tylko typowe rzuty skagitowe z wody. Kumplom przewodnik w BC do tego kija nie kazał w tym przypadku sugerowania się rekomendacją RIO i dobrał 480 grain skagit compact airflo (akurat taką markę sprzedawali w lokalnym sklepie) więc mam nadzieję , ze to bedzie to :) Chociaż chodzi mi też po głowie , że może dobrał coś trochę ciężej aby i łatwiej było rzucać jako niezaawansowanym w skagit castingu, ale to tylko znów rozważania więc trzeba wybrać się nad wodę i popróbować:)
Tośmy się nagadali w tym temacie .....amen
Marcin jak będziesz miał pytania to pisz , gdyz ja juz chyba swoje wywody teoretyczne wyczerpałem i mam tylko nadzieję, że w pośpiechu nie nawciskałem niechcąco bzdur :)
POzdrawiam,
Andrzej
Krzysztof Kozlowski
Posty: 339
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Krzysztof
nazwisko: Kozłowski
Lokalizacja: Irlandia

Re: Spey

Post autor: Krzysztof Kozlowski »

Andrzej masz jakies sprawdzone sklepy gdzie można kupic głowice skagi ,ja juzywam wędzisk firmy guideline 14'8 9/10 i 13' 8/9 do obu stosuję głowice redy to go.
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Spey

Post autor: mkfly »

Owszem mam pytanie gdzie kupić T14 :)

I czy zakup i docięcie CCT Airflo 200 grains na 5 metrów też będzie ok?
ODPOWIEDZ