Testy sznurów

ODPOWIEDZ
Administracja
Posty: 140
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:

Testy sznurów

Post autor: Administracja »

Testy sznurów pływających autorstwa Janusza Panicza
Tutaj prosze kierować uwagi, komentarze i zapytania
Dziękujemy za uwagę
Pozdrawiamy
Ekipa...
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: Testy sznurów

Post autor: venom »

Janusz Panicz pisze: Z drugiej strony ciągły rozwój technologii, zwłaszcza ze strony producentów blanków powoduje, że sznury oznaczone zgodnie z normą AFTM nie są w stanie naładować wędek w tej samej klasie wagowej. Ten ostatni problem dotyczy zwłaszcza wędek o szybkiej akcji.
Moim zdaniem to nie wina producentów sznurów a konstruktorów wędzisk.
Jesli wędzisko opisane jest jako #4 a dobrze współpracuje z linką z dolnego zakresu #5 to jest to po prostu delikatna piątka :-)
Myslę że zaniżanie klasy wędzisk to prosty i dośc bezczelny chwyt marketingowy producentów.
Usiłuja nam tym wmówić że robią delikatne wędki o potężnej mocy...
Jak to fajnie potem w rozmowach wygląda ;-)

- wiesz ta wędka XX to jest fantastyczna bo na #3 wywaliłem bez kłopotu pstrągala na 70cm.
- A to może też sobie taka kupie tylko doradź mi z jaką linką najlepiej współpracuje?
- WF5 firmy YY ;-)

Podobne dyskusje toczą się na wielu portalach (choć celowo przekontrastowałem), zastanawiający jest jednak fakt że waga linki w danej klasie sie nie zmieniła a przestała być wystarczająca do prawidłowego naładowania kija...
Niedługo może zaczną produkowac takie kije #3 które będa dobrze chodziły pod głowicami 400grain ;-)
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Testy sznurów

Post autor: Janusz Panicz »

Widzę Marian, że dbasz o ruch na forum :lol:

Sprawa wygląda według mojej wiedzy tak (z resztą rozmawiałem o tym wielokrotnie ze moimi znajomymi testerami z USA).
Po pierwsze jest tak jak piszesz - moc jest w górnym zakresie dla klasy AFTM, albo wręcz o klasę wyżej. Tyle, że to faktycznie dotyczy głównie wędek szybkich.
Po drugie producenci sznurów i OEM'y (czyli Ci którzy projektują sznury i sprzedają je pod własną marką) wychodzą z założenia, że ogromna większość wędkarzy nie potrafi dobrze rzucać i dlatego robią sznur również na górnej granicy kasy AFTM albo o numer wyżej, żeby wędkarz miał wrażenie, że rzuca się łatwiej albo inaczej, że jego zestaw (wędka + sznur) dużo wybacza.

Ostatnio zrobiłem test wędek w klasie AFTM3 (pracuję teraz na artykułem). Testy wykonywałem sznurami Royal Wulff TT w klasie 3 i 4. Mnie zdecydowanie lepiej rzucało się każdą z testowanych wędek na wszystkich dystansach sznurem AFTM3 (wyjątek stanowi Z-Axis 390-4, którym o dziwo na największym dystansie około 20 metrów rzucało mi się lepiej sznurem #4).
Wniosek: Poza przypadkami kiepskich lub specjalistycznych sznurów, uważam, że jeśli ktoś pisze na forum wędkarskim o tym, że do danej wędki trzeba używać sznur o klasę cięższy, to dla mnie w 99% przypadków świadczy to o brakach w technice rzucania tego delikwenta.
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Testy sznurów

Post autor: WujTom »

Janusz Panicz pisze: Wniosek: Poza przypadkami kiepskich lub specjalistycznych sznurów, uważam, że jeśli ktoś pisze na forum wędkarskim o tym, że do danej wędki trzeba używać sznur o klasę cięższy, to dla mnie w 99% przypadków świadczy to o brakach w technice rzucania tego delikwenta.
I tu jest pies pogrzebany....
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: Testy sznurów

Post autor: venom »

No ja sie uczciwie przyznaję że nie potrafię rzucać ;-)
Nie potrafie też dogadac się z szybkimi kijami.
Wiem jednak że nie lubię przeciążać wędki bo wtedy owszem niby jest uczucie że łatwiej rzucić ale...
Ale ja mam przy tym uczucie że to linka prowadza mi wędke a nie wedka likę ;-)
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
romaro_rr
Posty: 148
Rejestracja: sobota, 8 paź 2011, 11:02
imię: Robert
nazwisko: Ringwelski
Lokalizacja: Stargard szcz-Diepholz

Re: Testy sznurów

Post autor: romaro_rr »

(wyjątek stanowi Z-Axis 390-4, którym o dziwo na największym dystansie około 20 metrów rzucało mi się lepiej sznurem #4).
Wniosek: Poza przypadkami kiepskich lub specjalistycznych sznurów, uważam, że jeśli ktoś pisze na forum wędkarskim o tym, że do danej wędki trzeba używać sznur o klasę cięższy, to dla mnie w 99% przypadków świadczy to o brakach w technice rzucania tego delikwenta.[/quote]


Witam.
Odswieże nieco temat przeciążania wedek firm amerykańskich o których pisze Janusz, a mianowicie o wedkach firmy Sage.
Jestem w posiadaniu kilku modeli tej firmy, ale wędka o której chcę napisać to model TCX.
A mianowicie miedzy innymi posiadam 9'#4 TCX i zanim dobrałem do niej odpowiednią linkę to zmuszony byłem sporo testów przeprowadzić na różnych modelach linek kilku firm takich jak Vision, Rio, Guideline, Sage i 3M.
Niestety oznaczenie kija jako #4 to nieporozumienie gdyż przy lince jakiej kolwiek #4 z podanych firm ta wedka poprostu nie działa :-)
Linki których używam do tej wedki to Vision Extrime distance Wf6F, Rio Grand Wf6F I Guideline 4 Cast WF6F pływajace
Tonoce to: Rio Outbound WF6 intermediate i S-III oraz 3M Professional WF6S-IV
Przy takich klasach sznurów dopiero kij ten współpracuje z łowiacym, poprostu ożywa :-) Nawiązując do wypowiedzi Janusza w ostatnim jego zdaniu poczułem się niestety urazony :cry: gdyż przez moje ręce(przez ponad 15 lat) bo tyle właśnie łowię na muchę, przeszło sporo sprzętu z wyższej i górnej półki różnych firm, tych lepszych czy gorszych a i technikę z tego co wiem mam nie najgorszą jesli chodzi o umiejetności, więc nie czuje sie wybrakowanym delikwentem który nie wie co z czym sie podaje ;-)
Już standardem jest jak dla mnie i wielu moich kolegów z Polski czy z za granicy przeciążanie o klasę czy nawet dwie jak w przypadku tego modelu wędek z za Oceanu.
Wiadome jest ze jeżeli decydujemy się na zakup jakiegoś modelu wędki to indywidualnie musimy sobie dobrać do niego linkę według własnych wymagań i umiejętności, lub skorzystać z wiedzy innych bardziej doświadczonych w tej materii.
Nie prawdą jest ze jezeli dany delikwent dobiera do swojej wedki sznur o klasę czy dwie a nawet trzy, w niektórych przypadkach a jest takich wiele, to musi odrazu być gorszy technicznie bo to bzdura! :beer:
Pozdrawiam Robert R.
Pozdrawiam RR

Kapela która wyrywa mnie z butów to Nightwish!!!! : http://www.youtube.com/watch?v=c9GxUZqyXwE" onclick="window.open(this.href);return false;
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Testy sznurów

Post autor: Janusz Panicz »

Cześć Robert. Fajnie, że odświeżyłeś temat :P Czuję się wywołany do tablicy, więc odpowiadam :wink: Oczywiście jak napisałeś bzdurą jest pisanie, że przeciążanie każdej wędki świadczy o brakach w umiejętnościach. Jeśli tak to napisałem lub tak to brzmi, to przepraszam, bo faktycznie nie jest to prawda. Wszystko zależy od warunków i konkretnego sprzętu. Jak ktoś łowi na małej rzeczce i przez to na krótkim dystansie, to przeciążanie ma jak najbardziej sens, podobnie przy rzutach rolowanych. Druga sprawa: sprzęt - ja w testach stosowałem konkretne wędki i konkretne sznury, więc ciężko to podciągać do ogółu i generalizować. W tym co napisałem chodziło mi o wędki, o których wielu ludzi pisze, że bez przeciążenia nazwijmy to "nie nie da się rzucać" - w stosunku do testowanego sprzętu tego nie potwierdzam (w sumie bardziej wyszło to w teście wędek AFTM3 niż sznurów).

Co do TCX, którego nie posiadam ani nim nie rzucałem, to faktycznie czytałem na forach, że nijak nie można tą wędką naładować sznura w tej samej klasie. W ostatnim teście wędek AFTM5 George Anderson dał najniższą ocenę z kilkunastu testowanych wędek właśnie TCX'owi za przekroczenie parametrów klasy AFTM - kategoria nazywa się "Perfect 5 performance".

Niestety taki los spotyka tych, co piszą artykuły. Mimo tego, że się namęczyłem, starając się unikać takich uogólnień, to jednak na pewno popełniłem sporo błędów :mur: Niestety nie miałem też możliwości . Przepraszam Cię Robert i innych, którzy poczuli się urażeni cytowanym przez Ciebie stwierdzeniem. Przyjmijmy, że TCX mieści się w tym odsetku wędek, które nie wpisują się w to co napisałem. Na pewno jest więcej takich wędek.
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Testy sznurów

Post autor: Janusz Panicz »

Coś się spitoliło w tym wątku i zjadło mi kawałem posta :? Edytować też nie mogę :mur:

Chciałem jeszcze napisać, że niestety nie miałem też możliwości przetestowania sznurów z różnymi wędkami, co na pewno dało by lepszy ogląd sprawy. Korciło mnie, żeby przynajmniej porzucać tymi sznurami wędką o akcji medium-fast, ale odpuściłem to, bo po prostu nie leżą mi wędki o takiej akcji, a nie chciałem aby moje preferencje co do wyboru wędek wpływały na ocenę sznurów. Poza tym nie wiem czy ogarnął bym później wszystkie wyniki i pewnie nie dałbym rady w przejrzysty sposób ich opisać.
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
WujTom
Posty: 3225
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Tomasz
nazwisko: Bogdanowicz
Lokalizacja: 3-City
Kontakt:

Re: Testy sznurów

Post autor: WujTom »

Hej, to i ja słówko dodam. Poparłem słowa Janusza, bo wielokrotnie spotkałem się sytuacją, gdy na pytanie "jaki sznur sugerujecie do kija klasy ...?" Najczęstsza odpowiedzią jest odpowiedź w stylu: "Kup o klasę wyższą, lepiej się rzuca"...
Prawdą oczywiście jest, że są kije "wyjątkowe" - pamiętam jak jeden znajomek łowił ze mną szczupaki. Zanim jednak dojechaliśmy nad wodę prawie się pokłóciliśmy - gość na moją sugestię, że najlepsze są wędki od #8 w górę wyśmiał mnie i udowadniał, ze nawet do wielkich much #6 w zupełności wystarcza.... No i można powiedzieć, ze trochę racji miał, ale tylko częściowo. Bo owszem, kij miał w klasie #6, ale linkę #8 albo nawet #9... Jakieś st Croix, czy coś takiego - zupełnie nie pamiętam co to było, ale pała straszna, a na blanku jak wół stało #6. I bądź tu mądry....
Tak czy inaczej można zaobserwować takie wybieranie drogi na skróty - wielu muszkarzy przeciąża swoje kije, bo "łatwiej się rzuca".
Z każdym dniem rośnie liczba ludzi, którzy mogą pocałować mnie w dupę.....
----------------------------------------------
(...) We suggest using a skagit head of around 720grains with this rod, but please be aware in accordance to the new EU FlyFishing safety directive, we heavily recommend the use of steel-capped wading boots, protective goggles, and a safety helmet when using skagit heads of this weight!
romaro_rr
Posty: 148
Rejestracja: sobota, 8 paź 2011, 11:02
imię: Robert
nazwisko: Ringwelski
Lokalizacja: Stargard szcz-Diepholz

Re: Testy sznurów

Post autor: romaro_rr »

Janusz nie musisz mnie przepraszać ja poprostu napisałem swoją opinie z doświadczenia jakie posiadam, i szanuję twój wysiłek jaki włożyłes w tą pracę.
Panowie zgadzam się z wami ze przy przeciązeniu kazdego kija o klasę rzuca sie znacznie lepiej i łatwiej. Lepiej tez jest naładować kij czy to amatorom którzy dopiero zaczynają przygodę z muchą jak i starym wyjadaczom ;-). Jeżeli przekłada sie to na rzutu na znaczną odległośc powyżej 20-25 metrów oczywiście odradza się takie przeciązanie bo dobrze wiemy czym to moze sie skonczyc.
Do 20 metrów jak najbardziej nie ma obaw o zbytnie przeciązenie kija. Janusz łowiłem kiedyś kijami LOOP jeden z serii tej firmy a mianowicie Black Line, bodajże 9'#5 nawet na dystansach do 10 metrów nie chciał pracować przy lince klasy 5, zaczoł współprace dopiero przy lince #7 i to jeszcze słabo bo na dalszą odległośc poprostu gasł :-( nie miał siły naładować mocy blanki tej wędki. Moze wyda wam się smieszne to co napiszę teraz ale kij ten idealnie pracował dopiero przy lince klasy #9 i pływajacej i tonącej w IVstopniu tonięcia jakiejś tam Airflo, wiec badz tu mądry i nie uduś producenta za błedne dane które podaje na swojch produktach.
Miałem okazję naprawde przetestować sporo sprzętu na różnych wodach w kraju i za granica na małych i wielkich rzekach łososiowych wiec w niektórych przypadkach zgadzam się ze nie wolno przeciązać kija ale są i takie przypadki bez których raczej łowienie jest niestety, nie możliwe :-)
Z powazaniem dla autora RR
Pozdrawiam RR

Kapela która wyrywa mnie z butów to Nightwish!!!! : http://www.youtube.com/watch?v=c9GxUZqyXwE" onclick="window.open(this.href);return false;
romaro_rr
Posty: 148
Rejestracja: sobota, 8 paź 2011, 11:02
imię: Robert
nazwisko: Ringwelski
Lokalizacja: Stargard szcz-Diepholz

Re: Testy sznurów

Post autor: romaro_rr »

Podam jeszcze tylko link do strony Rio gdzie znajduja sie tabele do poszczególnych typów wedek i powiem ze w wiekszosci produktów producent zaleca o klase lub dwie wyzej ;-)
http://www.rioproducts.com/skin/summit/ ... 20Recs.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Może to byc pomocne dla niektórych z was w doborze linek dla swojego sprzętu :-)
Pozdrawiam RR

Kapela która wyrywa mnie z butów to Nightwish!!!! : http://www.youtube.com/watch?v=c9GxUZqyXwE" onclick="window.open(this.href);return false;
Janusz Panicz
Posty: 1099
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 18:22
imię: Janusz
nazwisko: Panicz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Testy sznurów

Post autor: Janusz Panicz »

Robert, wędki dwuręczne to zupełnie inna bajka z tego co mi wiadomo, bo niestety nie mam póki co przyjemności ich używać (ale pracuję nad tym :D ). RIO faktycznie ma chyba najlepiej opisane sznury i sporą bazę wędek do nich dopasowanych. Początkiem roku pojawił się też kalkulator do głowic Guideline na ich stronie.

W sumie to co napisałem można ograniczyć do wędek w klasach 3-6 we współpracy z linkami pływającymi, a wszystko powyżej + dwuręczne + głowice jednak rządzi się innymi prawami fizyki :wink:

Że sprzętu przetestowałeś siła to widziałem po Twoich ogłoszeniach w komisie FFF - szacunek :uklon:
Enthusiast of fast action rods and fast action women.Timing is everything!

"I know the human being and fish can coexist peacefully" - George W. Bush
romaro_rr
Posty: 148
Rejestracja: sobota, 8 paź 2011, 11:02
imię: Robert
nazwisko: Ringwelski
Lokalizacja: Stargard szcz-Diepholz

Re: Testy sznurów

Post autor: romaro_rr »

Użarło widze coś mojego posta :-) Wiec jest to tabela do wedek typu Switch i dwuręcznych
Pozdrawiam RR

Kapela która wyrywa mnie z butów to Nightwish!!!! : http://www.youtube.com/watch?v=c9GxUZqyXwE" onclick="window.open(this.href);return false;
romaro_rr
Posty: 148
Rejestracja: sobota, 8 paź 2011, 11:02
imię: Robert
nazwisko: Ringwelski
Lokalizacja: Stargard szcz-Diepholz

Re: Testy sznurów

Post autor: romaro_rr »

Za bardzo sie chyba rozpędziłem i z tym linkiem do wędek dwuręcznych wkradł sie błąd do mojego posta i nie wyświetlił sie w całości, wiec dla sprostowania poza tematem podałem link do tabeli w razie jak miało by to komuś pomóc w doborze ;-)
Janusz zgadza sie chciał nie chciał najpierw musiałem coś kupić zeby to przetestować bo niestety nie miałem innej możliwosci dostepu do sprzętu jaki mnie interesował ;-) Więc sporo tego potem z moją stratą niestety musiałem odsprzedać właśnie na FF he he ;-)
Ps. Bacznie śledzisz widze co sprzedaje he he , no właśnie dziś wystawiłem ponownie fajną wędeczkę
;-)
Pozdrawiam RR

Kapela która wyrywa mnie z butów to Nightwish!!!! : http://www.youtube.com/watch?v=c9GxUZqyXwE" onclick="window.open(this.href);return false;
dmychu
Posty: 55
Rejestracja: sobota, 14 kwie 2012, 21:58
imię: Krzysztof
nazwisko: Dmyszewicz
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Testy sznurów

Post autor: dmychu »

Janusz,
Świetny test linek... jak to się stało, że wcześniej go nie widziałem?

A propos przecinania powłoki pętelki sznura, chciałbym zgłosić pewną drobną rzecz. Na stronie Airflo wyczytałem, że taka pętelka na końcu sznura zapobiega efektowi kapilarnemu. Kiedyś kolega dał mi porzucać swoją linką Cortland 555 Dyna Tip i zachowywała się ona bardziej jak... fast intermediate tip. Być może została dotknięta tym efektem kapilarnym??

W każdym razie chodzi mi o coś innego. Powiedzmy, że nie mam takiej pętelki (zepsuła mi się, lub nigdy jej nie było). Czym zabezpieczyć linkę przed ewentualnym wystąpieniem efektu kapilarnego? Chciałbym zrobić sobie jakiegoś małego gluta który by sobie wsiąknął w siateczkę plecionego łącznika i zaczopował krainę rdzenia plecionego... żywica może być za ciężka, więc czym mam zrobić gluta? Czy w ogóle o takim problemie kapilarnym słyszeliście, czy stanowi on dla Was problem i czy jakoś ktoś go rozwiązuje - a jeśli tak, to jak :-)


Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek
Płynie sobie mała sieczka i ożywa moja rzeczka...
http://www.muchowanie.pl/ - stronka lekko odlotowa...
ODPOWIEDZ