zakonczenie sznura petelka

Szkółka wiązania much wszelakich, komentarzem i zdjęciem okraszona
Kuba Chruszczewski
Posty: 4573
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Kuba
nazwisko: Chruszczewski
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

Re: zakonczenie sznura petelka

Post autor: Kuba Chruszczewski »

Niekoniecznie. Jeżeli uda się przewlec żyłkę przez kawałek linki( co przy monolitycznym rdzeniu może być faktycznie utrudnione) to węzeł poprawnie zrobiony powinien się wcisnąć w płaszcz i powinno być ok. Całość pewnie warto by było zabezpieczyć elastycznym klejem.
http://www.flytyer.pl
Don’t tell Mom I’m flyfishing guide,
She thinks I play piano in a whorehouse...
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: zakonczenie sznura petelka

Post autor: WujTom »

venom pisze:
Kuba Chruszczewski pisze:Znam fajny węzeł, ale nie podejmuję się opowiedzieć jak się to robi. Wymaga on przewleczenia żyłki przez około 5 mm linki, potem robi się węzeł na lince, taki, jak Tomek opisuje mniej więcej, tylko sposób jego wykonania jest taki chytry.
Kuba ale to przy plecionym rdzeniu ;-)
Ja mam dowiązany przypon do suchej.
Przy monolitycznym rdzeniu to ci zerwie po prostu otuline.
No właśnie z tą otulina jest problem. Przy monolitycznych rdzeniach (a takie ma zapewne 90% linek tonących) niezabezpieczenie linki supełkiem najczęściej kończyło się właśnie zjechaniem żyłki z linki. A jeszcze wspomniana wyżej średnica linki, która przy szybko tonących linkach jest bardzo mała, i tragedia gotowa....
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
Paweł Ziętecki
Posty: 1646
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Paweł
nazwisko: Ziętecki

Re: zakonczenie sznura petelka

Post autor: Paweł Ziętecki »

WujTom pisze:Przy monolitycznych rdzeniach (a takie ma zapewne 90% linek tonących) ....
Myslę, że nie. Wydaje mi się, że większość linek tonących ma rdzeń pleciony. Ja się obracam w kręgach SA i RIO. Prawie wszystkie linki tonące i tonące tipy multitipów oraz głowice są z rdzeniem plecionym. Streamer express SA i RIO Ourbound- wyjątki. Z tego powodu zrezygnowałem niegdyś z zakupu Outbound. Byś może w obecnym wypuście robią ją już z rdzeniem plecionym, ale chyba nie. Zdaje sie, że bełkoczą o nieskręcającym się rdzeniu , z czego wniosek, że jest monolityczny.
Paweł
Paweł Ziętecki
Posty: 1646
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Paweł
nazwisko: Ziętecki

Re: zakonczenie sznura petelka

Post autor: Paweł Ziętecki »

Przypomniałem sobie, że mam gdzieś film o węźle, który można wykorzystać do łączenia przyponu z monolitycznym rdzeniem. Nie wiem, czy dobrze myślę, ale wydaje mi się, że puszczając żyłkę odwrotnie ( i być może podwójnie) możemy otrzymać pętelkę z żyłki na końcu linki, czyli wersję Tomową na poważnie. :wink: :P

http://www.dailymotion.pl/video/x469m2_ ... knot_sport" onclick="window.open(this.href);return false;
Paweł
JarekZ
Posty: 172
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 12:34
imię: Jarek
nazwisko: Ziarnicki
Lokalizacja: Gdynia

Re: zakonczenie sznura petelka

Post autor: JarekZ »

Paweł Ziętecki pisze:Polecam zdecydowanie pętelkę z rdzenia wciągniętego do jego wnętrza.
Rdzeń linki musi być pleciony.
Sorki za odświeżenie starego wątku, ale muszę jeszcze o coś podpytać.
Otóż wykonałem sobie takie pętelki (stormsiura nie mam więc użyłem kleju pattex repair extreme). Wyglądają całkiem solidnie. Ale.... czy jest to na tyle wytrzymałe rozwiązanie, by np. nie zostawić głowicy na zaczepie? Jakie są Wasze doświadczenia?

Pozdrawiam,
"Przydepnięty sznur nie leci"
2008.11.02 - czarny dzień w historii polskiego wędkarstwa morskiego
Jacek Lurka
Posty: 1582
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Jacek Jabba
nazwisko: Glassbreaker
Lokalizacja: Maków Podh./Brodnica

Re: zakonczenie sznura petelka

Post autor: Jacek Lurka »

Jarek, ja na Depth Finderze mam zwykły (łososiowy) loop, ale dodatkowo zaklejony właśnie repairem. Łowiąc szczupaki na Drwęcy często łapałem zaczepy (żyłka 0,28-0,45). Przeważnie przy jednostajnym naprężeniu linku na tubie odginał się hak (owner), a loop nie puścił. A już na pewno nie puści pętla z plecionego rdzenia. Jeżeli jesteś niepewny do okręć dodatkowo omotka i jeszcze raz Repairem.
Pozdrawiam
Jacek
Jarek Koszarowski
Posty: 1142
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Jarek
nazwisko: Koszarowski

Re: zakonczenie sznura petelka

Post autor: Jarek Koszarowski »

Właśnie wczoraj zrobiłem taką pętelkę na lince trociowej wykorzystując m.in. klej pattex pair extreme :)

W dawnych czasach zrobiłem sobie własnoręcznie linkę typu sink tip łącząc pływającą cylindryczną linkę „no name” z kawałkiem linki tonącej.
Obie linki łączyłem w bardzo podobny sposób jak zrobienie pętelki, owijając wszystko szczelnie nicią wiodącą i zalewając klejem Stormsure.
Sprawdzało się to wyśmienicie i po wielu latach dzieło to jest nadal zdatne do użytku. Nigdy nie było problemu z tym połączeniem. Któregoś razu łowiąc tą linką z przyponem 0,3 doprowadziłem do rozgięcia na zaczepie haka TMC 7999 #1/0.
Jeśli zostało zrobione wszystko jak trzeba to bym się nie obawiał.
Rafal15_10-11
Posty: 784
Rejestracja: niedziela, 20 lut 2011, 15:09
imię: Rafał
nazwisko: Kamiński

Re: zakonczenie sznura petelka

Post autor: Rafal15_10-11 »

Zdecydowanie najlepszym sposobem zakończenie linki czy głowicy jest zrobienie pętelki z rdzenia (jak nie ma oryginalnych pętelek)
Zdjęcia pokazują wszystko

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oczywiście nie da się tego zrobić w linkach z rdzeniem mono, monolitycznych czy wszystkich T (11, 15, 17)
Tu jednak polecam plecioną pętelkę z tym że trzeba uważać aby wsunąć Linke w pętelkę na tyle głęboko aby nie zostawało wolne miejsce z bańką powietrza,
Od strony muchy wiążemy kawałek żyłki 0,50 bądź lepiej 0,60mm . używamy do tego węzła Albright. Jest on może nie za śliczny , ale silnie mocny.
A de facto o to tylko chodzi .

Obrazek
harp
Posty: 358
Rejestracja: sobota, 6 lis 2010, 00:20
imię: michał
nazwisko: kuczewski
Kontakt:

Re: zakonczenie sznura petelka

Post autor: harp »

Nie dokońca na temat ale: Ostatnio naprawiałem pęknięty sznur klejem termo w wałkach . Takim do pistoletu. Rozgrzałem nad palnikiem ,nałożyłem na sznur a następnie rozprowadziłem nagrzanym nożykiem modelarskim. Początkowo nie chciało sie to połączyć ale parę przeciągnięć nożykiem spowodowało zmieszanie się tworzyw. Jest lekkie zgrubienie. Jak będzie bardzo przeszkadzało to nad tym jeszcze popracuję.
Adam Gierczak
Posty: 523
Rejestracja: środa, 30 lis 2011, 00:06
imię: Adam
nazwisko: Gierczak
Lokalizacja: Warszawa

Re: zakonczenie sznura petelka

Post autor: Adam Gierczak »

zrobiłem to samo co na zdjęciach ze sznurem na niebieskim tle, ale: na rdzeń naciągnąłem cienki loop connector, potem koniec connectora od strony głowicy przymocowałem nicią najeżdżając na koniec sznurka odpowiednio ściętego; dzięki temu mamy ładny stożek i nie wali tak o przelotkę. a koniec łącznika wciągnąłem do środka jak na ilustracji, wyciągnąłem i omotka z nici. siła:) a musiałem tak, bo głowicę za każdym razem wciągam w przelotki i dodatkowo to kończy się ona średnicą ok. 3mm.
WSZYSTKIM WYDAWAŁO SIĘ, ŻE TO NIEMOŻLIWE, ŻE TEGO NIE DA SIĘ ZROBIĆ. WTEDY PRZYSZEDŁ KTOŚ, KTO NIE WIEDZIAŁ, ŻE TO NIEMOŻLIWE I TO ZROBIŁ.
RNL
Posty: 104
Rejestracja: niedziela, 4 mar 2012, 00:18
imię: Aleksander
nazwisko: Waśniowski

Re: zakonczenie sznura petelka

Post autor: RNL »

Z powyższych informacji wnoszę, że łączniki nie są konieczne? Składam właśnie pierwszy zestaw w życiu, więc proszę o radę- chciałbym połączyć sznur z backingiem za pomocą węzła, a nie łącznika (nie lubię dodatkowych komplikacji po drodze) i dalej sznur z przyponem konicznym za pomocą innego (tego samego?) węzła. Tu pewnie zastosowałbym ten z powyższego filmiku.
Powiedzcie mi, proszę, czy na lince Greys WF #5 da się takie rzeczy uczynić, czy muszę kupić łączniki?
cygant
Posty: 5652
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Cygan
Lokalizacja: Świątniki Górne /k Krakowa
Kontakt:

Re: zakonczenie sznura petelka

Post autor: cygant »

wszystko zależy, czy sznur ma rdzeń pleciony.... na początek , przynajmniej moim zdaniem, nie kłopocz się, tylko załóż łączniki. Trzeba je tylko porządnie zamocować omotką + superglut.
"A taka to była spokojna okolica. Nawet skrzaty z rzadka jeno szczały tu babom do mleka. ..."
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: zakonczenie sznura petelka

Post autor: Janusz Panicz »

cygant pisze:wszystko zależy, czy sznur ma rdzeń pleciony.... na początek , przynajmniej moim zdaniem, nie kłopocz się, tylko załóż łączniki. Trzeba je tylko porządnie zamocować omotką + superglut.
Żaden superglut. Aquasure, albo inny elastyczny.
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
RNL
Posty: 104
Rejestracja: niedziela, 4 mar 2012, 00:18
imię: Aleksander
nazwisko: Waśniowski

Re: zakonczenie sznura petelka

Post autor: RNL »

To muszę jutro do sklepu podskoczyć. Dobrze, że wiem teraz. BTW, czy przypon koniczny 0,13 na końcu z muszką da sobie radę z kleniem czy innym stworem podobnych rozmiarów? Bo szczupły go odetnie i tyle, ale nie wiem czy jak już będę w sklepie nie kupić i grubszych

@Janusz Panicz- mam bostik do pontonów- czy coś szybciej schnącego?

Omotka z czego najlepiej?
cygant
Posty: 5652
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Cygan
Lokalizacja: Świątniki Górne /k Krakowa
Kontakt:

Re: zakonczenie sznura petelka

Post autor: cygant »

superglut tez jest elastyczny , w żelu nawet. :D
"A taka to była spokojna okolica. Nawet skrzaty z rzadka jeno szczały tu babom do mleka. ..."
ODPOWIEDZ