Strona 1 z 2

CTS Quartz #5 8' 2pcs na warsztacie

: sobota, 9 paź 2010, 19:57
autor: kwiat
czołem
Chciałem się Wam pochwalić nowym patykiem ale zanim wstawię tu fotki gotowej wędki chciałbym żebyście mi trochę pomogli. Otóż ten blank to pierwszy w mojej historii szklak (dokładnie kompozyt).
Uzbroiłem trochę "plastików" (spodobało mi się ostatnio to określenie na http://fiberglassflyrodders.yuku.com) i przy ich zbrojeniu za dużo pytań mi się nie nasuwa. Szkło to jednak trochę inna bajka (tak mi się przynajmniej wydaje) i mam tu dylemat:
- jaki spacing (CTS takowych nie podaje) - czy grafitowy się nada?
- jakie przelotki (thin wire czy zwykłe dadzą radę...) w sumie po co przyspieszać blank skoro i tak się wybrało "kluchę"?
- jakiej wielkości przelotki (pomysł na dziś to w miarę standardowo #10,4,3,2,1,1/0,1/0,1/0,1/0)?
- którą markę przelotek wybrać: pomysł na dzisiaj to H&H english pattern + stripping H&H albo: PacBay thin, Snake Brand, Perfection? (wkurza mnie trochę, że wszystko trza z US ciągnąć (dlatego H&H) ale jestem na dobrej drodze żeby ten kij nie miał nic "made in USA" ....)?
na razie tyle wątpliwości z mojej strony
macie jakieś podpowiedzi?
z góry dzięki
kwiat

Re: CTS Quartz #5 8' 2pcs na warsztacie

: sobota, 9 paź 2010, 21:00
autor: venom
skoro się zdecydowałes na inglisz patern to zostają ci normalne przelotki.
Thin Wire są chyba tylko w American Pattern.
Lzejsze przelotki nie tyle "przyspieszą" Ci blank co raczej zmniejsza jego bezwładność i poprawią tłumienie drgań.
Co do rozstawów to Krzysiek Łyczek zbroił szklaka od Steffen Brothers i Darek Paulat Lamiglasa szklanego więc myslę że moga Ci pomóc w odszukaniu rozstawów do tych patyków.
Niby producenci podają standardowe ale można tu troche pokombinować co może zmienić troche charakterystykę.

Re: CTS Quartz #5 8' 2pcs na warsztacie

: sobota, 9 paź 2010, 23:33
autor: kwiat
Dzięki venom za szybką odpowiedź
Mam na jednym kiju te english pattern i nie robią wrażenia topornych...
Chyba się na nie zdecyduję.
Liczę trochę na kolegów którzy zbroili już szkło (a takich tu "widziałem"), że mi coś podpowiedzą jeszcze a' propos rozstawu i wielkości przelotek...

Fajne, spokojne forum - szkoda, że ruch tutaj niewielki...
Szkoda, że tonkin już w krainie wiecznych łowów...
kwiat

Re: CTS Quartz #5 8' 2pcs na warsztacie

: niedziela, 10 paź 2010, 13:01
autor: Sith
Witaj.
Za dużego doświadczenia nie mam, ale jak zbroiłem swojego szklaka to korzystałem ze spacingu do węglówek. Ewentualnie drobne korekty w odległościach przy sprawdzaniu jak układa się sznurek.
Moim zdaniem ultra lihty (jeżeli chodzi o przelotki) były by lepsze, nie obciążają zbyt mocno blanku. A fajne strippingi jeszcze znajdziesz tutaj. Ponadto zbroiłem go po przeciwnej stronie kręgosłupa. Pozwala to na nieco dynamiczniejsze wyrwanie sznurka z wody.
Myślę, że rozmiar i ilość przelotek które podałeś jes jak najbardzij OK.

Re: CTS Quartz #5 8' 2pcs na warsztacie

: niedziela, 10 paź 2010, 19:58
autor: kwiat
cześć
Się jeszcze zastanowię nad tymi thin wire - ten mój CTS niby miękki szklak ale jakby trochę szybszy i mocniejszy od
Lamiego #4 którego jedynego ze szklaków miałem okazję macać...
Strippingi a i owszem ładne ale wydać 100pln na agat jakoś mi trudno...
A i ściągać jednego Mildruma z US też jakoś tak nie po drodze (w Mudhole na ten przykład w ogóle brak takich wynalazków).
Póki co czekam na uchwyty kołowrotka hand made..., próby jedwabiu +lakier i zamówienie przelotek.
kwiat

Re: CTS Quartz #5 8' 2pcs na warsztacie

: sobota, 16 paź 2010, 21:44
autor: Krzysztof Łyczek
4,5 5 6 6,5 7,5 8,5 9 9,5 10 - w calach to rozstaw, który dla szklaka #3/4 8' zasugerował Mark Steffen.
Do miękkiego kija wziąłbym przelotki EP, ja je mam nawet dla klasy 3/4
Można wziąć recoile, ale ja prywatnie jakoś za nimi nie przepadam, ponadto ponieważ blank od Steffena miał oryginalnie założoną przelotkę szczytową z drutu grubszego niż recoile ( sprzedają blanki z oryginalnie zakładanym tip-topem) , to uznałem wtedy , ze pozostałe przelotki najlepiej założyć EP Holloweya.
Recoile, które zakupiłem leżą mi niewykorzystane. Jak będę kiedyś zbroił klasę niższa niż #3 to może się do nich przekonam. Jakoś nie leży mi w nich to, że są moim zdaniem nieproporcjonalnie długie w stosunku do grubości drutu z którego są wykonane, co skutkuje nieco dłuższymi omotkami niż na dla H&H To moje subiektywne odczucie.

Re: CTS Quartz #5 8' 2pcs na warsztacie

: poniedziałek, 18 paź 2010, 23:33
autor: kwiat
Dzięki Krzysztof za sugestie. Wezmę pod uwagę rozstaw Steffena. W piątek złożyłem zamówienie na EP ale widzę, że z karty jeszcze nie ściągneli - ach ta angielska szybkość... :( . Zrobiłem próby z nićmi - Gudebrod nylon i jedwab YLI - oczywiście jedwab górą ale poszukam jeszcze innej opcji. Próbowaliście używać jedwabiu z pasmanterii? Czy da się trafić tam na nici, które sprawdzą się na wędkach...? Coś mi się zdaje, że niektórzy rodbuilderzy używają "różnych" nici.
kwiat
p.s.
Krzysztof, czy mógłbyś w kilku słowach scharakteryzować wędkę na blanku Steffena - też się zastanawiałem (zastanawiam) czy się nie szarpnąć. Dla punktu odniesienia możesz użyć Lamiglasa #4 7'6 bo tylko takiego szklaka "znam". Jesteś ze Steffena zadowolony?

Re: CTS Quartz #5 8' 2pcs na warsztacie

: wtorek, 19 paź 2010, 10:21
autor: Krzysztof Łyczek
Steffen Brothers to mała rodzinna firma w Stanach. Robi włókno węglowe , robi szklaki. Namiary na nią dostałem od Janusza z Puław ( dawny Jachu na FF ) a co do rozeznania w sprzęcie to Jachu wiedzę posiada wg mnie ogromną.
Dlaczego zdecydowałem się na Steffena:
1) Bo to najdłuższy chyba szklak w klasie 3/4 , który można dostac na rynku- 8'. Ja nie lubię krótkich wędek, nie lubię rezygnować z możliwości prowadzenia linki szczytówką.
Ciekawe rzeczy robi też Mcfarland, ale z nim trzeba rozmawiać indywidualnie- możliwosci ma duże, ale jakis stypizowanych długosci i klas na swojej stronie nie podaje.
2) Szklak z tej wytwórni jest wyrobem indywidualnym- dostałem go z fakturą na której Mark Steffen napisał na moja prośbę sugerowane rozstawy przelotek, a pod wypisaną ceną jest podpis: thanks, Mark
Jako klient chciałbym się tak czuć zawsze po zakupach.
3) Technologia produkcji jest taka, że ta trzycześciowa wędka jest robiona na jednym mandrelu ( pręcie ) w jednym kawałku.......potem tą całosć tnie na części i dopiero wkleja spigoty ( też zbieżne jak i blank .....) i sprzedając Ci blank sprzedaje go z wklejonym tip topem a złącza oznacza nie znajdując kręgosłupa - bo tego w zasadzie nie wyczujesz, tylko według tego, jak te części stanowiły jeden kawałek na produkcji- ta firma to nie chińskie Laogai, to bracia Steffen, którzy cenią swoja pracę, ale chały nie wypuszczają.
4) Co do wędki ( w odniesieniu do fibatube, czyli w zasadzie hardy, którą miałem) - to szkło jest nieco bardziej sprężyste ( 12 mln modułów- oznaczone S- glass ), aczkolwiek w odniesieniu do grafitu 40- 50 mnl modułów to niewiarygodnie miękkie. Jest to też bardzo lekkie i odporne na urazy.
5) Wyrzut trwa znacznie dłużej niż grafitem, ale jak założyłem do tego linkę Sage Quiet taper II to na nowo polubiłem suchą muchę. To , że rzut jest dłuższy i wymaga skupienia to podobno nerwowych uspokaja. Ten wyrzut to taki jest , jakbyś wszystko robił w zwolnionym tempie. Może niektórymś nie pasować, ale może też powodowac ogromną satysfakcję- takie spokojniejsze, kojace ruchy i rzuty. Naprawdę delikatna prezentacja muchy.
20 metrów tym nie rzucisz, ale 12 na pewno, może i 15.
6) Zapomnij o potrzebie amortyzatora przyponu przy tak miękkim kiju.
7) Ma piękny brązowy kolor ( jak to Jachu określił blank za 160 $ w kolorze gówna :-) )
Jedynym kolorem , którego ja nie trawię jest niebieski ( Chociaż parę fajnych wędek TFO i T&T na rynku w tym kolorze sprzedają, to ja w wędkach niebieskiego nie trawię, w ostatecznosć teal może być, ale nie niebieski i nie granatowy )
Wędką tą rzucał Marian ( jeszcze na lince Rio mainstram #4 oraz Janusz Kitowski ), w ręce miał ją Czarek Struniewich i Krzysiek Komoszka. Michał Kołtun chyba też, o ile dobrze pamiętam.
Co do Lamiglasa to może porównac je Janusz lub Marian , ja Lamiglasa w rece nie miałem
Pozdr
Tą wędkę chętnie dałbym do ręki Januszowi Paniczowi, jeżleli kiedyś będę miał przyjemność się spotkać i jestam bardzo ciekawy, co na jej temat by powiedział entuzjasta szybkich wędek.

Re: CTS Quartz #5 8' 2pcs na warsztacie

: wtorek, 2 lis 2010, 15:28
autor: kwiat
Krzysztof dzięki za bliższy opis Steffena.
Mój kijek zrobiłem w tamtym tygodniu, byłem z nim nad wodą ale tylko oddać parę rzutów bez muchi. Rzuca się pięknie (powoli). Spokojnie w okolice 10-15m dalej nie próbowałem bo i nie było jak (las) i kij nie do tego stworzony...
Rolkeczki na 10m bezproblemowe. Generalnie patyk zrobiłem pod kropki do lasu. Do łowienia na dalszą nimfę i suchą i opanowaniu czasem grubszych pstrągów na krótkim dyszlu (przy zwałkach). Przy graficie zdarzało się, że strzelał przypon 0,18. Łowię na północy więc i specyfika trochę inna niż w typowo górskich rzekach.
Poniżej parę fotek muchołapki. Uchwyt to dzieło forumowego kolegi :-), korek jak korek - toczony na wiertarce, omotki - jedwab YLI, lakier Flex Coat high build, przelotki H&H inglisz patern, winding też H&H
Jak widać lubię surowy design (tutaj coś a'la Scott G). Zapomniałem dodać, że podczas pobytu u mnie blank "zrzucił wylinkę" :-). Normalnie doszedłem do wniosku iż kolor w jakim do mnie dotarł jest do d...py (coś co miało naśladować jasny tonkin (zmamwiającym partię był podobno Pan Banachowski), kolor był obleśnie "plastikowy" nietransparentny - coś jak ciasto na naleśniki...). Gwoli ścisłości te jasne "syfki" na blanku to naturalna struktura blanku. Moja pierwsza w życiu "skrobanka" odbyła się bezproblemowo i bez jakichkolwiek rys/uszkodzeń blanku. To co zastałem pod lakierem wprawiło mnie w lekkie zdziwienie (pierwszy raz widziałem goły kompozyt) - nawinięty rdzeń z węgla pod lekko mleczną transparentną warstwą szkła... Mi się podoba, po lekkim przeszlifowaniu papierem wodnym wtarłem w niego jeszcze 1 warstwę Flex Coata - jest zamiast matu - półmat :-).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
kwiat

Re: CTS Quartz #5 8' 2pcs na warsztacie

: wtorek, 2 lis 2010, 22:05
autor: Sith
Świetna robota

Re: CTS Quartz #5 8' 2pcs na warsztacie

: środa, 3 lis 2010, 09:03
autor: Żak
Piotrek, fajna wędeczka wyszła, podoba mi się :uklon:

i ten "oryginalny półmatowy werniks" też jest fajny :)

Re: CTS Quartz #5 8' 2pcs na warsztacie

: środa, 3 lis 2010, 09:30
autor: flyfish
Bardzo fajnie ,ale czy nie dało się wyeliminować tych białych plamek?
W jaki sposób skrobałeś blank?

Re: CTS Quartz #5 8' 2pcs na warsztacie

: środa, 3 lis 2010, 10:48
autor: kwiat
Dzięki chłopcy za miłe słowo :D
Teraz tylko czekać wiosny...

Sergiusz, jak już wcześniej napisałem białe "syfki" wynikają z budowy blanku (znajdują się w transparentnej warstwie szkła lub pod nią). Przed ostateczną decyzją zrobiłem próbę w miejscu uchwytu i rękojeści. Mi się podoba tak jak jest. Moja decyzja była bardzo świadoma. Masz prawo mieć mieć inne zdanie. Nawet się cieszę, że masz inny gust :D.
Blank skrobałem nożyczkami.
pzdr
kwiat

Re: CTS Quartz #5 8' 2pcs na warsztacie

: środa, 3 lis 2010, 11:09
autor: dipper
Ładny kij .Dzięki tej "scottowskiej " rękojeści prawie nie widać że blank ma dość dużą średnicę

Re: CTS Quartz #5 8' 2pcs na warsztacie

: środa, 3 lis 2010, 11:16
autor: flyfish
Absolutnie muszę zaprotestować, nigdzie nie napisałem ,że mi się nie podoba, a wręcz odwrotnie jest zajefajnie.