Spey

ODPOWIEDZ
Jacek Lurka
Posty: 1582
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Jacek Jabba
nazwisko: Glassbreaker
Lokalizacja: Maków Podh./Brodnica

Spey

Post autor: Jacek Lurka »

Jaśnie Wielmożni Koledzy!
Mam okazję kupić za przyzwoite pieniądze Speya DH, na blanku batsona RX6 nr F1267/8-4, 12,6" #7-8, zbrojona Fishing Art. I stąd moje pytanie. Czy toto nada się na trotkę, ew. łosia. Poproszę o jakieś konstruktywne rady. Mogę przesłać zdjęcia na mail tylko je podajcie. Poradźcie cuś :uklon:
Pozdrawiam
Jacek
Kuba Chruszczewski
Posty: 4573
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Kuba
nazwisko: Chruszczewski
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

Re: Spey

Post autor: Kuba Chruszczewski »

Niewielkie mam doświadczenia z DH, ale wiem już, że raczej kupuje się kij na rzekę, nie na rybę. Na średniej rzece z łososiami przeszedłem na 10,6" jednoręczny, bo mój DH 14,6" zrobił się za długi kiedy woda trochę opadła. Na Łebie, która duża nie jest, ale skarpy i nawisy śniegowe dodały jej dobre parę metrów szerokości komfortowo łowiło mi się właśnie tym 14,6". Nie musiałem co chwilę złazić ze skarpy, potem znów się wspindrać... Rzucałem sobie samą głowicą stojąc wygodnie na wysokim brzegu i prowadząc muchę z dala od krzaków. Myślę, że na nasze rzeki trociowe 13 stóp to akurat. A znowu na dużą rzekę łososiowa jak na przykład Orkla to 15 nie będzie za długo, a i dłuższa by nie zawadziła. Tam chodzi o to, żeby po długim rzucie utrzymać jak najdłuższy odcinek linki w powietrzu nie dopuszczając do przedwczesnego dryfu.
Kup tego Batsona jak cena dobra, ale na pewno przydałby się dłuższy kij.
ED/
Kuba Chruszczewski pisze:Kup tego Batsona jak cena dobra, ale na pewno przydałby się dłuższy kij.
Chodzi mi o to, ze przydałby się również, jako drugi.
http://www.flytyer.pl
Don’t tell Mom I’m flyfishing guide,
She thinks I play piano in a whorehouse...
Jacek Lurka
Posty: 1582
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Jacek Jabba
nazwisko: Glassbreaker
Lokalizacja: Maków Podh./Brodnica

Re: Spey

Post autor: Jacek Lurka »

No i wielkie dzięki. Na łosie (w Ichlandii czy gdzie tam) to będdzie sporadycznie stosowany. Zależy mi nad czymś nad polskie rzeki. A, że mam zamiar trochę się poduczyć będzie w sam raz. Jeszcze raz dzięki Kuba. Jeden wielkiego serca się znalazł. :uklon:
Pozdrawiam
Jacek
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

Jacek jeżeli kijek ten jest w dobrej cenie (?????) to możesz śmiało kupić. Kiedyś kupiłem blank 14' 9/10 i kolega zmontował mi z tego wedkę. Akcja medium-fast dobrze radzi sobie tradycyjnymi sznurami speyowymi jak i z głowicami do underhandu. Próbowałem tez tej wędki do amerykańskiego skagitu i powiem, że lepiej sprawdzała się niż glommis stinger. Fakt ,że dużo łatwiej uczyć się rzucania dłuższą wędką, lecz jak już to opanujesz to krótszy kijek jest bardziej komfortowy i poręczniejszy. Własnie dlatego od kilku lat chętnie używam wędki 12'6" tylko , że 9/10 ponieważ stosuje do niej cięższe głowice i dzięki temu lepiej radzi ona sobie z zimowym łowieniem (cięższa linka = cięższe i większe muchy) ale myślę, że używając do twojej wędki na zimę krótkiej i ciężkiej głowicy pływającej + wymienne tonące tipy (zestaw skagit) można sobie poradzić z cięższymi muchami lub stosować głowice tonące tylko, że wtedy muchy trochę lżejsze i bardziej smukłe (np. typ igłowy lub poprostu na haczykach) . Fakt ,że nie uzyskasz również bardzo długich dystansów przy rzucaniu, ale w polskich warunkach nie ma to dużego znaczenia. Mówią też , że dłuższą i mocniejszą wędką np 15' 10/11 łatwiej podjąć walkę z dużym łososiem, ale tez inna teoria mówi, że duży łosoś musi chcieć dać się wyholować wędkarzowi :mrgreen: Pamiętaj tylko , aby dobrze dobrać głowice do tej wędki, gdyż tylko tak możesz komfortowo uczyć się poprawnego rzucania :D
Pozdrawiam
Jacek Lurka
Posty: 1582
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Jacek Jabba
nazwisko: Glassbreaker
Lokalizacja: Maków Podh./Brodnica

Re: Spey

Post autor: Jacek Lurka »

Wielkie dzięki Andrzej Za pomoc. Cena 500 PLN chyba nie jest wygórowana. A odnośnie doboru głowic to już Marian będę gnębił. Przerabiał to niedawno więc chyba nie zapomniał (pomimo sklerozy) :mrgreen:
Pozdrawiam
Jacek
yari
Posty: 516
Rejestracja: czwartek, 4 mar 2010, 23:36
imię: Jarosław
nazwisko: Stachowiak
Lokalizacja: Poznań

Re: Spey

Post autor: yari »

<mr.green>
"Machaj wędą - ryby będą" :)
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: Spey

Post autor: venom »

:axe: :axe: :axe: :axe: :axe: :axe: :axe: :axe: :axe: :axe:
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

Jacek Lurka pisze:Wielkie dzięki Andrzej Za pomoc. Cena 500 PLN chyba nie jest wygórowana. A odnośnie doboru głowic to już Marian będę gnębił. Przerabiał to niedawno więc chyba nie zapomniał (pomimo sklerozy) :mrgreen:

Taka wędka tylko 13' 8/9 chodzi dobrze przy głowicach 31-32 gramy to twoja powinna tak na moje oko działać przy 28-29 gram. Dotnij głowicę do 30-31 gram i niech ktos kto ma pojęcie rzuci tym , jeżeli bedzie za ciężka to juz nad wodą można ją minimalnie skrócić poprzez sciągniecie z rdzenia otuliny żyłką o zrobienie małej tymczasowej pętelki na rdzeniu. Później znów rzut , ocena i ewentualnie kolejna poprawka. :lol: Pomógłbym ale mieszkam niezbyt blisko :mrgreen: Dobranie głowicy skagitowej to trochę inna sytuacja. Mam jakieś przypuszczenia co do jej wagi ale musiałbym sie nad tym mocniej zastanowić , żeby jakiejś głupoty nie doradzić :mrgreen: Długość głowy skagitowej to 25'-26' + tipy ale głowy underhandowej to już ok 10,3m- 10,8m przy głębokim brodzeniu + ewentualnie polylider jezeli potrzebujemy trochę głębiej zejść muchą niż pozwoli nam właściwości tonące linki lub potrzebujemy trochę większą dlugośc linki gdyż stoimy np na brzegu a nie po pas w wodzie :mrgreen: Można również nie korzystać z polyliderów i dociąć trochę dłuższe głowice.

Pozdro
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Spey

Post autor: mkfly »

Witam,

jak już jesteśmy w temacie to mam do Ciebie Andrzej pytanie:

1. Czy do wędki 13,3' 7/8 (kij oceniany na 450-480grainów)dobrym wyborem na typowe polskie rzeczki: Łeba, Wda, Drwęca, Parsęta itp. będzie linka Airflo Skagit Compact np 480grain plus zestaw polyleaderów.
2.Czy błędem jest zastosowanie do takiej wędki linki Airflo Skagit Switch, czyli linki raczej do typowych wędzisk switchowych.
3.Może w podesłanych specyfikacjach znajdziesz coś lepszego, jak tak to co? (raczej sznury typowo speyowe nie wchodzą w grę, chyba że dla zabawy)


Do pomocy w ocenie tych linek załączam specyfikacje (może komuś się jeszcze przydadzą):


http://img40.imageshack.us/img40/8823/a ... eetv4b.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;"

http://img508.imageshack.us/img508/6951 ... heetv4.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;"
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

Marcin czy wędka o której piszesz to Winston Boron IIx 13'3 " Line: 7/8
Length: 13'3"
Sections: 4
Wt. in Oz.: 6 3/4
Action: Medium-fast

czy może IIX BOR 2-HAND 7/8-WEIGHT 13'3 "
wt. in oz :6 5 / 8
Action: FAST
albo to są dwie różne wędki lub gdzieś jest błąd drukarski .....inna waga i akcja
Jeżeli to o tego winstona chodzi to trochę przeszukałem internet i postaram sie coś podpowiedzieć
Andrzej R.
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 01:01
imię: Andrzej
nazwisko: Rębosz

Re: Spey

Post autor: Andrzej R. »

Marcin będę musiał zaraz wyjść z domu i wrócę późno więc zaryzykuję , że to o ten kijek chodzi i postaram się coś doradzić.
Traktuj to jako poradę a nie wykładnik, gdyż bardzo mało miałem do czynienia ze skagitem i nie czuję się w tym zagadnieniu mocny do udzielania rad.
Do tej wędki na pewno nie używał bym linki switch ponieważ będzie ona zbyt krótka.
Formuła skagit mówi, że zestaw głowica + tipy powinny mieć od 3 do 3,3 długości wedki (co prawda gdzieś na stronie RIO wyczytałem , że od 2 czy 2,5 długości ale nie wiem czy nie jest to błąd drukarski)

http://www.rioproducts.com/photos/file/ ... 20recs.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Pod tym linkiem masz tabelę z rekomendacją RIO i na samym dole jest winston 13'3" 7/8, Zalecają tam do skagitu od 475 grain dla troszkę zaawansowanych do 525 grain dla tych co lubią mocno poczuć ładowanie wędziska. Ja tobie poleciłbym 475 grain
gdyż tak opisana jest wędka na stronie producenta i poza tym nie jestem zwolennikiem mocnego przeładowania kija.

http://www.steelheadbum.com/store/pc/vi ... tegory=231" onclick="window.open(this.href);return false;
Tutaj na stronce opisują jakie linki rekomendują do tej wędki , ale coś mi się wydaje że wkradł im się tam błąd przy skagicie i powinno być 450 airflo do 525 RIO ,ale może się mylę.

http://www.washingtonflyfishing.com/boa ... line-chart" onclick="window.open(this.href);return false;
Tutaj natomiast w koleś wypisał rekomendacje jaką widział w witrynie sklepu wędkarskiego w Oregonie (kraina steeheada i skagotu w USA) Do wedki 7 zalecają 450 grain a do 8 550 grain
Czyki można wywnioskować , że 475 grain RIO lub 480 grain Airflo powinno byc OK

480 grain Airflo ma dł 24' a 475 RIO = 25,5' czyli według mnie RIO byłoby odpowiedniejsze przy tej dł kijka do zachowania formuły zestaw min 3x dł wędki.

Możliwe , że 450 grain równiej byłoby Ok a może nawet lepiej (mniej przeciążona wędka) ale jak wspominałem wcześniej nie mam doświadczenia ze skagitem i bałbym się coś takiego doradzić :roll:
Takim nieprzeciążonym zestawem skagitowym jeżeli nie bedziesz miał potrzeby zastosowania bardzo ciężkich tipów to możesz wykonywać rzuty speyowe , ale jak już założysz ciężki tip to aby nie uszkodzić wędki wykonujemy tzw rzuty z wody (typowa technika skagitowa)
Do ciężkiej orki zimowej będziesz potrzebował ciężkich tipów. Kolega w tym roku próbował na Łebie takiego zestawu i tip 10' T14 nie czepiał się o dno :) więc polylider nawet extra fast sinking bedzie za lekki i przypuszczam zbyt krótki.
Może poproszę kolegę aby napisał do znajomka w Kanadzie który jest tam przewodnikiem na rzece steelheadowej i może on coś zasugeruje, gdyż twierdził , że rzucał każdą wędką jaka jest w Stanach i jego pokazy rzutów nad wodą zrobiły mocne wrażenie na kolegach. On też nie kazał sugerować się stronką RIO w doborze linki skagitowej do gloomisa i dobrał in linkę 70 grain lżejszą niż była rekomendowana na stronie RIO.
Jak już opadną trochę wody w dorzeczu wisły do może spotkamy się na Wdzie i porzucamy :) i zobaczę na zakup jakiej linki sie zdecydowałeś.

Pozdrawiam,
Andrzej
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Spey

Post autor: mkfly »

Chodzi o tą właśnie wędkę.
Na stronie producenta: 6 5/8 oz, akcja fast 447-478grain

A więc tak. Planowałem dokupić zestaw przyponów długości nie 10', ale 14' o takich:
http://www.flyfishusa.com/lines/airflo/ ... s.htm#Spey" onclick="window.open(this.href);return false;

Jak nie to może ten 15':
http://www.taimen.com/mt/product_info.p ... ts_id=2433" onclick="window.open(this.href);return false;

Ogólnie założenie 3-3,5 odnosi się do pierwszych linek skagitowych, na speypages wyczytałem że stosunek w okolicach mniej więcej 3 będzie git, polecają włanie przypony 14-15', więc Airflo Skagit Compact w moim przypadku 480grain plus zestaw polyleaderów 14-15' powinno być miodzio.

Pytanie jednak jeszcze o polyleadery. Będę szukał czegoś hiperdupersuper szybko tonącego.
Masz może jakieś doświadczenie w superszybkich przyponach?
Ewentualnie może jakaś dobra sprawdzona głowica tonąca podczepiana do runningu bez końcówek?
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Spey

Post autor: mkfly »

P.S. Propozycja z Wdą jak najbardziej na miejscu, będziemy w kontakcie.
iREK
Posty: 189
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Ireneusz
nazwisko: K.

Re: Spey

Post autor: iREK »

do linki skagit polyleadery się nie nadają, są za lekkie i nic nie będzie miodzio
Do skagit są tipy rio gotowe lub tonące T8 do T16 w szpulach po 10m do docinania wg potrzeb
albo z airflo CCT
mkfly
Posty: 301
Rejestracja: piątek, 3 gru 2010, 22:32
imię: Marcin
nazwisko: Kostuch
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Spey

Post autor: mkfly »

http://www.airflofishing.com/buy.cfm/fl ... 5/no/50310" onclick="window.open(this.href);return false;

Chodzi o to?

Czyli docinam i w zależności jak głęboko chcę prowadzić stosuję dłuższy lub krótszy przypon tak?
Proponujesz 200 czy 330 grain?
ODPOWIEDZ