Strona 1 z 2

Porównanie wędek w klasie AFTM3

: wtorek, 11 sty 2011, 12:08
autor: Janusz Panicz
Zgodnie z zapowiedzią przedstawiam wynik testów trzech wędek AFTM3.

Zapraszam do lektury (artykuł można przeczytać online lub zgrać w formacie pdf).
https://docs.google.com/viewer?a=v&pid= ... tvkJ&hl=en

Niebawem artykuł powinien się również pojawić na stronie http://fly-fishing.pl

W razie pytań lub wątpliwości jestem do dyspozycji :vinko:

Re: Porównanie wędek w klasie AFTM3

: wtorek, 11 sty 2011, 21:24
autor: dipper
Janusz ,świetny artykuł :uklon: :uklon: :uklon: Przeczytałem na jednym oddechu . Jeśli mogę , to chciałem zapytać o złącze w Hydrosie ?
Spigot zawsze kojarzył mi się ze złączem w którym obie części mają bardzo podobną średnicę a na zdjęciu widać jakby to było złącze nasadowe ze zdjętym lakierem , ograniczone od dołu ładną omotką z kropeczką ?

Re: Porównanie wędek w klasie AFTM3

: wtorek, 11 sty 2011, 23:02
autor: Janusz Panicz
Dzięki. Zapytać można i trzeba :wink: Ale ja Ci tego nie wytłumaczę, bo po prostu się na tym nie najlepiej znam :lol: A jest na tym forum kilku szpeniów w tej materii, którzy mam nadzieję mnie wyręczą w odpowiedzi :vinko:

Re: Porównanie wędek w klasie AFTM3

: wtorek, 11 sty 2011, 23:08
autor: Paweł Ziętecki
Świetny kawałek. Umożliwia wybór wędki. Wskazuje różnice w taki sposób, że można rozumnie wybrać po preferowanych parametrach.
Cieszę się , że nagle :P okazuje się, że nie należy przciążać współczesnych kijków.

Uważam, że naniesienie kropki "centrującej" nie w osi uniemożliwia danie oceny 5. :P Z drugiej strony , gdy patrzę na przelotki szczytowe i ich mocowanie, to oceniając tylko w wymiarze estetycznym wolę hydrosa z krzywą kropką. Na szczęście z tego się nie strzela.

Na podstawie tego artykułu wybrałem dla siebie wędkę z tej trójki. Nie miałem żadnych problemów. Raczej żadnej z omawianych #5 nie kupię, ale gdyby jednak - wiem.
I to jest jedyna wada testu, całkowicie niezależna od autora. Mogę wybrać z trzech wędek. Mało. :P

Re: Porównanie wędek w klasie AFTM3

: wtorek, 11 sty 2011, 23:22
autor: michmiga
Czekałem na ten artykuł :) Mistrzostwo świata :uklon: wiele się dowiedziałem, i potwierdzam CTS rządzi :D

Re: Porównanie wędek w klasie AFTM3

: wtorek, 11 sty 2011, 23:36
autor: Paweł Ziętecki
Porozmawiałem z Januszem o lączeniu wędki Hydros. Wychodzi, że to spigot. Trzpień jest pełny w środku. Po nasunięciu części górnej mamy odstęp. Już po rozmowie pomyślałem, że mamy do czynienia z cienkościenną muchówką i trzpień musi być szeroki. Lubię spigoty. Mam dwa kijki z takimi łączniami. Hydrosowe wygląda inaczej nieco.
Tak sobie gadam. Nie znam się na tym. Wędka ma dobrze ze mną współpracować.

Re: Porównanie wędek w klasie AFTM3

: wtorek, 11 sty 2011, 23:40
autor: Janusz Panicz
Ja dodam do tego, co napisał Paweł, że sznury Wulff TT nie są przeciążone i mieszczą się na górnej granicy klasy AFTM (w rozumieniu wagi pierwszych 9 metrów), co tym bardziej utwierdza mnie, że nie ma sensu przeciążać tych wędek. Chociaż muszę przyznać, że np. sznurem SA XPS AFTM3 nie mogłem naładować optymalnie Sage'a Z-Axis. Za to Wulff TT, RIO Gold, Vision Presentation2 będą śmigać w tej samej klasie AFTM jak ta lala. Jeśli ktoś nie domaga z techniką rzutu lub po prostu ma wolny rytm rzutów, wówczas faktycznie zastosowanie cięższego sznura ułatwi wykonywanie rzutów.

A test wędek AFTM5 popełnił George Anderson. Byłem z George'm w kontakcie podczas procesu tworzenia artykułów, bo tak się złożyło, że obaj pisaliśmy je mniej więcej w tym samym czasie, choć nie konsultowaliśmy wzajemnie tego co i jak robimy. Szkoda, że opisałem tylko 3 wędki i na szczęście tylko 3. George w swoim zestawieniu porównał ich 14 :shock: Uwierzcie, można przy tym osiwieć. Takie testy to jest naprawdę ciężka (choć przyjemna) praca i dziesiątki godzin spędzonych na rzutach i robieniu notatek. Niestety łowienie ryb schodzi przy takich testach na plan dalszy, z czego akurat nie byłem zadowolony. Zbyt dużo czasu poświęciłem w sezonie 2010 na testy sznurów i wędek zamiast na kręceniu much i łowieniu ryb.

Re: Porównanie wędek w klasie AFTM3

: środa, 12 sty 2011, 00:25
autor: dipper
Jest dokładnie tak jak napisał Paweł . Artykuł umożliwia wybór wędki i to w taki sposób że człowiek od razu wie czego by chciał od swojej trójeczki .
Z axis najbardziej mi się podoba z wyglądu , Hydros z opisanych wrażeń a CTS z powodu osiągniętego wyniku punktowego . Ale swój konkretny wybór też mam . Janusz kiedy następny artykuł ? :uklon:

Re: Porównanie wędek w klasie AFTM3

: środa, 12 sty 2011, 00:38
autor: Janusz Panicz
Kiedy następny artykuł, a raczej artykuły to należy zapytać kolegów forumowiczów, w tym kolegów metalurgów od "stopu stali z Damaszku" :wink: (sorki Kuba, ale mogłem się powstrzymać :axe: ) .

A na poważnie, to kilka artykułów popełniłem w zeszłym roku i czas odpocząć. Do tego moja wiedza jest ograniczona, a pisać wielkich teorii o rzeczach, na których się nie znam nie zamierzam. Mam jeszcze w planie dwa artykuły, oczywiście sprzętowe i sprzęt do testów też już mam, ale na razie wolałbym nie ujawniać szczegółów.

Re: Porównanie wędek w klasie AFTM3

: środa, 12 sty 2011, 01:02
autor: Paweł Ziętecki
Myślałem o tym , ze kupię #5. #3 to dla mnie zapatyczek. :P

Re: Porównanie wędek w klasie AFTM3

: środa, 12 sty 2011, 01:08
autor: kwiat
Chłopaki
nie wprowadzajcie ludzi w błąd, Hydros ma złącze nasadowe a nie spigot (co widać zresztą na fotce w artykule Janusza). Po prostu końce składów są nielakierowane i dodana jest omotka (jak zauważył Irek) - co daje tylko nikłe złudzenie spigotu... Ze spigotem mamy do czynienie wtedy kiedy części blanku powstają poprzez pocięcie blanku w jednym kawałku i wklejeniu w każdy z uzyskanych elementów krótkich odcinków rurek węglowych/szklanych (spigotów). Uzyskana w ten sposób wędka wieloskładowa ma tą samą zbieżność na całej długości.
pozdro
kwiat
"Trzpień jest pełny w środku" - Paweł to tylko kwestia wykończenia przez producenta końca blanku.....

Re: Porównanie wędek w klasie AFTM3

: środa, 12 sty 2011, 01:28
autor: Paweł Ziętecki
Wiem, ale specjalnie pytałem Janusza, czy jest wykończony, czy pełny w środku. Janusz powidział, że jest pełny.

Re: Porównanie wędek w klasie AFTM3

: środa, 12 sty 2011, 10:30
autor: Paweł Ziętecki
Nie chciałem wczoraj pisać, bo pewnie napisałbym coś nieparlamentarnego.
Dzisiaj na spokojnie mogę powiedzieć, że jeżeli ktoś myśli, że Janusz, czy ja chcielismy kogoś wprowadzić w błąd, myli się.
Naprawdę nie siedzimy i nie knujemy, jak tu kolegów załadować.
Ja nie wiem jaka jest grubość ścianki blanku, ani co jest pod omotką dolnej części. Mam naście kijków , z tego prawie wszystkie z klasycznymi złączami nasadowymi i w żadnym z nich nie ma omotki na dolnej części. Rozmowę z Januszem zacząłem od tego , ze to nie wygląda na spigot i staraliśmy się dojść do prawdy. Może błędnie. Więcej, myślę, że błędnie.
Błędów nie popełnia ten , co nic nie robi. Dlatego Piotrek, nie podoba mi się rzucanie w nas tekstem "nie wprowadzajcie ludzi w błąd".

Re: Porównanie wędek w klasie AFTM3

: środa, 12 sty 2011, 10:34
autor: Janusz Panicz
Przed chwilą rozmawiałem z Piotrkiem Talmą, który potwierdził, że to nie jest spigot. Piotrek widział artykuł, ale mu ta informacja umknęła. Zaraz to poprawię. Przepraszam za wprowadzenie w błąd, ale jak pisałem, na budowaniu wędek się nie znam. Z resztą ta informacja nie ma wpływu na ocenę wędki.

Re: Porównanie wędek w klasie AFTM3

: środa, 12 sty 2011, 10:54
autor: flyfish
Bardzo fajny artykuł ,ale czemu tylko 3 wędki? :(