Montaż oczu w nimfach ?

Szkółka wiązania much wszelakich, komentarzem i zdjęciem okraszona
ODPOWIEDZ
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Montaż oczu w nimfach ?

Post autor: Janusz Panicz »

Powitać :uklon:

Planuję wygospodarować w okresie świąteczno-noworocznym kilka dni na kręcenie, między innymi nimf. I tak mnie naszło, żeby zapytać Was, w jaki sposób należy montować w nimfach oczy, takie jak np. w poniższym linku:
http://www.taimen.com/mt/product_info.p ... ts_id=2278

Konkretnie chodzi o to, czy należy montować od spodu czy od góry. Do tej pory montowałem od dołu, ale może ja coś źle robię? :roll:

W większości nimf jakie oglądam, oczy są dowiązane od góry, co jak rozumiem jest zabiegiem celowym, aby nimfę podczas prowadzenia w wodzie odwrócić grzbietem do dna i w ten sposób zmniejszyć liczbę zaczepów?
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
cygant
Posty: 5652
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Cygan
Lokalizacja: Świątniki Górne /k Krakowa
Kontakt:

Re: Montaż oczu w nimfach ?

Post autor: cygant »

A ja tu myślałem, że mam pomysła na nietypowe nimfy..a tu dupa :D Tyle, że wiązałem na hakach jigowych :)
"A taka to była spokojna okolica. Nawet skrzaty z rzadka jeno szczały tu babom do mleka. ..."
seba
Posty: 88
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: seba
nazwisko: ruszkiewicz
Lokalizacja: katowice

Re: Montaż oczu w nimfach ?

Post autor: seba »

cygant pisze: na hakach jigowych :)
?

Tomek, a to jeszcze muszkarstwo? :lol:
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Montaż oczu w nimfach ?

Post autor: WujTom »

Nie ma uniwersalnej reguły. Wszystko jest raczej kwestią proporcji, konstrukcji muchy itd. I o ile bladego pojęcia oraz doświadczenia nie mam w montowaniu gał w nimfach, to o samych gałach i ich wpływie na prace muchy już coś powiedzieć mogę.

Nimfa to taki typ muchy na który ciężkie gały będą miały większy wpływ niż np w przypadku streamera, czy w trociowo-łososiowych paternach. Tam stabilizują muchę skrzydełko, i ew ogonek. Po drugie stos. wielkości muchy do wielkości gał jest jednak inny. Chyba istotne będą też kwestie estetyczne - nie lubię w dużych muchach gał z dołu, ale w nimfach to może mieć uzasadnienie.... Popróbuj po prostu i tyle....
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
Jarek Koszarowski
Posty: 1142
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Jarek
nazwisko: Koszarowski

Re: Montaż oczu w nimfach ?

Post autor: Jarek Koszarowski »

Ja myślę (na podstawie jakiegoś tam doświadczenia), że w nimfach sposób przywiązania oczu raczej nie będzie miał znaczenia.
Zależy to raczej od tego jak ta nimfa ma być prowadzona: swobodny dryf czy może przytrzymywana itd...
Ostatnio zmieniony czwartek, 23 gru 2010, 16:44 przez Jarek Koszarowski, łącznie zmieniany 1 raz.
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: Montaż oczu w nimfach ?

Post autor: venom »

innymi słowy "rUPta co chceta" ;-) a raczej jak chceta ;-)
to czy z dołu czy z góry to już względy estetyczne...
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
yari
Posty: 516
Rejestracja: czwartek, 4 mar 2010, 23:36
imię: Jarosław
nazwisko: Stachowiak
Lokalizacja: Poznań

Re: Montaż oczu w nimfach ?

Post autor: yari »

Moim zdaniem w nimfach, które z założenia w większości są konstrukcjami podługowatymi z materiałami ułożonymi blisko trzonka ( tak przynajmniej ja rozumiem konstrukcję i wygląd nimfy - choć jakieś wyjątki pewnie się znajdą) :idea: Takie oczy ułożone na górze trzonka mogą ją przewracać ( jest napisane, że oczka są ciężkie)
Dlatego, chyba jednak nie obejdzie się bez jakieś próby w wannie. Mam jakieś tam x-letnie doświadczenie z ciężkimi oczkami przy streamerkach i wiem jak potrafią przewrócić nawet dość "wyposażonego" - bogatego streamerka na plecy. Wszyscy tu zresztą chyba znają takie sytuacje, kiedy robimy to celowo. :)
Tak na marginesie, od wielu lat odchodzę od obciążania much. Oczka z łańcuszka w streamerach, główka mosiądz w nimfach to max. :idea:

Pozdrawiam
"Machaj wędą - ryby będą" :)
stan m
Posty: 213
Rejestracja: poniedziałek, 15 lut 2010, 22:18
imię: Stanisław
nazwisko: Masłowski

Re: Montaż oczu w nimfach ?

Post autor: stan m »

Janusz w streamerach jestem zwolennikiem gał przywiązywanych od dołu ,ale w nimfach wydaje mi sie ,że lepiej będzie jednak zawiązać je od góry [chociaż sam nie stosuję tego typu patentów]można je np.ładnie pomalować i stworzyć dość ciekawą imitację oczek ważki ,a w micro rozmiarach jętki :wink:
Zaznaczam ,że jest to tylko moja skromna opinia i uważam że tego typu wynalazki ,są poprostu zbędne. :)
Staszek
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Montaż oczu w nimfach ?

Post autor: Janusz Panicz »

stan m pisze:Janusz w streamerach jestem zwolennikiem gał przywiązywanych od dołu ,ale w nimfach wydaje mi sie ,że lepiej będzie jednak zawiązać je od góry [chociaż sam nie stosuję tego typu patentów]można je np.ładnie pomalować i stworzyć dość ciekawą imitację oczek ważki ,a w micro rozmiarach jętki :wink:
Zaznaczam ,że jest to tylko moja skromna opinia i uważam że tego typu wynalazki ,są poprostu zbędne. :)
Staszek, może i zbędne, ale ja lubię dopieszczać :wink: ... znaczy muszki (też).

A rozwijając moje pytanie - chodzi mi właśnie o to, czy jak przywiąże oczy od góry, co spowoduje, że nimfa będzie dryfowała brzuchem do góry, to czy to nie wpłynie negatywnie na brania?

W strimerach już to przećwiczyłem i wiążę od dołu. Chyba, że chcę ograniczyć zaczepy, wówczas wiążę na górze haczyka powodując świadome prowadzenie przynęty z hakiem ustawionym grotem do góry.
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
stan m
Posty: 213
Rejestracja: poniedziałek, 15 lut 2010, 22:18
imię: Stanisław
nazwisko: Masłowski

Re: Montaż oczu w nimfach ?

Post autor: stan m »

A nie lepiej zastosować poprostu plastiki ,lub samemu pokombinować np.z przypaloną żyłką ?Lekkie toto i dość zgrabne.
Też lubię mieć dopieszczone nimfy :wink: W kiełżach i jętkach maluję pisakami oczka i póżniej lakieruję i na to wszystko lakier UV, ale to już zalatuje perwersją :wink:
Staszek
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Montaż oczu w nimfach ?

Post autor: Janusz Panicz »

Staszek, ale tu chodzi właśnie o to, żeby pokombinować. Przy takiej presji jaka ma miejsce na Polskich rzekach P&L (łącznie z OS'ami), żeby coś złowić trzeba rybie zaproponować coś nowego, bo standardowe przynęty rybki znają (zwłaszcza te OS'owe, które mają okazję zapoznać się ze sztuczną muszką więcej niż jeden raz).

Druga sprawa, na OS San gdzie wędkuję, cała wiosna i część lata to duża woda i silny prąd, więc niestety musi być ciężko. A takie oczy jak z linku powyżej pozwalają dociążyć nimfę. Metodą żyłkową nie łowię, ale niestety w obecnych czasach trzeba mieć w arsenale muchy "dobrze dociążone", bo w większość dni, bez szurania po dnie sukcesu nie będzie :?
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
stan m
Posty: 213
Rejestracja: poniedziałek, 15 lut 2010, 22:18
imię: Stanisław
nazwisko: Masłowski

Re: Montaż oczu w nimfach ?

Post autor: stan m »

Tego Sanu ,,pod bokiem"to szczerze Ci zazdroszczę, bo u nas na rzekach Dolnego śląska jest totalna pustynia :(
Wesołych świąt.
Staszek
Jacek Olsiński
Posty: 357
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Jacek
nazwisko: Olsiński
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: Montaż oczu w nimfach ?

Post autor: Jacek Olsiński »

Robię sporo takich nimf. Nie zauważyłem żadnego spadku brań nigdy i nie przejmowałem się też czy pływają na plecach czy nie. Mocuję różne, mosiężne , z łańcuszka, itd, zawsze od góry. Nie przepadam za krótką nimfą ale wtedy to chyba bez znaczenia właściwie, przy długiej wiadomo, ustawi się jak ustawi. Za to powiem ci, że dobrze kombinujesz bo zauważyłem, że czasami bywają podejrzanie skuteczne i oprócz złotych do czarnych mam sentyment właśnie ( choć z łańcuszka).
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Montaż oczu w nimfach ?

Post autor: Janusz Panicz »

Dzięki Jacek za info :uklon: O to mi chodziło.

Na krótką nimfę nie łowię, bo mnie to nie rajcuje, a poza tym mam takie przekonanie, że dużą rybę trzeba podejść (znaczy z dystansu). Zwodniczych rybek nie łowię, więc patrz punkt 1 :wink:
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
Marek 65
Posty: 287
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marek
nazwisko: Małysz
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Montaż oczu w nimfach ?

Post autor: Marek 65 »

A propos kombinowania. Wydaje mi się, że ciekawym rozwiązaniem jest wiązanie nimfetek z bogatym ogonkiem, co najmniej długości haka z bardzo miękkich piór.
Montaż główki (nacinanej) powyżej osi haka, albo stosowanie haków jigowych.
Wynalazki te, moim zdaniem mają duży wpływ na pracę przynęty.
ODPOWIEDZ