Spey

ODPOWIEDZ
iREK
Posty: 189
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Ireneusz
nazwisko: K.

Re: Spey

Post autor: iREK »

widzę, że nie bardzo rozumiesz...
potrzebujesz oba, a dotniesz tak jak będą wędka i warunki wymagały.
Możesz mieć 5m kawałek tipa 330grain jak i 3m - w zależności od potrzeb, głowica skagit ma sporą tolerancję
na wagę tipów.
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Spey

Post autor: mkfly »

http://www.youtube.com/watch?v=SRHyPX1pzCI" onclick="window.open(this.href);return false;

od 2:40 oglądaj
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

http://www.rioproducts.com/product.php?recKey=31" onclick="window.open(this.href);return false;
Ten produkt w odcinkach 30' kosztuje w US ok 40$ a w odcinkach 500' ok 300$

http://www.caddisflyshop.com/airflo-cus ... -tips.html" onclick="window.open(this.href);return false;
airflo CCT ok 25$ za 20' T10 lub T16
Kolega z Kanady ma mi przesłać jeszcze jakąś tańszą firmę która sprzedaje materiał do robienia przyponów i ponoć jest tańszy od RIO ale jeszcze nie mam od niego tego info. KOlega ten ostatnio napisał mi w mailu , że do najcięższych tipów dobrze jest użyć głowicy skagitowej jeden nr lżejszej co podobno ułatwia rzuty ....????
http://www.rioproducts.com/product.php?recKey=25" onclick="window.open(this.href);return false;
Tutaj znalazłem informację , że formuła skagit to 2,5 do 3,5 dlł wędki więc możliwe, że masz Marcin rację i 24' długości compact skagit airflo 480 grains będzie ok. . Upewnij się w necie czy jeszcze ktoś to potwierdzi , gdyz może to jest błąd drukarski a wtedy mając zbyt krótki zestaw nie będziesz mógł poprawnie rzucić tech skagitową. Dlatego dla pewności proponowałem RIO Skagit Flight Head gdyż 475 grain ma 25' (30 cm dłużej)
Można podczepić do runningu np dociętą w twoim przypadku na 29-31 gram głowicę Vision sink 6/7 ale jak ją głębiej zatopimy w szerszej rzece to przy brzegu jezeli bedziemy mieli wolniejszą wodę zestaw usiądzie nam na dnie a ponoć takie sytuacje na skagicie się raczej nie zdażają gdyż druba pływająca głowa lepij utrzymuję tonący tip nad dnem a poza tym jeżeli nie łowimy na b długim dystansie to możemy mendingować część pływającą przez co przedłużymy drift i czas przebywania muchy w pobliżu ryby.
iREK
Posty: 189
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Ireneusz
nazwisko: K.

Re: Spey

Post autor: iREK »

swietny link, potwierdzam to co wyzej napisalem,
twoje pytanie ktory tip wyrac dowodzi wlasnie, ze nie rozumiesz.
Potrzebujesz roznej dlugosci tipy w roznym stopniu toniecia
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Spey

Post autor: mkfly »

Irek, głowica ma sporą tolerancję i o to się nie boję, ok, ale czy wędka oceniana na 450-480 grainów w zestawie linka 480 grain i dodatkowe 250 grainów na końcówkę (5 metrów Airflo CCT 330grain) to nie zbyt wiele?
Myślę że rozsądniej byłoby dołożyć 5 metrów tej lżejszej końcówki 200 grainowej, 5 metrowa końcówka ważyłaby 150 grainów czyli 480 + 150 grain.

Albo... Wziąć ten tip 330 grainów i złożyć dwie końcówki 4 metrową (220 grain)i 2 metrową 110 grain. To chyba by było lepsze wyjście.

Dobrze kombinuję?
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Spey

Post autor: mkfly »

@Irek, tylko że w linku właściwie to jeśli dobrze rozumiem gość mówi właśnie o tym o czym napisał Andrzej czyli CCT i docinamy na taką długość na jaką potrzebujemy łowić im głębiej tym dłuższa końcówka im płyciej tym krótsza, pozostaje dość trudna kwestia dopasowania wagi końcówki do zestawu. Ale ogólnie to ma sens.
@Andrzej, zasadniczo szukamy czegość dłuższego, tam w drugim linku jest chyba przypon o długości 5ft, trochę za któtki do mojego zestawu, chciałbym coś w granicach 4-5 metrów. Pasuje mi Rio albo Airflo z tym że to drugie ma gotowe pętelki i można dociąc dwa tipy, nie chodzi o kase, tylko o to żeby to było dobre i praktyczne.
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Spey

Post autor: mkfly »

Cheatera używamy wtedy gdy chcemy poprawić proporcje zestwawu, czyli cheaterem wydłużamy niejako głowicę skagit.

Dobrze rozumiem?
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

Marcin jeżeli bedziesz miał np 30' materiał RIO do robienia przyponów to tniesz to np na 3 tipy 15', 10', 5' i używasz w zależności od potrzeb z tym, ze krótki tip potrzebujesz przedłużyć aby zachować wspominaną wcześniej formułę dł. Pomiędzy głowicę a tip zaczepiamy 5' (1,5 mb) metodą loop to loop odcinek pływającej linki, który to w RIO sprzedawany jest pod nazwą cheaters a który możemy sami zrobić ze starej głowicy. Ostatnio W RIO wymyślili patent aby ściągnąc trochę forsy od klientów :) i wprowadzili przypony MOW, które są tym samym o czym wspominałem wcześniej tylko, że cheatersa połączyli w sposób trwały - estetyczniej niż loop to loop z odcinkiem tonącym i sprzedają to jako nowy produkt cwaniaczki :)
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

W filmiku koleś napewno mówi o CCT gdyż jest to produkt airflo więc dziwne by było aby reklamował konkurencję RIO
iREK
Posty: 189
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Ireneusz
nazwisko: K.

Re: Spey

Post autor: iREK »

To jest oczywiste że długość dobierana jest do głębokości i tego nie negowałem,
nie zrozumiałeś tego że potrzebujesz różne stopnie tonięcia a nie tylko różne długości w jednym stopniu tonięcia a tak właśnie będzie jak kupisz tylko 330grain.
nie wiem jak została dobrana w twoim przypadku waga głowicy do wędki,
powinno być tak, że jeżeli wędka ma opisaną gramaturę to głowica łącznie z tipami
powinna tyle ważyć.
Zauważ, że w przypadku airflo jest bezpośredni związek między grainami a stopniem tonięcia.
Lepiej dobiera się Rio, jak znasz optymalną wagę zstawu głowica + tip, kupujesz zestaw tipów
np wf8 wszystkie długości 15' i tej samej wagi grain + dodatkowo do przycięcia końcówki T w tróżnej
klasie tonięcia i jesteś przygotowany na każde warunki.
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Spey

Post autor: mkfly »

To już teraz rozumiem o co biega.

A można zamiast cheatera zastosować linkę wolniej tonącą zachowując długość 5 metrów???

Chciałbym skompletować zestaw kilku tipów, na różne warunki np.

1 - 5 metrów CCT Airflo tej o wadze początkowej 200grain, ale spróbowałbym najpierw porzucać kawałkiem 5,5 lub nawet 6 metrów.
2 - kilka polyleaderów Airflo 14' jak uzupełnienie na płytsze łowiska.

Chcę uniknąć stosowania cheatera przez zastosowanie tipów tej samej długości powiedzmy w okolicaxch 4,5-5m ale innej klasy tonięcia.
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

.....nie wiem jak została dobrana w twoim przypadku waga głowicy do wędki,
powinno być tak, że jeżeli wędka ma opisaną gramaturę to głowica łącznie z tipami
powinna tyle ważyć......
Irek ta zasada obowiązuje w skandynawskich głowicach gdyż tam mamy punkt kotwiczenia zestawu na muszce lub w jej pobliżu (jak to mówią amerykańce ...Kiss and go..... :) ) a w skagicie kotwica jest bardzo trwała i cały tip topimy przed wykonaniem rzutu do przodu.
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Spey

Post autor: mkfly »

Na flyfishusa proponują 480 grain, to pokrywa się z opiniami na speypages, ale wyczytałem że są osoby które łowią tą wędką skagitami 570 grainów!!
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

Marcin nie wiem jak teraz ale kiedyś używali cheaterów intermiediate aby własnie zminimalizować wypychanie tipa przez grubą częśc pływającą i aby zestaw głębiej tonął. Teraz mamy T17 , które tonie 10" na sekundę więc to może nie jest potrzebne . Poza tym można w niektórych przypadkach dobrze jest zastosować pływający cheater i np 5-10' tonący tip ponieważ taki zestaw nie bedzie zamiatał dna i jest mniej podatny na zaczepy
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

tak szybko piszecie posty , ze nie nadążam z odpowiedziami .....hahahahaha :0
ODPOWIEDZ