Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Zbuduj swój kijek. Co ? Jak ? Czym? Tutaj ...
ODPOWIEDZ
michmiga
Posty: 93
Rejestracja: środa, 7 kwie 2010, 16:36
imię: Michał
nazwisko: Migas

Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: michmiga »

Panowie jako że łowienia własnoręcznie zbudowanym kijem to jest to czego mi brakuje do pełni szczęści zapragnąłem zbudować sobie takie coś :lol:
Podstawowe wiadomości już łyknąłem głownie z for z USA przerobiłem sobie też własnoręcznie rękojeści i wymieniłem przelotki w paru kijach.
Teraz głównie nurtuje mnie wybór blanku :zastanawiałem się nad Batson Rainshadow RX7 Intermediate Modulus/High Strain Rate - 2 częściowe
Ma to być blank do linki #4 o długości 2,75 ewentualnie nieco krótszy spodobał mi się ten model o oznaczeniu IF904 na stronie fishingrod
Wędka ma być głównie do suchej i ewentualnie do delikatnej mokrej muszki, blank na początek ma być nie drogi bo jak coś zpartole :gafa:
Panowie pomóżcie :beer:
flyfish
Posty: 504
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Sergiusz
nazwisko: Kasprzyk
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: flyfish »

Witam
Wszystko zależy od Twoich upodobań ,ten konkretny blank ma akcję mod-fast ,jak najbardziej nadaje się do suchej i delikatnej mokrej. Ja osobiście wolę wolniejsze kije do suchej, ale to tylko moje upodobanie :D
Pozdrawiam
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: venom »

nie ma sie co bać bo tu sie nie da nic spartolic (chyba że za mocno naciągniesz nić w omotkach to wgnieciesz stopki w blank).
W dwuskładzie bez kłopotu wyznaczysz kręgosłup, rozstawy możesz skorzystac z gotowców bądź lekko je zmodyfikowac (można troche zmienić prace kija).
No i wykończenie dopasowac do gustu łacznie z wytoczeniem własnej rękojeści z wkladkami z innego koloru korka bądź innego materiału.
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
michmiga
Posty: 93
Rejestracja: środa, 7 kwie 2010, 16:36
imię: Michał
nazwisko: Migas

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: michmiga »

No właśnie została jeszcze kwestia rozmieszczenia i doboru przelotek (rozmiary nic mi nie mówią) wiem że to będą jakieś jednostopkowe hard chromy (przy tanim blanku myślę że nie ma co się pchać w Recoli choć w CTS-ie mam takie i powiem BAJER ) rękojeść myślę zrobić sobie sam podobnie z uchwytem kołowrotka.
Wybór padnie pewnie na Batson-a w 4 klasie o długości 2,75 będzie jak znalazł na jesiennego lipienia :)
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: venom »

przelotki Hopkins&Holloway
Kupisz je za śmieszne pieniądze w anglikowie przez neta (porównywalne z ceną batsona w kraju)
Co do wielkości pomożemy jak i w sprawie rozstawu też ;-)
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
michmiga
Posty: 93
Rejestracja: środa, 7 kwie 2010, 16:36
imię: Michał
nazwisko: Migas

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: michmiga »

Blank pewnie zamówię gdzieś w Polsce komponenty też ceny na zachodzie już nie tak kuszące jak kiedyś :( poza tym przy takich kwotach nie warto
Nic tylko kompletować klocuszki do składania :)
dipper
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 20 wrz 2010, 23:11
imię: Irek
nazwisko: Buczko
Lokalizacja: Lubaczów

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: dipper »

Michał jaki uchwyt kołowrotka chcesz sobie zrobić ?
michmiga
Posty: 93
Rejestracja: środa, 7 kwie 2010, 16:36
imię: Michał
nazwisko: Migas

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: michmiga »

Myślałem coś wytoczyć z jakiegoś jasnego drewna egzotycznego taki jak np w ROSS-ie FW.
flyfish
Posty: 504
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Sergiusz
nazwisko: Kasprzyk
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: flyfish »

Wytoczyć wkład możesz, ale szkielet chyba trzeba kupić :D
kwiat
Posty: 42
Rejestracja: sobota, 9 paź 2010, 18:44
imię: Piotr
nazwisko: Kwiatkowski
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: kwiat »

Michał
każdy ma swoje preferencje, ja poleciłbym Tobie jeszcze zweryfikować długość i model blanku. Jeżeli chcesz tym kijem suszyć to może pomyśl o czymś krótszym np. 8' lub 8'6 a co do samego blanku to wybrałbym coś mniej "pancernego" (bo takie odczucia mam co do RX7) - zastanów się nad RX6. Nie zawsze taniej znaczy gorzej. Najlepiej by jednak było gdybyś porównał osobiście gotowe wędki - najlepiej nad wodą - wtedy wybór jest pewny..... Irek (dipper) toczy ładne uchwyty (aluminium/dewno) - trudno dziś o ładny uchwyt w dobrej cenie...... zagadaj z nim. Dobre opinie mają też American Tackle Matrix - chociaż niektórzy wolą je z linką o jedną klasę cięższą - np. do DT4 biorą blank #3... Dużo zależy też na jakiej wodzie łowisz...
powodzenia
kwiat
michmiga
Posty: 93
Rejestracja: środa, 7 kwie 2010, 16:36
imię: Michał
nazwisko: Migas

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: michmiga »

Ja wolę raczej szybsze kije z Batson-ami nie miałem do czynienia (no może tylko jakiś kij na RX7 #7), jak się sprawa ma z klasą #4 blanku Rx7 a Rx6 w długości 2,75?? zależy mi też żeby wędka nie była za ciężka (wagowo), kij ma być raczej pod lipienia i nieduże pstrągi.
steryd
Posty: 117
Rejestracja: niedziela, 11 kwie 2010, 09:48
imię: maciej
nazwisko: korczak
Lokalizacja:

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: steryd »

Witaj.
Przerobiłem kilka batsonów z seri rx6 i rx7 w różnych klasach.Rx 7 napewno bedzie lżejsze i jak dla mnie wolniejsze.Ja się z tą serią niedogadałem.Obecnie mam 2 szt rx 6 9' #6 i 7 3/4 #3 i jestem zadowolony.Napewno zbrojąc lekko te blanki można zachować szybkość w moim wypadku wystarczającą.Obrazowo przedstawiając różnicę to rx 7 mniej waży ,ma delikatniejszą szczytówkę i część środkową .
tekst miesiaca:
Bo z tym wiaże się smutna historia...
................
a to bo ktoś nasrał
kwiat
Posty: 42
Rejestracja: sobota, 9 paź 2010, 18:44
imię: Piotr
nazwisko: Kwiatkowski
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: kwiat »

Michał wedle danych producenta różnica między rx6 a rx7 to 48g i 45g. 3 gramy to jest żadna różnica - możesz ją spokojnie zgubić stosując np. korkowy insert etc. Moim zdaniem ważniejszy jest "feeling" jaki się Tobie podoba przy dobrze wyważonym kiju... Nadeszła era wędek typu - SUPER FAST/SUPER STRONG/SUPER LONG/SUPER LIGHT - a kupa ludzi wzdycha za scott g, winston im6, sage LL, stare hardy, stare orvis superfine etc - te wędki same rzucały, łowienie nimi było czystą przyjemnością - oczywiście były cięższe i przeważnie krótsze od dzisiaj wybieranych.... Po co Ci 2,75m do suchej - możesz mi wyjaśnić? Ludzie płacą po kilka tysięcy $$$ za klejonki długości często ok.2m - czy tym da się łowić - chyba tak.....
Nie wiem jak Ci wyjaśnić różnicę między rx6 a rx7 - ja mam tylko porównanie w #5 9' - rx6 ma głębsze ugięcie, jest mniej sztywny niż rx7, który ma sztywniejszy dolnik i robił na mnie wrażenie bardziej "pałowatego", mniej finezyjnego - znam też blanki szybsze ale bardziej finezyjne, lżejsze - i sporo droższe.....
Powtórzę moją radę - porównaj gotowe wędki, najlepiej nad wodą (na rybie o ile się da) - dopiero wtedy będziesz pewny czego chcesz...
kwiat
michmiga
Posty: 93
Rejestracja: środa, 7 kwie 2010, 16:36
imię: Michał
nazwisko: Migas

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: michmiga »

kwiat pisze: Po co Ci 2,75m do suchej
Nie upieram się przy 9' ale myślę że dłuższą wędką łatwiej poprawić linkę , łatwiej posłać ją rollką na większą odległość no i przede wszystkim często łowię dalej od pasa wody często stoję w krzakach przede mną 2 metry kamieni a dopiero później woda najczęściej jest tak w lecie na Skawicy ale i na Białym Dunajcu , wędka ma być nie tylko do suchej ale i delikatnej mokrej i małych lekkich nimf (#14-20) rzuty maksymalnie na 10-12 m, może się mylę w rozumowaniu -rzeczka na której łowię wygłąda tak :
http://www.szczurek.webd.pl/viewtopic.php?t=6824" onclick="window.open(this.href);return false;
kwiat
Posty: 42
Rejestracja: sobota, 9 paź 2010, 18:44
imię: Piotr
nazwisko: Kwiatkowski
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Pierwszy raz (budować wędkę chcę :) )

Post autor: kwiat »

hmm...
dłuższe kije jak i krótsze mają swoje wady i zalety + indywidualne upodobania = przed decyzją najlepiej spróbuj wędki krótszej i dłuższej....
swego czasu bałem się "krótkości" wędki #4 7'6 ale okazało się, że można nią spokojnie łowić (na daleką nimfę np.)
kwiat
ODPOWIEDZ