Proporcje

Szkółka wiązania much wszelakich, komentarzem i zdjęciem okraszona
ODPOWIEDZ
Darek Paulat
Posty: 407
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Darek
nazwisko: Paulat
Lokalizacja: Chrzanów

Proporcje

Post autor: Darek Paulat »

Zrobiłem 3 identyczne muszki na różnych modelach haków.

Moje pytanie brzmi który z tych haczyków łapie najlepsze proporcje do suchej jęteczki.

Wszystkie haki w rozmiarach #16

ogonek i jeżynka - kogut gryzli

tułów - gęś farbowana na żółto

skrzydełka - CDC

Muszka nr 1

hak - AK706BL



http://img40.imageshack.us/i/200911120007.jpg/]Obrazek[/URL]



Muszka nr 2

hak - AK503BL





http://img2.imageshack.us/i/200911120008.jpg/]Obrazek[/URL]



Muszka nr 3

hak - AK507BL



http://img39.imageshack.us/i/200911120009.jpg/]Obrazek[/URL]



Bardzo proszę o wypowiedzi, która z muszek waszym zdaniem zachowała najlepsze proporcje .

Przepraszam za jakość zdjęć ale tego to ja się chyba nigdy nie naucze.
panther
Posty: 1290
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Kubista
Lokalizacja: Oberschlesien

Post autor: panther »

na moje oko nr3 jest najbardziej proporcjonalny
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Post autor: venom »

na moje tysz :wink:
huba1973
Posty: 225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Hubert
nazwisko: Janeczek
Lokalizacja: Boleslawiec

Post autor: huba1973 »

Numer 3 jest optycznie najlepsza,ale tez i najlepiej ukrecona.Pierwsze dwie maja za duzo jezynki,3 przy dluzszym trzonku ma skromniejsza jezynke i to dodatnio wplywa na wizerunek muchy.Ale pytales o proporcje jetki,wiec 3 jest najlepsza,natomiast odchudzone dwie pozostale moglyby pewnie za jakas sieczke robic czy inne muchowki.

Hubert
Sith
Posty: 226
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Artur
nazwisko: Orlon
Lokalizacja: Pyrzyce/Szczecin

Post autor: Sith »

Zgadzam się z przedmówcami, trójka najzgrabniejsza.
Darek Paulat
Posty: 407
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Darek
nazwisko: Paulat
Lokalizacja: Chrzanów

Post autor: Darek Paulat »

</span><table width="90%" cellspacing="1" cellpadding="3" border="0" align="center"><tr> <td><span class="genmed"><b>huba1973 napisał:</b></span></td> </tr> <tr> <td class="quote">Numer 3 jest optycznie najlepsza,ale tez i najlepiej ukrecona.Pierwsze dwie maja za duzo jezynki,3 przy dluzszym trzonku ma skromniejsza jezynke i to dodatnio wplywa na wizerunek muchy.Ale pytales o proporcje jetki,wiec 3 jest najlepsza,natomiast odchudzone dwie pozostale moglyby pewnie za jakas sieczke robic czy inne muchowki.

Hubert</td> </tr></table><span class="postbody">



Huba wszystkie 3 muszki ma tyle samo jeżynki - 4 nawoje - 2 przed i 2 za skrzydełkami. Tyle samo promieni w ogonku - 3szt.



Dlatego właśnie pytam o proporcje. Właściwie to haki różnią się tylko długoscią trzonka haka, czyli długoscią tułowia no i co za tym idzie długością skrzydełek.
Paweł Ziętecki
Posty: 1646
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Paweł
nazwisko: Ziętecki

Post autor: Paweł Ziętecki »

Darek, najlepiej wygląda 3 , tylko że to nie jest sprawa haka,przede wszystki, tylko nakręconej na haku muchy. Na pozostałych dwóch hakach też można zrobić proporcjomalne muszki. Będą miały krótszy tułowik , więc i rzeszta też powinna być mniejsza. Proporcjonalna do tułowia. Czasami proporcjonalne muszki na nieodpowiednich hakach wyglądają kuriozalnie, ale nie zmienia to faktu, że proporcje muchy dotyczą głównie zależności między poszczególnymi elementami muchy. Do tego dobiera się haczyk, a nie odwrotnie. W praktyce , często, zaczyna sie od haka, ale nie zmienia to zasady. Masz w głowie muchę i powinieneś motać ją na odpowiednim dla projektu haku. Z suchymi muchami jest problem, związany z dlugością jeżynki, która musi być proporcjonalna do muchy i współgrać z hakiem.
Paweł Ziętecki
Posty: 1646
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Paweł
nazwisko: Ziętecki

Post autor: Paweł Ziętecki »

</span><table width="90%" cellspacing="1" cellpadding="3" border="0" align="center"><tr> <td><span class="genmed"><b>Darek Paulat napisał:</b></span></td> </tr> <tr> <td class="quote">

Huba wszystkie 3 muszki ma tyle samo jeżynki - 4 nawoje - 2 przed i 2 za skrzydełkami. Tyle samo promieni w ogonku - 3szt.



Dlatego właśnie pytam o proporcje. Właściwie to haki różnią się tylko długoscią trzonka haka, czyli długoscią tułowia no i co za tym idzie długością skrzydełek.</td> </tr></table><span class="postbody">

No właśnie. Masz trzy różnej długości tułowia , ale tej samej grubości, a nawet w muszce pierwszej, gdzie jest krótki , jest najgrubszy bo najlepiej nawinięty. Jeżeli do krótszego tułowia daleś tyle samo nawojów koguta, na dodatek , wydaje się, że dłuższego niż w muszce 3 , to 3 musi wyglądać najlepiej. Tylko to nie jest głównie sprawa haka, a muchy. :)
Darek Paulat
Posty: 407
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Darek
nazwisko: Paulat
Lokalizacja: Chrzanów

Post autor: Darek Paulat »

</span><table width="90%" cellspacing="1" cellpadding="3" border="0" align="center"><tr> <td><span class="genmed"><b>trytek napisał:</b></span></td> </tr> <tr> <td class="quote"></span><table width="90%" cellspacing="1" cellpadding="3" border="0" align="center"><tr> <td><span class="genmed"><b>Darek Paulat napisał:</b></span></td> </tr> <tr> <td class="quote">

Huba wszystkie 3 muszki ma tyle samo jeżynki - 4 nawoje - 2 przed i 2 za skrzydełkami. Tyle samo promieni w ogonku - 3szt.



Dlatego właśnie pytam o proporcje. Właściwie to haki różnią się tylko długoscią trzonka haka, czyli długoscią tułowia no i co za tym idzie długością skrzydełek.</td> </tr></table><span class="postbody">

No właśnie. Masz trzy różnej długości tułowia , ale tej samej grubości, a nawet w muszce pierwszej, gdzie jest krótki , jest najgrubszy bo najlepiej nawinięty. Jeżeli do krótszego tułowia daleś tyle samo nawojów koguta, na dodatek , wydaje się, że dłuższego niż w muszce 3 , to 3 musi wyglądać najlepiej. Tylko to nie jest głównie sprawa haka, a muchy. :)</td> </tr></table><span class="postbody">



Kurde zdjęcia trochę przekłamują to co chciałem pokazać.



Paweł dlatego właśnie pytam o proporcje.

Wszytkie 3 haki mają tą samą rozwartość łuku kolankowego i jezynka we wszystkich 3 muszkach jest tej samej długości. Skrzydełka starałem się dociąć nożyczkami do odpowedniego rozmiaru, co może nie do końca mi się udało.



Czyli wychodzi na to że im krótszy trzonek haka tym krótszy tułowik, jeżynka i skrzydełka bez względu na rozwartość łuku kolankowego haczyka.

W efekcie tego muszka wykonana na tym samym rozmiarze haka, ale innym modelu bedzie miała całkiem różną wielkość.
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Post autor: venom »

Amen :wink:

Kiedys była dyskusja Darek na temat.

Wielkość muchy określa długośc prostego odcinka trzonka haka :)

Stąd tez mucha zrobiona na haku 12 long, 10 standart i 8 short bedzie (tak w przyblizeniu) taka sama choć hak i jego rozwartośc różna :)
huba1973
Posty: 225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Hubert
nazwisko: Janeczek
Lokalizacja: Boleslawiec

Post autor: huba1973 »

</span><table width="90%" cellspacing="1" cellpadding="3" border="0" align="center"><tr> <td><span class="genmed"><b>venom napisał:</b></span></td> </tr> <tr> <td class="quote">Amen :wink:

Kiedys była dyskusja Darek na temat.

Wielkość muchy określa długośc prostego odcinka trzonka haka :)

Stąd tez mucha zrobiona na haku 12 long, 10 standart i 8 short bedzie (tak w przyblizeniu) taka sama choć hak i jego rozwartośc różna :)</td> </tr></table><span class="postbody">

Tak,to matematycznie jest prawda,ale zakladajac,ze punktem wyjscia jest #10 standard i muche przekladamy na dwa pozostale haki to nie trzyma na nich proporcji.Stad Pawel ma sluszna racje,ze haczyk powinien byc dobierany do muchy-chcemy jetke,robimy to na haczyku o trzonku std badz przedluzonym nigdy na krotkim bo wyjdzie kiszka(o czym przekonal sie Darek).

Inna sprawa jest fakt stosowania hakow skroconych w zasadzie do wszystkich rodzajow much w celu podwyzszenia chwytnosci.Przykladem chociazby spidery Kuby,ktore de facto na tych haczykach wygladaja swietnie.

H.
Paweł Ziętecki
Posty: 1646
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Paweł
nazwisko: Ziętecki

Post autor: Paweł Ziętecki »

</span><table width="90%" cellspacing="1" cellpadding="3" border="0" align="center"><tr> <td><span class="genmed"><b>venom napisał:</b></span></td> </tr> <tr> <td class="quote">Amen :wink:

Kiedys była dyskusja Darek na temat.

Wielkość muchy określa długośc prostego odcinka trzonka haka :)

Stąd tez mucha zrobiona na haku 12 long, 10 standart i 8 short bedzie (tak w przyblizeniu) taka sama choć hak i jego rozwartośc różna :)</td> </tr></table><span class="postbody">

Nie zgadzam się, Marian. :P Długość prostego odcnka członka określa maksymalną wielkość muchy. Zwróć uwgę , co pisze Darek. Wiaże długośc skrzydełka z hakiem, a nie z tułowiem. Jętka ma hak w głębokim poważaniu. Napisałbym , że w dupie, ale w związku z tematem haka mogło by to być nieodpowienio zrozumiene. :wink: Noe więc jętka chrzani hak. Jej skrzydełka są w pewnych proporcjach do tulowia. Ogonek też.

W związku z powyższym , proporcje jętki są oderwane od haka. Ona o istnieniu haka nic nie wie. Natura, geny - tam są proporcje, a nie w długości członka haka. :P
cygant
Posty: 5652
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Cygan
Lokalizacja: Świątniki Górne /k Krakowa
Kontakt:

Post autor: cygant »

Zaczeło się od skrzydeł kończy się na członku .... a jak się ma sprawa z hakami female ? :)
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Post autor: venom »

świat sie wali a temu tylko dupy w głowie :wink:
Darek Paulat
Posty: 407
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Darek
nazwisko: Paulat
Lokalizacja: Chrzanów

Post autor: Darek Paulat »

Łooooo kurde , ale namieszałem :D



A teraz może powiem co skłoniło mnie do napisania takiego postu.

Chciałem poznać opinie Kolegów co sądzą na ten temat.

Huba ma po części rację że właśnie haki z krótkim trzonkiem doskonale trzymają rybę podczas holu.

Kiedyś w ramach eksperymentu zrobiłem kilka muszek właśnie z róznymi długosciami tułowia, a co za tym idzie i skrzydełek ale z zachowaniem proporcji jezynka - rozwartość łuku kolankowego i w czasie połowu nie zauwazyłem żeby któraś z muszek była mniej skuteczna tylko przez to że ma inne proporcje.

Natomiast na muszkę wykonaną na krótkim haku miałem o wiele więcej rybek wycholowanych do ręki. Spadów praktycznie nie było.



Kurde moje zdjęcia nigdy nie oddadzą faktycznego wyglądu muchy.
ODPOWIEDZ