Haki bezzadziorowe

Z czego i do czego ... narazie nazwa robocza
yari
Posty: 516
Rejestracja: czwartek, 4 mar 2010, 23:36
imię: Jarosław
nazwisko: Stachowiak
Lokalizacja: Poznań

Haki bezzadziorowe

Post autor: yari »

Jakich koledzy używacie haków bezzadziorowych i jakie polecacie do mokrej, suchej, nimf i kiełżowych. Zapasy się wykańczają, czas robić nowe zakupy zgodne z duchem czasu. :idea: Napiszcie jakie polecacie. Najlepiej takie, które są dostępne w krajowych sklepach i w dobrej cenie (niemiłosiernie dużo zrywam) :lol: . Chodzi o wykonywanie much użytkowych na hakach od #8 - 16 i suche na San na hakach #18-22
Z góry wszystkim za szczegółowe doradztwo dziękuję. :)

P.S.
Tak na bardzo szybko potrzebuję haki do mokrej z normalnym i skróconym trzonkiem #8-14 i te do suchych na San #18-22 :)
"Machaj wędą - ryby będą" :)
Kacper.K
Posty: 710
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Kacper
nazwisko: Kwiek
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Haki bezzadziorowe

Post autor: Kacper.K »

Witaj !
Ostatnio kręcę tylko na Top Fly-ach i nie narzekam, ba nawet sobie chwalę. Do suchej muchy na san to modele br 103 i br 203 ( 203 dobre też do pedałków). Kiełżowe fajne są te klasyczne br 603 i br 503, podobają mi się również 644, ale jeszcze nie kupiłem.
Streamery kręciłem na Skalkach S, całkiem sympatyczne haki, mało spadów i ładnie mucha się na nim prezentuje.
Do mokrej też używam Top fly-ow, tutaj modele to już różnie, fajne są 302, tylko troche drogie, ale 903 też dają radę.

Haki te dostaniesz u Jacka w www.spent.com.pl

Pozdrawiam i życzę połamania na Sanie ;)
Jarek Koszarowski
Posty: 1142
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Jarek
nazwisko: Koszarowski

Re: Haki bezzadziorowe

Post autor: Jarek Koszarowski »

najczęsciej stosowane przeze mnie haki

1. muchy suche typu chruścik, oliwka a także nimfki w tym "złotogłowki":
TMC 902 BL http://www.bogdangawlik.pl/product_info ... ts_id/4772

2. muchy suche typu chruścik, jęka majowa oraz nimfki w tym "złotogłowki":
Akita AK 831BL: http://www.taimen.com/mt/product_info.p ... cts_id=194:

3. jętki majowe oraz nimfy "dolne"
Akita AK 706BL: http://www.taimen.com/mt/product_info.p ... cts_id=172

4. nimfy "dolne" w tym kiełże:
TMC 2487 BL: http://www.bogdangawlik.pl/product_info ... ts_id/4325
TMC 2499 Sp BL: http://www.bogdangawlik.pl/product_info ... ts_id/4327
TMC 206 BL http://www.bogdangawlik.pl/product_info ... ts_id/4324

5. nimfki, w tym "złotogłowki", muchy mokre:
TMC 100 Sp BL http://www.bogdangawlik.pl/product_info ... ts_id/4326

6. muchy mokre:
TMC 900 BL http://www.bogdangawlik.pl/product_info ... ts_id/4323
yari
Posty: 516
Rejestracja: czwartek, 4 mar 2010, 23:36
imię: Jarosław
nazwisko: Stachowiak
Lokalizacja: Poznań

Re: Haki bezzadziorowe

Post autor: yari »

No to już coś wiem :D SERDECZNIE DZIĘKUJĘ za tak szczegółowe info. Jednak z fotek w sklepach niewiele widać i trudno ocenić grubość drutu. Proszę powiedźcie mi, które z tych haków są najlepsze to takich typowych mokrych much z normalnym i skróconym trzonkiem. Do tej pory stosowałem AK 881 i 720,721. TMC 7989, 9300 i 921. oraz Partridge J1A Limerick Wet Fly. Z bezzadziorowych do tej pory stosowałem TMC103BL i 902 BL do małych #18-22 suchych na San - w sumie OK. ale taka jakaś słabizna :wink: :lol:Oraz AK 831 BL, 761 BL. I właśnie grubość tych 761BL najbardziej mi odpowiada do mokrych choć akurat nimi się nie zachwyciłem, też takie jakieś - rozginają się i kilka rybek mi spadło - no nie wiem, ale będę jeszcze próbował. Co do 881BL to jeszcze do tej pory nie mam wyrobionego zdania bo mało łowię na suchą a tylko takie na nich kręciłem #10-14 - może jesienią :). Ale skoro Jarek pisze że dobre to muszą być OK. :beer:
Jak ktoś może jeszcze coś doradzić to bardzo proszę.

Pozdrawiam.
"Machaj wędą - ryby będą" :)
Jarek Koszarowski
Posty: 1142
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Jarek
nazwisko: Koszarowski

Re: Haki bezzadziorowe

Post autor: Jarek Koszarowski »

Ja do Akit 831BL nie mam zastrzeżeń mimo że wydają się wykonane z delikatnego drutu.
Nie miałem negatywnych zdarzeń związanych z wytrzymałością a nawet straciłem jakieś ryby z muchami wykonanymi na tych hakach - strzelały przypony (0,2 mm na jętce) nie hak.
Paweł Ziętecki
Posty: 1646
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Paweł
nazwisko: Ziętecki

Re: Haki bezzadziorowe

Post autor: Paweł Ziętecki »

TMC 900 bl - dobry hak do poważniejszych suchych much i much mokrych. W rozmiarach 10, 8 , mimo że to hak do much suchych , jest mocny. Używam ich do mokrych much. Uniwersalny haczyk. Nimfę też na nim zrobisz. Na pewno nie jest to hak ze skróconym trzonkiem. Raczej lekunio wydłużonym. Polecam do mokrych much. Sprawdzony na tęczakach w Słowenii. Wytrzymały. Czarny.
Paweł
Jarek Koszarowski
Posty: 1142
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Jarek
nazwisko: Koszarowski

Re: Haki bezzadziorowe

Post autor: Jarek Koszarowski »

yari pisze:I właśnie grubość tych 761BL najbardziej mi odpowiada do mokrych choć akurat nimi się nie zachwyciłem, też takie jakieś - rozginają się i kilka rybek mi spadło - no nie wiem, ale będę jeszcze próbował.

te Akity sprawdziły mi się do nimf "złotogowek" - takich pedałków. Miałem jedynie do czynienia z tymi hakami w rozmiarze 12. Moim zdaniem są OK.
yari
Posty: 516
Rejestracja: czwartek, 4 mar 2010, 23:36
imię: Jarosław
nazwisko: Stachowiak
Lokalizacja: Poznań

Re: Haki bezzadziorowe

Post autor: yari »

Jarek_Koszarowski pisze:Ja do Akit 831BL nie mam zastrzeżeń mimo że wydają się wykonane z delikatnego drutu......... strzelały przypony (0,2 mm na jętce) nie hak.
Co do tych haków to pisałem, że jeszcze nie łowiłem na nie. I oczywiście wierzę, że są OK.
A co do 761BL
Jarek_Koszarowski pisze:te Akity sprawdziły mi się do nimf "złotogowek" - takich pedałków. Miałem jedynie do czynienia z tymi hakami w rozmiarze 12. Moim zdaniem są OK.
To chyba trafiłem na jakąś felerną paczkę. Trzy lub cztery z ok 10 użytych zginały mi się w imadle przy kręceniu nici 8/0, dwa to po prostu jak ciasto. Pozostałe na zaczepach rozginałem na 0,18. Dlatego nie kupiłem ich więcej. Jak pisałem sam hak wygląd, grubość, proporcje mi bardzo ale to bardzo odpowiada. Pewnie muszę spróbować przy następnych zakupach jeszcze raz zakupić.

Bardzo wszystkum dziękuję. Oczywiście jak by jeszcze ktoś coś doradził to będę :D
"Machaj wędą - ryby będą" :)
Jarek Koszarowski
Posty: 1142
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Jarek
nazwisko: Koszarowski

Re: Haki bezzadziorowe

Post autor: Jarek Koszarowski »

nie ma haczyka którego bym nie rozgiął na zaczepie ;) nawet TMC 7999 #1/0 rozginałem :)
Na hak umieszczony w imadle działają moim zdaniem inne siły. Oczywiście zawsze jest możliwość że hak jest źle zrobiony
yari
Posty: 516
Rejestracja: czwartek, 4 mar 2010, 23:36
imię: Jarosław
nazwisko: Stachowiak
Lokalizacja: Poznań

Re: Haki bezzadziorowe

Post autor: yari »

Jarek_Koszarowski pisze:nie ma haczyka którego bym nie rozgiął na zaczepie ;) nawet TMC 7999 #1/0 rozginałem :)
W sumie racja. :) Jednak w większości przypadków stosuję żyłki o takiej grubości by mucha w miarę naturalnie się zachowywała :idea: Co w efekcie skutkuje tym ze raczej przypon strzela niż prostuje się hak.
Jarek_Koszarowski pisze:Na hak umieszczony w imadle działają moim zdaniem inne siły. Oczywiście zawsze jest możliwość że hak jest źle zrobiony
Tu też racja :) Wprawdzie robię muchy w zasadzie tylko dla siebie. Jednak trwa to już parędziesiąt latek. Mnożnik 10do3 mogę swobodnie postawić przed jakąś liczba w przedziale 5-9 mówiąc o ilości zrobionych i zerwanych much. :lol: :wink: Dlatego wiem co mówię - piszę, pisząc o tym, że jakieś haki są wyraźnie słabsze od dotychczas używanych. Wiem Jarku ( mój imienniku) :beer: , że jesteś, "zawziętym" i poważanym krętaczem i wędkarzem. Dlatego bardzo dziękuje Tobie i wszystkim za dotychczasowe wskazówki i porady. Na 100% z nich skorzystam i przynajmniej nie wywalę forsy w błoto. :vinko: Oczywiście jak by ktoś jeszcze mógł coś poradzić to bardzo proszę.
Tak nieśmiało. Może jakieś foty z przykładowymi muchami na tych proponowanych hakach ( jak nie na forum to może na priv) - bardzo proszę - będę :D

Pozdrawiam.
"Machaj wędą - ryby będą" :)
Jarek Koszarowski
Posty: 1142
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Jarek
nazwisko: Koszarowski

Re: Haki bezzadziorowe

Post autor: Jarek Koszarowski »

yari pisze:
Jarek_Koszarowski pisze:nie ma haczyka którego bym nie rozgiął na zaczepie ;) nawet TMC 7999 #1/0 rozginałem :)
Wiem (...) że jesteś, "zawziętym" i poważanym krętaczem i wędkarzem.
bez przesady :roll:
yari pisze:Może jakieś foty z przykładowymi muchami na tych proponowanych hakach ( jak nie na forum to może na priv) -
tak na szybko:

TMC 100BL
Obrazek

TMC 2487BL
Obrazek
Obrazek

TMC 2499 Sp BL
Obrazek
Obrazek

Akita AK 831BL
Obrazek

TMC 902BL
Obrazek

TMC 900BL
Obrazek
yari
Posty: 516
Rejestracja: czwartek, 4 mar 2010, 23:36
imię: Jarosław
nazwisko: Stachowiak
Lokalizacja: Poznań

Re: Haki bezzadziorowe

Post autor: yari »

Kurdęęę :!: :) Bajka :!: :D Serdecznie dziękuję. Teraz widzę idealnie proporcję i do czego dany hak się nada :idea:
Te 900 już lubię choć jeszcze nawet w reku nie miałem. 8) 2499 też mi pasują a 2487 zawsze lubiłem bo to chyba to samo co zadziorowki w tej samej numeracji. Muszki oczywiście piękne. :uklon:

Pozdrawiam

Do Kacpra - masz coś ukręconego na tych streamerowych Skalkach S. :?:
Jak tak to Bardzo Proszę wrzuć też tak bym luck'noł :) proporcję.
Z góry dziękuję.

Pozdrawiam
"Machaj wędą - ryby będą" :)
Jarek Koszarowski
Posty: 1142
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Jarek
nazwisko: Koszarowski

Re: Haki bezzadziorowe

Post autor: Jarek Koszarowski »

yari pisze:2487 zawsze lubiłem bo to chyba to samo co zadziorowki w tej samej numeracji.
dokładnie tak - brak zadziora nie przeszkadza. Ryby nie spadają.
W dawnych czasach odłamywałem zadziory w 2487 i 2457- działało doskonale :)

jeśli chodzi o hak streamerowy odradzam TMC 5263 BL - jest to odpowiednik modelu zadziorowego, który jest świetny.
Ja mam same negatywne doświadczenia z 5263BL.
yari
Posty: 516
Rejestracja: czwartek, 4 mar 2010, 23:36
imię: Jarosław
nazwisko: Stachowiak
Lokalizacja: Poznań

Re: Haki bezzadziorowe

Post autor: yari »

Jarek_Koszarowski pisze:jeśli chodzi o hak streamerowy odradzam TMC 5263 BL - jest to odpowiednik modelu zadziorowego, który jest świetny.
Ja mam same negatywne doświadczenia z 5263BL.
A możesz zdradzić jakie streamerowe bezzadziorówki polecasz :?: :)
I co do muchy na haku TMC 100 BL - czy to nie jest przypadkiem TMC SP BL , czy tylko światło tak odbija się na ostrzu :?:

Pozdrawiam
"Machaj wędą - ryby będą" :)
cygant
Posty: 5652
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Cygan
Lokalizacja: Świątniki Górne /k Krakowa
Kontakt:

Re: Haki bezzadziorowe

Post autor: cygant »

Do streamera polecam skalki....świetne haki , mucha ładnie się prezentuje a rybe trzymają wzorowo.
ODPOWIEDZ