Matuka Irokez

Szkółka wiązania much wszelakich, komentarzem i zdjęciem okraszona
ODPOWIEDZ
yari
Posty: 516
Rejestracja: czwartek, 4 mar 2010, 23:36
imię: Jarosław
nazwisko: Stachowiak
Lokalizacja: Poznań

Matuka Irokez

Post autor: yari »

Koledzy oświećcie proszę jak uczesać dobrze Matuke na Irokeza. :roll: Kombinuje już od pewnego czasu "jak Qń pod górkę" I wychodzi mi to kiepsko :mur:
Jeśli można to tak po chłopsku "łopatologicznie" od początku. - może zrozumiem :idea: Jak by jakiś filmik czy fotki to szczęście moje nie miało by granic :vinko:
jestem w trakcie motania szkarad tak ze jak by ktoś mógł w miarę szubko będę wdzięczny. :D
Z góry dziękuję.

PS
Do szanownych Adminów :)
Dlaczego nie wchodzą mi fotki np z postu Pawła Zięteckiego " Skrzydełko sierściucha po mojemu - step by step" A na starym forum mi wchodziły bez problemu :?:

Pozdrawiam
"Machaj wędą - ryby będą" :)
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: Matuka Irokez

Post autor: venom »

odnośnie "PS" to przy przenoszeniu forum niektóre linki się nie skopiowały.
Dzieki za informację - poprawię to najszybciej jak się da (tzn jak tylko dorwę chwilę czasu)

Co do czesania matuki to nie bardzo rozumiem pytanie :-)
Matuka to irokez ;-)
Wstaw jakies fotki tutaj tych swoich to łatwiej będzie doradzic co jest nie tak.
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
Kuba Chruszczewski
Posty: 4573
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Kuba
nazwisko: Chruszczewski
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

Re: Matuka Irokez

Post autor: Kuba Chruszczewski »

Tak na szybko - pióra na matukę czesze się tak , jak na jeżynkę na przykład do łososiowych, czy generalnie mokrych. Poszukaj jakichś filmików w temacie. Ten zabieg po angielsku nazywają "doubling".
http://www.flytyer.pl
Don’t tell Mom I’m flyfishing guide,
She thinks I play piano in a whorehouse...
yari
Posty: 516
Rejestracja: czwartek, 4 mar 2010, 23:36
imię: Jarosław
nazwisko: Stachowiak
Lokalizacja: Poznań

Re: Matuka Irokez

Post autor: yari »

Moje muchy mają ( jak większość) prosto jedno przy drugim - wzdłuż tułowia położone pióra. Widziałem muchy gdzie poszczególne promienie piór są zaczesane na boki jak by naprzemiennie pomiędzy sobą - lewo, prawo. Daje to efekt pogrubienia i ładnego równomiernego "skudłacenia" skrzydełek. Postaram się poszukać gdzieś w necie i wstawić fotkę.

Pozdrawiam.
"Machaj wędą - ryby będą" :)
yari
Posty: 516
Rejestracja: czwartek, 4 mar 2010, 23:36
imię: Jarosław
nazwisko: Stachowiak
Lokalizacja: Poznań

Re: Matuka Irokez

Post autor: yari »

Dziękuję Kuba. Szukam już jakiś czas ale trudno mi coś znaleźć dobrze pokazanego. Będę szukał dalej - przynajmniej wiem czego mam szukać :-)

Pozdrawiam
"Machaj wędą - ryby będą" :)
Paweł Ziętecki
Posty: 1646
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Paweł
nazwisko: Ziętecki

Re: Matuka Irokez

Post autor: Paweł Ziętecki »

Yari, napiszę coś oczywistego, ale może o to właśnie chodzi.
W "zwykłej" matuce odrywasz dolne promienie , na długości tułowia.
Druga możliwość , to pozostawienie dolnych promieni. Te możesz zaczesac na tą samą stronę, co górne.
Jeżeli zrobisz to dokładnie - będziesz miał taką samą "zwykłą' matukę , jak z 4 piórek , ale zroboną z 2.
Gdy podejdziesz do piórek z dużą pobłażliwością lub nie zaczeszesz ich w ogóle , tylko po przywiązaniu wydłubiesz dolne promienie szpikulcem, wyjdzie artystyczne zmierzwienie. Kuba jest specem od takich matuk, tylko może nie zrozumiał o co Ci chodzi. Może ja nie zrozumiałem.
Paweł
Kuba Chruszczewski
Posty: 4573
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Kuba
nazwisko: Chruszczewski
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

Re: Matuka Irokez

Post autor: Kuba Chruszczewski »

Tak, zgadza się. Często robię właśnie takie dłubane, bo lubię ten końcowy "czupurny" wygląd. Jedna rada. W tego typu konstrukcji dobrze jest zastosować dwie owijki. Najpierw jedna, potem dłubanie i potem druga, która w czasie dłubania czeka na swoją kolej przywiązana przy dupce. A to wszystko dlatego, że w czasie wydłubywania promieni ubywa materiału pod zwojami owijki, przez co staje się ona czasami za luźna.
Owijki możemy dać różne, daje to fajny, dodatkowy efekt. Na przykład najpierw płaska dość szeroka, potem owalna w innym kolorze, położona na płaskiej, lub równolegle na styk.
http://www.flytyer.pl
Don’t tell Mom I’m flyfishing guide,
She thinks I play piano in a whorehouse...
yari
Posty: 516
Rejestracja: czwartek, 4 mar 2010, 23:36
imię: Jarosław
nazwisko: Stachowiak
Lokalizacja: Poznań

Re: Matuka Irokez

Post autor: yari »

I tak mi Mistrzowie, Artyści od krętactwa mówcie. :D A ja ciemny, próbowałem ten dół zaczesywać do środka - niemota jedna :lol: "Wychwalając" upadłe kobiety na wszystkie znane mi sposoby. :roll: Traciłem czas i niszczyłem piórka. :mur:
Nie wiem jak mi to wyjdzie ale już wiem co i jak mam robić a nie "kumbinować jak Qń pod górkę." :D

Dziękuję :!:

Pozdrawiam
"Machaj wędą - ryby będą" :)
jan2406
Posty: 103
Rejestracja: poniedziałek, 8 mar 2010, 00:30
imię: Jan
nazwisko: Bawełek

Re: Matuka Irokez

Post autor: jan2406 »

yari można i da się zaczesać dolne promienie do góry przy piórach z kury jest to łatwiejsze bo są miękkie z kogutem gorzej ale też się da. ja robię to tak - odmierzam piórka jakie chce mieć długą muchę (skrzydło) składam je do kupy i przy główce przywiązuję 5-7 zwojami, następnie oddzielam promienie i zaczesuje je do przodu ( tą część pióra którą będziesz przywiązywał owijką) następnie rozchylam pióra łapię za koniec pióra (ogon) lekko naciągam i masuję dolne promienie do góry przecierając je w palcach lekko zgniatając jak kto lubi ważne by promienie poszły do góry ,tą samo robisz z drugim piórem. Tak przygotowane pióra składasz i powtarzasz masowanie jak masz wszystko zaczesane do góry przykładasz i wiążesz przewijką szpikulcem rozdzielasz promienie w miejscu przewijki tak by ładnie promienie się układały no i gotowe :-) Nie wiem czy to jest fachowe bynajmniej ja tak robię pozdrawiam Janek
cygant
Posty: 5652
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Cygan
Lokalizacja: Świątniki Górne /k Krakowa
Kontakt:

Re: Matuka Irokez

Post autor: cygant »

Tadam!!! Jan otrzymuje nagrode złotej lopaty ;) :D
"A taka to była spokojna okolica. Nawet skrzaty z rzadka jeno szczały tu babom do mleka. ..."
yari
Posty: 516
Rejestracja: czwartek, 4 mar 2010, 23:36
imię: Jarosław
nazwisko: Stachowiak
Lokalizacja: Poznań

Re: Matuka Irokez

Post autor: yari »

Jan - Dziękuję za podanie kolejnego sposobu :D "Nie jednemu psu Łysek" - jak mawiają. Zatem popróbujemy i tak zaczesywać "Irokeza" :beer:
:roll:

Pozdrawiam.
"Machaj wędą - ryby będą" :)
jan2406
Posty: 103
Rejestracja: poniedziałek, 8 mar 2010, 00:30
imię: Jan
nazwisko: Bawełek

Re: Matuka Irokez

Post autor: jan2406 »

Jarek to nie jest trudne te zaczesanie choć sam miałem z tym na początku kłopot ale jak przywiążesz mocno pióra przy główce to możesz nimi tarmosić że nie ma bata promienie dolne ułożą się do góry a te pojedyncze odstające szpikulcem zaczesz do góry po złożeniu już piór.
ODPOWIEDZ