Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Zbuduj swój kijek. Co ? Jak ? Czym? Tutaj ...
flyfish
Posty: 504
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Sergiusz
nazwisko: Kasprzyk
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: flyfish »

michmiga pisze:
Krzysztof Łyczek pisze: Niestety blanki w klasie #4 mają dość grubą szczytówkę- 5.0 . To jest niestety sporo .
5.0 czyli ile w mm :)
Mi niebieski blank kojarzy się z kijami HORIZON lub WHISPER-LITE Thomas & Thomas :)
Wymyśliłem sobie to tak że rękojeść będzie z naturalnego korka natomiast uchwyt zrobię z korka konglomeratowego :)
5.0 czyli 5/64 cala co daje 1,9844 mm :D
Krzysztof Łyczek
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:
Lokalizacja: Kraków/ obecnie Warszawa

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: Krzysztof Łyczek »

harp pisze:A czy bierzecie coś jeszcze od tego tajemniczego sprzedawcy z ebay-a i jak to wygląda cenowo? Może bym się dołączył.
A może macie namiar na tanie blanki dwuręczne?
Jutro wrzucę link do tego sprzedawcy
pozdr
michmiga
Posty: 93
Rejestracja: środa, 7 kwie 2010, 16:36
imię: Michał
nazwisko: Migas

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: michmiga »

steryd pisze:Nie wiem gdzie mieszkasz,ale jeżeli blisko centrum lub możesz się wstrzymać to mogę dać rx6 i rx7 9'#6 do porównania.rx6 w 3 składzie i rx7 w 2 składzie,podobnie zbrojone bo przez jednego człeka :lol: MOge zapewnić 1 kołowrotek i 3 rodzaje linek.
Ja mam 2 i kumpel jedną,czyli będziesz mógł sprawdzić wszystko :roll: dt 6 ,wf 6 ,wf 6 w III stopniu tonięcia.W gratisie rx6 7 3/4 #3 .niestety z batsona już nic nie załatwię ,ale jak będziesz zainteresowany jakąś inną firmą to może się udać. :mrgreen:
Niestety do centrum mam daleko bo mieszkam w Zawoi (małopolska) :(
Prawie 2mm hmmm dosyć dużo faktycznie ...
Krzysztof Łyczek
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:
Lokalizacja: Kraków/ obecnie Warszawa

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: Krzysztof Łyczek »

To już musisz sam zdecydować, czy chcesz mieć teoretycznie delkatną #4 z tipem 2mm (dla porównania o ile kojarzę z wypowiedzi na ff posiadasz cts affinity x w klasie 5, która ma tip 1,75mm. ) Porónaj klasowe blanki -średnicę dolnika dostaniesz w tej klasie i długości porównywalną, średnicę tipa znacznie miejszą - 4, 4,5 ( mierzoną w 64 / cala )
Grubość szczytówki to nie jedyny, ale dość istotny wskaźnik.
Przy okazji- odradzam przelotki batsona. Mieliśmy z nimi kłopoty- niektóre serie szybko sie wycierały. Bierz H&H
Poniżej link na sprzedawcę u którego bralismy blanki i uchwyty. - uwaga częsc asortymentu ma dobrą ( w szczególnosci dobre były zielone 3/4 dziesięciostopowe ) , natomiast blanków fast lepiej u niego nie kupować- kiepska jakość
http://shop.ebay.com/ro6231/m.html?_nkw ... rom=&_ipg=" onclick="window.open(this.href);return false;
flyfish
Posty: 504
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Sergiusz
nazwisko: Kasprzyk
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: flyfish »

Weźmy choćby blank ATC Matrix #4 ,9' ma tip 4.0 czyli 1,60 mm
michmiga
Posty: 93
Rejestracja: środa, 7 kwie 2010, 16:36
imię: Michał
nazwisko: Migas

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: michmiga »

A czy średnica tip-u ma wpływ na akcję i zachowanie się kija ??to ma być moja pierwsza wędka własnoręcznie uzbrojona i nie chcę zaczynać od drogich blanków , przelotki na pewno będę brał H&H,
Krzysztof Łyczek
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:
Lokalizacja: Kraków/ obecnie Warszawa

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: Krzysztof Łyczek »

michmiga pisze:A czy średnica tip-u ma wpływ na akcję i zachowanie się kija ??to ma być moja pierwsza wędka własnoręcznie uzbrojona i nie chcę zaczynać od drogich blanków , przelotki na pewno będę brał H&H,
Poczytaj to: http://www.troutrods.com/toms.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Z wypowowiedzi, że czytałeś fora usa zakładam, ze z tekstem sobie poradzisz i nie muszę sie bawić w tłumaczenie bo przed weekendem nie znajdę czasu. Przeczytać warto, wędki T. Morgana są klasą dla siebie- dwa razy droższe niż Sage a i tak czeka sie na nie podobno w kolejce wiele miesięcy- co do projektowania rozwiązań warto poznać jego opinię.
Tu masz natomiast uproszczony cytat z winstona WT 9'#4 z opisu 9' - 4-weight
"On the larger tailwater rivers like the Missouri and the Bighorn, stalking fish occurs often. The WT allows myself, or the anglers I am guiding, to get much closer to the fish than with most other rods. The casting stroke is a bit slower, but that delicate stroke allows for a presentation that is supple and unlikely to spook even the wariest trout. The sensitive tip allows a tough hook set with the confidence that your tippet won't snap. Fighting fish is fun because it's a Winston—you feel every move of the fish as the rod has just the right feel."
Trudno dostać sesitive tip w klasie #4 przy średnicy 2 mm . Nie chce przesadzać, że batsonowi sie to nie udało, bo tego konkretnego modelu nie znam , ale doradzam ostrożnosć.
Nie chcę też zdecydowanie odradzać Ci Batsona, bo sam mam fajne blanki ze starej serii trójskłądowej, ale doradzam przynajmniej obejrzeć te blanki przed zamówieniem. Porównaj też z ATC- droższy, ale może warto. Z tych starych blanków to już nie mam danych tipa w internecie, ale dla #6 dziesieciostopowego tip był chyba 4,5.......... W domu spróbuję pomierzyć suwmiarką i dam jutro znać.
PS: tej srednicy tip ( 2mm ) to spotkasz w klasowych wędkach w klasach aftm bardzo wysokich- w cts np to trzeba dość do AFTM około 10 .......
Cieńsze tipy w tej klasie ( tj #4 ) to juz klepia obecnie chińczycy nawet w blankach no-name.
michmiga
Posty: 93
Rejestracja: środa, 7 kwie 2010, 16:36
imię: Michał
nazwisko: Migas

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: michmiga »

Czyli blanki batsona z serii RX6 to kicha z powodu za grubego TIP-a ?? czy owy tip jest powodem dyskwalifikacji tych blanków?? czy mają one jakieś zalety które pozwolą zrekompensować brak sensitive tip?? obecnie zastanawiam się już tylko nad blankiem komponenty już wybrałem:) widzę jak wędka będzie wyglądać :)
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: venom »

mniejsza zbieżnośc blanku sprawia że akcja kija jest bardziej środkowa niż szczytowa.
Czy to dyskwalifikuje??
Kwestia tego co się lubi :-)
Napewno tez zwiększa masę a raczej bezwładnośc szczytówki przy wymachach...
Czy to dyskwalifikuje??
Też kwestia tego co sie lubi w pracy kija ;-)
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
michmiga
Posty: 93
Rejestracja: środa, 7 kwie 2010, 16:36
imię: Michał
nazwisko: Migas

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: michmiga »

Lubię raczej szybkie wędki ale marzy mi się coś czym będzie mi się dobrze rzucało do 10m powiedzmy nawet zastanawiam się nad wędką 2,40 :)
Krzysztof Łyczek
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:
Lokalizacja: Kraków/ obecnie Warszawa

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: Krzysztof Łyczek »

venom pisze:mniejsza zbieżnośc blanku sprawia że akcja kija jest bardziej środkowa niż szczytowa.
Czy to dyskwalifikuje??
Kwestia tego co się lubi :-)

Na pewno tez zwiększa masę a raczej bezwładnośc szczytówki przy wymachach...
A bezwładnosć szczytówki ma wpływ na zacięcie. Im cieższa linka, im sztywniejsza i cięższa szczytówka tym trudniej delikatniej zaciąć- taki jest efekt.

Michał w podsumowaniu- producenci doskonaląc wędki starają sie dojść ze średnicą szczytówki do niedużych wielkosci i to zarówno w blankach fast, jak i w blankach moderate, czy slow. Blank slow raczej osiagną zmniejszając średnicę w części środkowej i dolnika, niż pogrubiając szczytówkę. Patrzyłem na blanki węglowe o najwolniejszej akcji jakie znam- tj Vintage cts. Nie mam tam danych odnosnie 9' do#4, ale wszystkie zbliżone dają też mniejszy wymiar tipa niż 5.0 ( 2mm ) . Batson zdaje sie robi nawet #3 z tą średnicą- dziwne dla mnie.
Dlatego nie odradzam zakupu , tylko sugeruję -podjedź np do K. Zielińskiego ( fishingart ) w Krakowie, on też ma batsony, ma inne blanki- uczciwie doradzi. Lub po prostu weź chociaż blank bez przelotek w ręce i pomachaj trochę, popatrz na ugiecie , porównaj z czymś innym w tej klasie.
Acha, mierzyłem moją starą batsonowką #5 trójskład 9'6" Lubię ten blank. Tip mierzony suwmiarka wyszedł mi ok.1,8mm . To jeden z moich ulubionych blanków do strimera.
Sam bym chętnie zobaczył taką batsonowska #4 lub #3 dziewięciostopową, ale bez oglądania bym kija o takiej zbieżnosci i tipie 5.0 chyba raczej nie kupił.
michmiga
Posty: 93
Rejestracja: środa, 7 kwie 2010, 16:36
imię: Michał
nazwisko: Migas

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: michmiga »

Panowie blank wybrany :będzie to batson Rx7 8' #4 interesuje mnie Guide Spacing jaki proponujecie do tego blanku :wink:
Znalazłem schemat zbrojenia 9 przelotek +szczytowa w takich rozmiarach (guide size ) 12-4-4-4-4-3-3-3-3+szczytowa pętla 5,5mm
Czy nie lepiej było by 12-4-4-4-3-3-3-2-2+szczytowa ?? może szczytówkę można było by lżej uzbroić ?? dodam że wszystko to ędą przelotki jednostopkowe H&H ewentualnie Pacific Bay (lepiej o dostępne rozmiary) widziałem dzisiaj kije Vision właśnie zbrojone w Pacyfiki (przynajmniej tak pisało na metce ) :lol:
steryd
Posty: 117
Rejestracja: niedziela, 11 kwie 2010, 09:48
imię: maciej
nazwisko: korczak
Lokalizacja:

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: steryd »

Po co 12 na wejściu 10a nawet 8 wystarczy,potem 3 ,2 ,1.Ja mam w swoim batsonie 1/0
tekst miesiaca:
Bo z tym wiaże się smutna historia...
................
a to bo ktoś nasrał
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: venom »

1/0 to masz w dwustopkowych...
jednostopkowe podają w średnicach oczek i te zaczynają się chyba od 5mm- moim zdaniem to wystarczy do tego patyka biorac pod uwagę ze szczytowa w wersji standart ma 5,5 mm
Stripping faktycznie zacząłbym przy #4 od 8mm
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
michmiga
Posty: 93
Rejestracja: środa, 7 kwie 2010, 16:36
imię: Michał
nazwisko: Migas

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: michmiga »

No teraz to już nic nie wiem :) :mur: doradźcie coś :prayer:
ODPOWIEDZ