Spey

ODPOWIEDZ
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Spey

Post autor: mkfly »

Andrzej czy mogę Cię prosić o wizytówkę tel. zadzwonie do Ciebie i uporządkuję sobie informacje bo mam niezły bałagan w głowie :)

Mój numer 669 183 166

pozdro
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

Ja swoją airflo skagit compact kupiłem przez internet w Andgii . Cena 29,90 funtów + przesyłka 8 funciaków do Polski
z firmy Fishtec , ale taniej troszkę znajdziesz na ebay w UK tylko ze nie odważę się doradzić (z powodów opisanych w poprzednich postach) wagi tej głowicy. Na rio stronie do twojej 13' 8/9 (chyba LPX) zalecają 550 grain. Myślę, że niema sensu kombinować z doborem głowicy do tego dłuższego kija . Swój wniosek wysnuwam na podstawie tego , że już taki 13' kijek przy technice skagitowej poradzi sobie z dużą muchą i jest chyba ostatnio tendencja do krótszych skagitowych wędek dzięki czemu mamy naprawdę małą pętlę i potrzebujemy bardzo mało miejsca za nami aby wykonać rzut. Poza tym oglądałem ostatnio dzięki uprzejmości jednego z moich kolegów film skagit master i tam Ed Ward posługiwał się wędką Gloomis dreder 13'4" 7/8 (wg rekomendacji RIO 440 grain) oraz głowicą skagitową RIO + cheater dla przedłużenia zestawu (jeden ze sponsorów tego filmu) i miotał tum zestawem dużym indrederem zbudowanym na mosiężnej tubie. Możliwe, że na Ebay w UK także dostaniesz głowice RIO tylko nie wiem z jakiej cenie
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

Krzysiek kurcze wyspy i skagit :) a ja sobie wyobrażałem , że u Was to króluje raczej tradycyjny spey casting i pełne linki speyowe :)
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

Irek dziękuję za włączenie się do dyskusji. Wybiorę się w niedługim czasie nad wodę i popróbuje również skagitu z polyliderami, a wtedy może się okazać , że to Ty miałeś rację :)
Pozdrawiam,
Andrzej
iREK
Posty: 189
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Ireneusz
nazwisko: K.

Re: Spey

Post autor: iREK »

Również dziękuję. Koniecznie porównaj i napisz.
pozdrawiam
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Spey

Post autor: mkfly »

Tośmy sobie pogadali. :)

Zobaczymy po złożeniu tego zestawu do kupy co z tego będzie, podzielę się wrażeniami na pewno.

pozdro i dzięki za dyskusję
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Spey

Post autor: mkfly »

No i doopa :) Do Skagitu powinienem dodać 50-75 grainów szacowanej masy linki dla tej wędki. Na flyfishing usa chyba się pomylili sugerując linkę skagitową 480grainów!!

Tu sugerują linkę skagi 540 grainów:

http://www.steelheadbum.com/store/pc/vi ... tegory=231" onclick="window.open(this.href);return false;

Ten na speypages pisze gość to samo, i wspomina o 570:

http://www.speypages.com/speyclave/show ... stcount=11" onclick="window.open(this.href);return false;

Ten to samo 540 grainów:

http://www.speypages.com/speyclave/show ... stcount=13" onclick="window.open(this.href);return false;

Linka 540 grain ma 25' więc po dodaniu przyponu 15' proporcja skagitowa będzie równa 3,0

Co ciekawe sugestie użytkowników nie pokrywają się z wytycznymi Airflo. Tylko ciekawe czy osoby polecające 540grainów machają takimi długimi i ciężkimi tipami jakich potrzeba u nas.
Ja pier.... Obrazek
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

Marcin mam 570 grains airflo skagit compact to można ewentualnie sprawdzić jak to lata. RIO rekomenduje 475 grains dla w rubryce A i 520 w rubryce B. Amerykanie niektórzy często lubią poczuć ,że wędzisko podczas ładowania wygina im się aż po rękojeść. Przeszukiwałam speypages szukając info jakiej ewentualnie linki użyć do stigera 12'6" 9/10 i wszyscy się mądżyli że 650 albo nawet 675 grains tak jak rekomenduje RIO na swojej stronie. Kupiłem 650 RIO i owszem rzucałem tym technika skagitową z wody , ale koledzu byli w BC jak już wspominałem i przewodnik stwierdził , że rekomendacja RIO co do tek wędki to lipa i kazał im kupić 570 grains . Pokazał o co chodzi i rzucali tym cały wyjazd i byli b zadowoleni. Poza tym kolega z Kanady napisał mi w emailu , że do bardzi ciężkich tipów powinno używać się skagitu o jeden nr lżejszego więc nie pękaj :) i kup sobie tą 480 airflo jeżeli twierdzisz, że 2,5 x wędki będzie ok . Ja nie jestem przekonany do tego i poszedłbym w RIO 475 ale oczywiście moge się mylić i decyzja należe do ciebie ......hahahhahaha :)
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Spey

Post autor: mkfly »

Hahahah sęk chyba w tym że oni tam mają inne warunki i łowią sobie krótkimi tipami, a nie 15 stopowymi łańcuchami z psią budą na końcu :)
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Spey

Post autor: mkfly »

Chyba do mnie wpadniesz szybciej niż rozmawialiśmy hahaha Obrazek
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

Jak woda troszkę opadnie to jestem gotowy przyjechać i popróbować za keltem. Myślę , ze 570 grain tez pójdzie . Wedka pewnie ma duży zapas mocy ale chyba nie ma potrzeby jej tak przeciążać. Poproszę jednego z tych kumpli aby napisał maila do tego przewodnika z BC i może on coś podpowie. Chyba juz wspominałem , że oni tymi stingerami z lżejszymi tipami to speyem miotali a przy cięższych tipach używali techniki skagitowej. Zobacz jaka jest różnica w rekomendacji rio a tym co polecił im koleś nad wodą (typowy praktyk) Rzucali dużymi muchami z cięzkimi tipami a casterzy z nich są bym powiedział przeciętni a dawali radę.
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

jeden z nich ten słabszy w castingu twierdził , że najlepiej rzucało się jemy 15' tipem niż krótszym więc dlatego tak się upieram przy tym RIO co ma 25' a nie Airflo
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Spey

Post autor: mkfly »

Dlatego bym stawiał na 540grainów. To by było 480 + 60 (zakładane 50-75 dla skagitu czyli ciut mniej niż połowa)
Andrzej Skagit Compact 540 grain ma głowice 25 stóp i to mi pasuje bo wtedy mam stosunek linka - kij 3,0 dokładnie jak w morde strzelił.
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

Ja mam kij 9/10 a koleś poleca 570 grain a ty masz 7/8 i masz łowić 54o grain ., gdzie tu logika ? Napisałem maila do kolegi , aby on zapytał równiez mailowo tego kolesia z Kanady BC . Poczekajmy może nam coś podpowiedzą. :) Kurcze tak długo obstawałem przy 480 grainach , że aż szkoda tak szybko polec i ustąpić na te 540 grainów hahahhaahaa :)
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Spey

Post autor: mkfly »

Andrzej weź pod uwagę że będziemy łowic ciężkim tipem T10 a jak nada to nawet T17. Lekkim skagitem nie wyciągniesz tego z wody.
Na speypages krzyczą że powinno być 540 grainów ale jeszcze ich trochę pomęczę, bo widzę że nie mają za bardzo pojęcia o polish salmon and seatrout flyfishing hehe
ODPOWIEDZ