Przeróbka spinning na muchówkę

Zbuduj swój kijek. Co ? Jak ? Czym? Tutaj ...
kot_behemot
Posty: 204
Rejestracja: wtorek, 25 paź 2011, 18:26
imię: Maciej
nazwisko: Bieniasz
Lokalizacja: Poznań

Przeróbka spinning na muchówkę

Post autor: kot_behemot »

Jak w temacie. Ma to sens?

M.
furgon
Posty: 740
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Michał
nazwisko: Furgacz
Lokalizacja: Zawiercie

Re: Przeróbka spinning na muchówkę

Post autor: furgon »

To zależny co się chce osiągnąć :) Myślę że musiał by być do bardzo lekki spining.
Są miłośnicy przyrody. Co ryby wyjmują z wody.
venom
Posty: 3480
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię: Marian
nazwisko: Stępniewski
Lokalizacja: Rypin

Re: Przeróbka spinning na muchówkę

Post autor: venom »

patrząc na charakterystyki ugięć blanków dzisiejszych muchówek i spinów to myslę ze mozna spokojnie każdy blank na każda z metod uzbroić...
Tępi ludzie są jak tępe noże. Specjalnej krzywdy nie zrobią, ale jak wnerwiają...

(: ɐuzoɯ oʞʇsʎzsʍ oʇ ǝɔɥɔ ǝıs ʞɐɾ
kot_behemot
Posty: 204
Rejestracja: wtorek, 25 paź 2011, 18:26
imię: Maciej
nazwisko: Bieniasz
Lokalizacja: Poznań

Re: Przeróbka spinning na muchówkę

Post autor: kot_behemot »

Chciał bym sobie sklecić w klasie #3/4 9ft. Jak by się to miało do c.w. ?

M.
Kuba Chruszczewski
Posty: 4573
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Kuba
nazwisko: Chruszczewski
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

Re: Przeróbka spinning na muchówkę

Post autor: Kuba Chruszczewski »

Skorzystaj z tabel, które przeliczają AFTM na gramy. To ci da ogólną orientacje. Ale to może być mylące. Nie robiłem nigdy w tę stronę przeróbek. Kiedyś tylko dla ekskrementu założyłem linkę #6 do bardzo miękkiego kijka szklanego 1.80 m, cw około 20 g. I akurat pasowało. Najprościej byłoby wziąć muchówkę w klasie, która cię interesuje, założyć do niej prowizorycznie kołowrotek spiningowy i porzucać różnymi ciężarkami, aż znajdziesz optimum. Wtedy będziesz wiedział jak się ma cw do AFTM. Ale podkreślam, to wszystko będzie w pewnym przybliżeniu.
http://www.flytyer.pl
Don’t tell Mom I’m flyfishing guide,
She thinks I play piano in a whorehouse...
kot_behemot
Posty: 204
Rejestracja: wtorek, 25 paź 2011, 18:26
imię: Maciej
nazwisko: Bieniasz
Lokalizacja: Poznań

Re: Przeróbka spinning na muchówkę

Post autor: kot_behemot »

Daj Kuba jakiegoś linka do tabel bo nic nie potrafię znaleźć.
Kuba Chruszczewski
Posty: 4573
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Kuba
nazwisko: Chruszczewski
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

Re: Przeróbka spinning na muchówkę

Post autor: Kuba Chruszczewski »

Dla naprzykładu : http://www.sexyloops.com/beginners/lesson2/aftm.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

ED/ Ale - tak, jak pisałem wyżej - nie można tego przekładać wprost, tylko orientacyjnie. Z tej tabeli wynika, że na przykład linka w klasie 3- 4 waży ( około) 7-8 g. Oczywiście pierwsze 9 m. Czyli niby powinno się dać rzucać taką linką kijem spiningowym o cw. powiedzmy 5-12 g na przykład. Ale to wszystko gdybanie, trzeba spróbować.
http://www.flytyer.pl
Don’t tell Mom I’m flyfishing guide,
She thinks I play piano in a whorehouse...
kot_behemot
Posty: 204
Rejestracja: wtorek, 25 paź 2011, 18:26
imię: Maciej
nazwisko: Bieniasz
Lokalizacja: Poznań

Re: Przeróbka spinning na muchówkę

Post autor: kot_behemot »

Ok. to waga sznura, ale jak waga sznura będzie się miała do c.w. Czy wagę sznura przyjąć jako dolny zakres c.w. górny, czy jakoś wyśrodkować. Będzie problem :(
Kuba Chruszczewski
Posty: 4573
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Kuba
nazwisko: Chruszczewski
Lokalizacja: Myślenice
Kontakt:

Re: Przeróbka spinning na muchówkę

Post autor: Kuba Chruszczewski »

No myślę, że to w przybliżeniu działa tak: Kij muchowy, który dobrze rzuca linką w pewnej klasie, będzie dobrze rzucał przynętą o wadze zbliżonej do wagi tej linki. Wszystko w przybliżeniu, bo przy przeróbkach trzeba będzie brać dodatkowo pod uwagę ilość i rodzaj przelotek na przykład.. Zrób najlepiej tak, jak pisałem. Weź kij, który chcesz przerobić na muchówkę, pożycz linki w różnych klasach i rzucaj. Lub odwrotnie, weź muchówkę w klasie, którą chciałbyś uzyskać po przerobieniu spiningu i rzucaj z kołowrotka spiningowego różnymi przynętami o znanych masach. Tak, czy siak znajdziesz właściwe parametry. Tabela może pomóc przy wstępnym dobraniu linek czy ciężarków.
http://www.flytyer.pl
Don’t tell Mom I’m flyfishing guide,
She thinks I play piano in a whorehouse...
Krzysztof Łyczek
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:
Lokalizacja: Kraków/ obecnie Warszawa

Re: Przeróbka spinning na muchówkę

Post autor: Krzysztof Łyczek »

kot_behemot pisze:Chciał bym sobie sklecić w klasie #3/4 9ft. Jak by się to miało do c.w. ?

M.
A skąd wziął się ten pomysł?
Bo na rynku jest dość sporo różnorodnych blanków muchowych w tej długości i klasie w bardzo rożnych cenach. Jest w czym wybierać.

Podjąłem kiedyś odwrotną próbę- z dziewieciostopowej #7 zrobiłem lekki spinning.
Uzasadnienie było jedno- potrzebowałem delikatnego lekkiego kija wieloskładowego do łowienia żyłką około 0,14, lekkimi przynętami , nie wklejanki i żeby był to wieloskład. Ot taki travel na jazie i klenie na rzeki kieleckie, żeby można było nosić razem z muchówką i przy rzucaniu muchą nie zawadzać sznurem o rezerwowy kij sterczący z plecaka.
Wieloskład jako warunek przesądził o wyborze blanku muchowego . Bo jakbym szukał czteroskładu w ofercie blanków spinningowych to musiałbym być skazany na wybór cts, a to oznacza duży koszt.
Za radą Piotrka Lipca wziąłem od Rogera blank w klasie 7, i i dostałem sumie to co chciałem, aczkolwiek blank ten jest dość kluskowaty i różni się bardzo od spinningów, które z reguły w dolniku są sztywniejsze- muchówki jednak ze względu na sposób wyrzucania linki nawet jak są opisane "fast" to pracują na większej długości blanku niż spinningi.
Spinning, który wyszedł kluskowaty jako muchówka był opisany mod-fast. I jest dobry nie do przynęt 10 g, ( jakby wynikało z przelicznika wt na gramy) a do woblerów2-3 cm.
Piotrek Lipiec powiedział mi, że na lekkie wędziska kleniowo- jaziowe przerabia blanki #6, #7 . Jak kiedyś przerobił piątkę, no to podobno się tym łowić nie dało.
Jak próbowałem z muchowego szklaka 2,60 cm w klasie #6 zrobić spinning, to też się tym rzucać nie dało. Kiedyś przerobię z powrotem na muchówkę, bo to stary blank fibatube i jako muchówka coś jest wart, a rzucać spinningowo tym ciężko.
Mam wrażenie , że na rynku jest duży wybór w blankach muchowych i łatwiej Ci będzie znaleźć fajny blank w asortymencie klasycznych blanków muchowych niż eksperymentować ze spinningowymi.
Pozdrawiam
Adam Obiegałko
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 25 sty 2011, 18:45
imię: Adam
nazwisko: Obiegałko
Kontakt:

Re: Przeróbka spinning na muchówkę

Post autor: Adam Obiegałko »

Cześć,

Przeliczając CW na AFTM można posłużyć się takowym równaniem tudzież proporcją:
ciężar wyrzutowy w uncjach do X/16 aftm

dla przykładu:

3/4 oz = x/16
x = (3*16)/4
x = 12#aftm

Mam nadzieję, że pomogłem :?: :wink:

Pozdrawiam
Adam
kot_behemot
Posty: 204
Rejestracja: wtorek, 25 paź 2011, 18:26
imię: Maciej
nazwisko: Bieniasz
Lokalizacja: Poznań

Re: Przeróbka spinning na muchówkę

Post autor: kot_behemot »

Krzysztof Łyczek pisze: A skąd wziął się ten pomysł?
Z biedy. Najprawdopodobniej dostanę spinn od znajomego. Jeśli przypasuje z c.w. spróbuje zrobić muchówkę. Na blank mnie nie stać.
Dzięki Adam za wzór :)

pozdrawiam,
M.
cygant
Posty: 5652
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:15
imię: Tomek
nazwisko: Cygan
Lokalizacja: Świątniki Górne /k Krakowa
Kontakt:

Re: Przeróbka spinning na muchówkę

Post autor: cygant »

Blank szklany, batsona, 1,95 m kosztuje 60 zł, baaardzo fajna muchowka z tego wychodzi. Mój jeszcze nie skończony , ale zerknij do Boba Budowniczego. . .tam są fotki skończonego.
"A taka to była spokojna okolica. Nawet skrzaty z rzadka jeno szczały tu babom do mleka. ..."
Krzysztof Łyczek
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 29 sty 2010, 22:16
imię:
nazwisko:
Lokalizacja: Kraków/ obecnie Warszawa

Re: Przeróbka spinning na muchówkę

Post autor: Krzysztof Łyczek »

Nie jestem fachowcem od spinningów, ale jeżeli ten blank ma 9' długości to przypuszczam musiałby być jednocześnie o cw 6-7 gram, żeby była szansa zrobienia z niego muchówki #3-4 . Wklejanka?. Weź może przed rozbrojeniem zamocuj na dole rękojeści kołowrotek muchowy jakąś taśmą i spróbuj porzucać linką bez zmiany przelotek. Może warto rozważyć zamianę tego wędziska na blank muchowy? Bo mnie to wydaje się rozsądniejszą drogą wyjścia z biedy- w końcu jak ten blank jest coś wart, jest uzbrojony- przelotki uchwyt, rękojeść- to ma wartość i może warto spróbować wymiany barterowej- inaczej żeby zrobić muchówkę prawie na 100% zniszczysz istniejący osprzęt, przelotki może nie, ale uchwyt i rękojeść tak. A uchwyt kołowrotka i rękojeść zwykle mają duży udział w wartości wędziska.
No chyba, że celem jest majsterkowanie- to zmienia postać rzeczy.
PS
Co to za wędzisko, jeżeli można zapytać?
kot_behemot
Posty: 204
Rejestracja: wtorek, 25 paź 2011, 18:26
imię: Maciej
nazwisko: Bieniasz
Lokalizacja: Poznań

Re: Przeróbka spinning na muchówkę

Post autor: kot_behemot »

Dzięki Tomek za podpowiedź.
Dobrze Krzysztof mówisz. Co do wędziska to jeszcze nie wiem co to.

M.
ODPOWIEDZ